Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

rambursare credit franci elvetieni

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
marin62

marin62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 09.08.2013
Am un credit in franci elvetieni si azi am fost sa achit rata lunara.Casiera mi-a propus sa transform creditul din franci in lei .Am zis sa ma mai gandesc.Oare o fi mai convenabil ptr. mine in lei , sau ptr. banca ? Ma gandesc ca daca era convenabil ptr mine nu-mi propunea,asa este?

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
daca ar fi usor de prevazut cum va evolua cursul de schimb, am fi toti bogati   :)   bineinteles ca banca are niste previziuni, dar pe termen scurt sau cel mult mediu, care oricum se pot schimba de la o zi la alta.

tu vei avea un beneficiu clar - presupunand ca esti platit in lei, macar vei sti pe viitor cum te incadrezi cu rata. daca ramai pe franci, poate la fel de bine si sa scada, si sa creasca. si daca ai credit pe un termen sanatos, 20-25 de ani, riscul este marisor.

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
o avea legatura cu asta?

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Mai mult ca sigur, este posibil sa se aplice ordonanta privind achitarea ratelor la un curs valutar la data incheierii creditului.

#5
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 marin62, on 23 septembrie 2014 - 13:31, said:

Am un credit in franci elvetieni si azi am fost sa achit rata lunara.Casiera mi-a propus sa transform creditul din franci in lei .Am zis sa ma mai gandesc.Oare o fi mai convenabil ptr. mine in lei , sau ptr. banca ? Ma gandesc ca daca era convenabil ptr mine nu-mi propunea,asa este?
Da' tu nu poti sa gandesti pt tine ?

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Da' tu nu poti sa nu mai dai raspunsuri doar ca sa faci posturi?
Crezi ca toata lumea s-a nascut invatata si informata in toate domeniile?

#7
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 AlexEn, on 23 septembrie 2014 - 14:22, said:

Crezi ca toata lumea s-a nascut invatata si informata in toate domeniile?
E contractul lui, pe care l-a semnat, deci dobanzile si clauzele ar trebui sa le stie.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Ce zici tu nu are nicio legatura cu dilema omului. El intreba de refinantare in alta moneda. In mod sigur nu ii scre nimic despre asta in contract.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Desi sunt sanse minore sa treaca vreo lege prin care sa se stabileasca cursul de plata ca fiind cursul de la data creditarii, sau orice alt curs stabilit prin lege, probabil bancile sufla si in iaurt si iau masuri de prevedere. Pentru ca refinantand in lei, daca trece o astfel de lege, tu te-ai sters pe bot de beneficiile ei. Pana acum ai fost bun de jumulit.

Oricum, daca ai de gand sa faci refinantare, nu esti obligat sa te legi la cap tot cu aceeasi banca, cauta cea mai buna oferta din piata, indiferent de banca.

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
e anormal si contra firii sa fie cursul de la data semnarii contractului original, din foarte multe considerente - cel mai simplu e diferenta de dobanda la data respectiva intre lei si franci - probabil diferenta era de peste 10% pe an poate chiar 15%
ori daca s-ar recalcula creditul la cursul de la data originala a semnarii contratului de credit dar actualizat cu dobanzile la lei de atunci si pana acum, probabil suma in lei ar depasi lejer deprecierea monedei in aceeasi perioada.

e ca si cum sa zicem ai lua credit in euro azi la 4,4 lei iar peste 6 luni euro sa fie 3 lei dar banca sa te oblige sa achiti la cursul de azi - absurd total.
creditele in valuta straina sunt insotite de risc, iar orice masura populista de reglare a cursului din contractul de creditare de catre stat - care este responsabil dealtfel de cursul valutar depreciat - e aiuristica. statul nu are decat sa vanda multa valuta si sa readuca cursul la nivelul populist pe care il doreste. numai ca statul in sinea lui vrea moneda depreciata nu apreciata, vrea inflatie, vrea consum nu economisire.

Edited by onlyone, 23 September 2014 - 15:18.


#11
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
In mod cert, are legatura cu acea propunere legislativa de transformare a creditelor in franci elvetieni la cursul de acu cativa ani. Probabil propunerea nu o sa treaca, dar banca vrea sa minimizeze riscul.
Ti-au mai zis si altii mai sus, cursul nu poate fi anticipat. Tot ce poti sa faci este sa decizi ce preferi:
- varianta mai riscanta, in care vei castiga cand cursul CHF scade si vei pierde cand cursul CHF creste
- varianta mai safe in care nu mai depinzi de curs, nu mai pierzi bani atunci cand cursul creste, dar nici nu mai castigi bani
Banii tai, alegerea ta.

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 marin62, on 23 septembrie 2014 - 13:31, said:

Am un credit in franci elvetieni si azi am fost sa achit rata lunara.Casiera mi-a propus sa transform creditul din franci in lei .Am zis sa ma mai gandesc.Oare o fi mai convenabil ptr. mine in lei , sau ptr. banca ? Ma gandesc ca daca era convenabil ptr mine nu-mi propunea,asa este?
Daca il ai la Raiffeisen, merita.

Mai ales acum!  http://www.paginadeb...data-acordarii/


Daca nu e la rzb, mai ai rabdare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate