Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cat de mult va influenteaza orasul in care traiti/v-ati mutat?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Cat de mult va influenteaza orasul in care traiti acum, sau cel in care v-ati mutat (din diverse considerente, job, casatorie etc.)? De ex, faptul ca dupa 20 sau 30 de ani de stat in orasul natal, plecati in alt oras sau regiune a tarii dupa ce va casatoriti (deh, dupa sot, sau sotie), odata plecati in noul oras veti incepe sa adoptati graiul respectiv stilul de comportament al acelei regiuni, al oamenilor din noul oras?
De ex. constanteanca casatorita cu un ardelean si se duce in Ardeal dupa barbat, va adopta cu timpul accentul ardelenesc, stilul molcom al ardelenilor, obiceiurile locului, total diferite de orasul natal in care traise jumatate de viata?
Sau, roman plecat in Anglia, Italia etc., va "pliati" dupa noul oras dpdv. al comportamentului, noului cerc de prieteni, vecini etc., sau tot ca acasa, cu muraturile in balcon, gratar in parc sau langa calea ferata, intrat mai in fata la coada etc.?

#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Da o fuga pe malul Tamisei sa vezi acolo englezoi cu ceafa de porc la fript!

#3
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Eu m-am mutat intr-un judet/localitate aflata la granita dintre Transilvania si Oltenia, insa in conversatie-dialog, prefer sa-mi pastrez limbajul ardelenesc, desi in zona se vorbeste olteneste, in timp ce in jumatatea nordica a judetului, in care domiciliez, se vorbeste ardeleneste. Mi se pare ciudat si greu, sa zic in loc de: ei au fost = ei fura. E putin cam confuz acest perfect simplu folosit in limbajul oltenesc.

#4
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Eu m-am mutat (pentru ca loc de munca) de aproximativ 7 ani dintr-un oras mare (Timisoara) in unul mai micut, respectiv Sannicolau Mare. A fost o schimbare enorma. Primul an nu reuseam sa inteleg de ce lumea nu se agita, toti erau Zen.... relaxati.....toata lumea stie pe toata lumea.... Puii mei, acuma, cand ajung in Timisoara in week-end mi se pare totul prea agitat, prea grabit, lumea nu intelege de ce sunt relaxat...... Deci da, te schimba locul unde esti. Eu sunt multumit de schimbare. Posted Image

#5
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

De ex. constanteanca casatorita cu un ardelean si se duce in Ardeal dupa barbat, va adopta cu timpul accentul ardelenesc, stilul molcom al ardelenilor, obiceiurile locului, total diferite de orasul natal in care traise jumatate de viata?

Asta cu "stilul molcom al ardelenilor" e de mare efect.

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Patit si eu , nu departe de Brasov . Lentoare , totul functioneaza numai cu frina de mina trasa !
Am tot stat in ultima perioada in zona . la inceput ma exasperau cu calmul lor , acum m-am invatat , ba chiar am reusit sa-mi fac niste cumparaturi ( partial inutile ) , doar de dragul de a vedea cum este sa stai , sa studiezi marfa , sa o intorci pe toate partile ....in timp ce aia stateau calmi si relaxati la coada ....

#7
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Patit si eu , nu departe de Brasov

Tocmai, ca io am trait o buna parte din viata prin Brasov, si nu mi s-au parut niciodata "molcomi".
Poate o fi de vina faptul ca toata tineretea mi-am petrecut-o prin Ardeal, asa ca marinam deja in sucul asta de mic.

#8
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View Postmaximg, on 23 septembrie 2014 - 14:46, said:

Patit si eu , nu departe de Brasov . Lentoare , totul functioneaza numai cu frina de mina trasa !
Am tot stat in ultima perioada in zona . la inceput ma exasperau cu calmul lor , acum m-am invatat , ba chiar am reusit sa-mi fac niste cumparaturi ( partial inutile ) , doar de dragul de a vedea cum este sa stai , sa studiezi marfa , sa o intorci pe toate partile ....in timp ce aia stateau calmi si relaxati la coada ....
Chestia asta cu "calmi si relaxati la coada" a fost, cred, socul vietii mele: intrau cate 3-4 grupuri de oameni in magazin, fiecare stia al catelea a intrat, unul nu s-a bagat in fata pe motiv de graba, fiecare statea cuminte.......mare diferenta fata de Timisoara, enorma.....

#9
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Zici ca n-am fi in aceeasi tara bai frate, asta ma frapeaza! Vezi, asta face intr-un fel tara noastra unicat si ar trebui sa ne bucuram de ea si s-o apreciem asa cum merita: diversitatea!
De aia nu reusesc sa inteleg de unde dusmaniile asta, raca intre moldoveni si bucuresteni, sau intre aradeni si timisoreni de parca nu tragem toti la aceeasi caruta!
Nu stiu, prin alte tari e la fel, aia din Cornwall ii dusmanesc pe londonezi, sau bavarezii pe berlinezi?

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostLordRaptor, on 23 septembrie 2014 - 14:47, said:

Tocmai, ca io am trait o buna parte din viata prin Brasov, si nu mi s-au parut niciodata "molcomi".
Poate o fi de vina faptul ca toata tineretea mi-am petrecut-o prin Ardeal, asa ca marinam deja in sucul asta de mic.
Brasovul este ca la Bucuresti , amalgam ..
Eu discut de o localitate veche , istorica , situata la circa 20 de km ... spre Tg Mures
....
Saptamina trecuta stateam seara pe prispa pensiunii si am chemat un ciine sa-i dau ceva ... si ala a venit in reluare , din metru in metru se oprea si punea capul jos ...ca de latrat , nu latra ham-ham ci hammmmmm.........................( adica pauza lunga ) hammmmm....
Pe mine , venit din agitatia Bucurestiului , m-a linistit zona , iar cu tot calmul  oamenilor , m-am inteles si lucrat bine .

Edited by maximg, 23 September 2014 - 16:46.


#11
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Posttoto_riina, on 23 septembrie 2014 - 09:34, said:

Sau, roman plecat in Anglia, Italia etc., va "pliati" dupa noul oras dpdv. al comportamentului, noului cerc de prieteni, vecini etc., sau tot ca acasa, cu muraturile in balcon, gratar in parc sau langa calea ferata, intrat mai in fata la coada etc.?

Nu in balcon, ca nu sunt asa multe case cu balcon Posted Image . Si noroc ca n-ai voie sa faci gratar decat in locurile special deestinate, ca altfel ....

Eu una m-am acomodat bine in Bucuresti si unde locuiesc acum, in schimb in Iasi n-am reusit si pace. Depinde si de personalitate.

#12
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Posttoto_riina, on 23 septembrie 2014 - 09:34, said:

stilul molcom al ardelenilor

Zau? Dar la salarii te-ai uitat? Cat dai, atata si lucram.
Toti patronii straini care au venit aici stiu asta. Ne grabesti cu bani de rahat? Asa o sa-ti fie si productia: de rahat!

#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postloveparade, on 23 septembrie 2014 - 20:12, said:


Zau? Dar la salarii te-ai uitat? Cat dai, atata si lucram.
Toti patronii straini care au venit aici stiu asta. Ne grabesti cu bani de rahat? Asa o sa-ti fie si productia: de rahat!
Nu cred ca eu sint cel intrebat , dar am vazut .
Sint dintr-o bucata .
M-ai tinut ieri 30 de min in plus si nu-mi dai nimic , azi plec cu 30 de min mai devreme . Nu platesti , nu lucrez .... platesti prost , iti fac treaba de rahat .
Problema este ca angajatorii stiu sistemul si nu comenteaza .

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postianos76, on 23 septembrie 2014 - 14:35, said:

Eu m-am mutat (pentru ca loc de munca) de aproximativ 7 ani dintr-un oras mare (Timisoara) in unul mai micut, respectiv Sannicolau Mare. A fost o schimbare enorma. Primul an nu reuseam sa inteleg de ce lumea nu se agita, toti erau Zen.... relaxati.....toata lumea stie pe toata lumea.... Puii mei, acuma, cand ajung in Timisoara in week-end mi se pare totul prea agitat, prea grabit, lumea nu intelege de ce sunt relaxat...... Deci da, te schimba locul unde esti. Eu sunt multumit de schimbare. Posted Image
Zoppas ai?

#15
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Posttoto_riina, on 23 septembrie 2014 - 09:34, said:

Cat de mult va influenteaza orasul in care traiti acum, sau cel in care v-ati mutat

Nu e char on topic dar... cel natal m'a influentat sa ma mut intr'altul mai mic care ma influeneaza sa ma mut la sat.

#16
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011

View Posttfmercedez, on 23 septembrie 2014 - 22:43, said:

Zoppas ai?
Nop. Daca ma legi de banda m-ai terminat !!!! Posted Image Mai degraba  o mica afacere de familie. Dar diferenta in comportamentul clientilor a fost destul de mare.....In favoarea sanmiclosenilor, of course

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate