Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Meseriile omenirii

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013
Nu stiu daca e categoria potrivita dar m-am intrebat mereu,ce meserii nu pot executa barbatii luand in calcul codul muncii?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Codul muncii nu are restrictii pe baza de sex.

Articolul 5 - Egalitatea de tratament
(2) Orice discriminare directa sau indirecta fata de un salariat, bazata pe criterii de sex, orientare sexuala, caracteristici genetice, varsta, apartenenta nationala, rasa, culoare, etnie, religie, optiune politica, origine sociala, handicap, situatie sau responsabilitate familiala, apartenenta ori activitate sindicala, este interzisa.

Edited by neagu_laurentiu, 23 September 2014 - 19:21.


#3
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013
Deci toate meseriile posibile pot fi executate de orice sex.Corect?

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 yulyk666, on 23 septembrie 2014 - 19:23, said:

Deci toate meseriile posibile pot fi executate de orice sex.Corect?

Teoretic da, practic nu :)

#5
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 yulyk666, on 23 septembrie 2014 - 19:07, said:

...... m-am intrebat mereu,ce meserii nu pot executa barbatii luand in calcul codul muncii?
-Pai singura meserie strict feminina este si cea mai...veche,si pe care desigur barbatii in lipsa aparaturii necesare nu o pot executa...In rest fac de toate..

#6
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Barbatii nu pot fi femei de servici, stewardese, surori medicale, secretare, menajere,etc. - acestea sunt meserii pentru femei.

#7
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
@Arayan
Nici macar aia nu e strict feminina.

Edited by catalina1, 23 September 2014 - 19:34.


#8
viine

viine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.09.2014

 yulyk666, on 23 septembrie 2014 - 19:07, said:

Nu stiu daca e categoria potrivita dar m-am intrebat mereu,ce meserii nu pot executa barbatii luand in calcul codul muncii?

Codul muncii in ce sens, sa-l iei?

#9
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/93pfNmQ85PM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Clipboard01, on 23 septembrie 2014 - 19:34, said:

Barbatii nu pot fi femei de servici, stewardese, surori medicale, secretare, menajere,etc. - acestea sunt meserii pentru femei.
Ba pot. Si sunt.

 Arayan, on 23 septembrie 2014 - 19:28, said:

-Pai singura meserie strict feminina este si cea mai...veche,si pe care desigur barbatii in lipsa aparaturii necesare nu o pot executa...In rest fac de toate..
Si barbatii se prostitueaza.

Edited by neagu_laurentiu, 23 September 2014 - 19:42.


#11
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013
Dute in Olanda,exista si"curve" de sex maxculin,exista stewardzi,barbati de servici ,pot fi si surori medicale,menajeri

Edited by yulyk666, 23 September 2014 - 19:46.


#12
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 Clipboard01, on 23 septembrie 2014 - 19:34, said:

Barbatii nu pot fi femei de servici, stewardese, surori medicale, secretare, menajere,etc. - acestea sunt meserii pentru femei.
s-o crezi tu, la cum se imbraca acum nu ii mai deosebesti!

#13
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Barbatii pot executa toate meseriile de pe suprafata pamantului. Insa e mai rusinos in cuplu atunci cand femeia castiga mai mult ca si barbatul.
O femeie nu poate executa meseriile barbatilor (in constructii, instalator, reparator, depanator).

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,168
  • Înscris: 28.06.2005
Femeia nu poate fi majordom, aşa cum un bărbat nu poate fi guvernantă.

#15
viine

viine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.09.2014
Iata manipularea despre care s-a vorbit recent

#16
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 sfantu.dracu, on 23 septembrie 2014 - 21:07, said:

Femeia nu poate fi majordom, aşa cum un bărbat nu poate fi guvernantă.

Sau o bărbată nu poate fi guvernant.

#17
podardumitrita

podardumitrita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2014
Buna seara.Ma numesc Podar Dumitrita si sunt angajata unei firme de confectii din Sighisoara de 3luni . Desi am diploma de tehnician design vestimentar mi s a spus ca nu pot fi incadrata ca fiind calificata din motiv ca gradul de tehnician in design vestimentar este prea mare pentru ce fac ei,iar in momentul de fata cu diploma in mana lucrez ca un om fara diploma .Dumnezeu sa ma ierte dar mi s a spus ca era m ai ok sa fac profesionala decat ca am terminat un liceu si am o diploma . Si asta nu e tot in data de 23.09mi s a facut rau la locul de munca am facut cerere la ora 9 si am plecat acasa ,a doua zi am mers la medicul de familie m a trimis la analize si mi a spus sa revin a doua zi pentru concediu medical din 24.09 pana in 27.09 ,sambata avand cerere facuta ptr invoire. Am dus concediul astazi 25.09 la locul de munca ,s au cautat fel de fel de motive pentru a nu imi fi luat in considerare . Ba ca nu are parafa ,ba ca nu e vizat de medicul de la fabrica ,dar pana la urma s a rezolvat . Dar m au lasat fara bani . Mai exact astazi trebuia sa iau lichidarea si nu mi au virat banii si nici nu o sa o faca pana in data de 11 ,iar eu cu un copil mic si cu datorii nu am din ce sa traiesc pana in 11 . Tin sa specific ca am fost si sunt foarte devotata firmei .. mergeam de la 5 20 la servici pana la 15-16 in fiecare zi in cursu saptamanii ,iar sambata (in fiecare sambata) de la 4 20 la 12 -13 .Maine trebuie sa ma duc la Targu Mures la doctor ,trebuie sa ii iau medicamente si haine la micuta si nu am nici un leu. Nu mi se pare corect ce mi se intampla. Ma puteti ajuta ?Va rog frumos . Astept raspuns .

#18
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 neagu_laurentiu, on 23 septembrie 2014 - 19:16, said:

Codul muncii nu are restrictii pe baza de sex.

Articolul 5 - Egalitatea de tratament
(2) Orice discriminare directa sau indirecta fata de un salariat, bazata pe criterii de sex, orientare sexuala, caracteristici genetice, varsta, apartenenta nationala, rasa, culoare, etnie, religie, optiune politica, origine sociala, handicap, situatie sau responsabilitate familiala, apartenenta ori activitate sindicala, este interzisa.

Aici se vorbeşte despre "salariat", deci cineva deja angajat.
E legală discriminarea la angajare? De exemplu: angajăm secretară (deci de sex feminin).

Hai că încerc să îmi răspund singur, deşi exprimarea nu prea mi-e clară... Art 9 din ORDONANTA nr. 137 din 31 august 2000 -> http://www.cncd.org....august-2000-15/

Prevederile  art.  5-8  nu  pot  fi  interpretate  în  sensul  restrângerii  dreptului  angajatorului  de  a
refuza angajarea unei persoane care nu corespunde cerinŃelor ocupationale în domeniul respectiv,
atât timp cat refuzul nu constituie un act de discriminare în sensul prezentei ordonanŃe, iar aceste
măsuri  sunt  justificate  obiectiv  de  un  scop  legitim  şi  metodele  de  atingere  a  acelui  scop  sunt
adecvate şi necesare.

Edited by afh, 25 September 2014 - 18:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate