Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

MyPassport 07461025_help

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
relucu4

relucu4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2007
Buna ziua tuturor.
Am primit si eu de la cineva apropiat un hard extern modelul sus amintit dupa ce persoana respectiva s-a lasat pagubasa in a incerca sa-l recupereze si dupa ce am chibitat si eu la el ceva timp am ajuns la concluzia ca am nevoie de ajutor de la cineva mai priceput in domeniu ca sa incerc recuperarea lui totusi. Hardul este de 1TB si pe scurt povestea lui ar fi urmatoarea: a fost achizitionat nou nout si la primire a fost testat pret de cateva minute  pe un Mac daca se instaleaza si daca e vazut de sistem si totul a fost o.k. Dupa cateva zile proprietarul avrut sa faca o partitie si pentru Win. Nu se stie daca a gresit ceva sau daca a dat vreo comanda aiurea cert este ca partitia s-a realizat dar transferul fisierelor pe ea se facea foarte greu. S-a refacut partitionarea pentru Win si la terminarea ei era vazut de Win dar nu putea fi folosit ca bloca sistemul iar Mac-ul nu-l mai vedea de loc. De atunci s-au incercat zeci de variante de stergere si repartitionare dar degeaba. Acum se afla la stadiul la care ma lasa sa execut partitionarea in Linux( cu PartedMagic), la final zice ca totul e o.k. si ca am doua partitii realizate in NTFS dar cind i-l cuplez in Win nu se poate face nimic cu el fiindca desi i-l recunoaste  si stie ce marca si ce model e si ce partitii are,totul e frumos si bine pina ce incerci sa-l folosesti in sensul ca vrei sa transferi ceva pe el. Atunci se blocheaza tot sistemul si nu mai scapi de blocaj decat cu reboot. Cert e ca undeva pe el exista ceva partitie ascunsa fiindca nu are disponibili decat putin peste 950GB si am citit in instructiunile de utilizare ca daca s-a setat o parola asupra lui si s-a pierdut parola nu se mai poate utiliza decat daca este sters complect tot hardul. Ma gindesc sa nu fi setat persoana in cauza o parola si ulterior sa o fi uitat ca i s-au mai intamplat chestii d'astea si din cauza asta sa se comporte ciudat. M-ar interesa deci o modalitate de a-l putea sterge definitiv pe tot in speranta ca ulterior ar putea fi readus la o functionare normala. Am incercat si cu utilitarul lui dedicat pentru formatare, i-l gaseste cind este cuplat in mufa USB, i-l recunoaste, ia comanda de formatare dar dupa cateva minute zice ca "failed" fara vreo alta observatie sau lamurire. In legatura cu ideea de a fi cumva parolat specific faptul ca niciodata nu a solicitat introducerea unei parole deci in mod normal probabil ca nu asta ar fi cauza dar in lipsa de alte idei m-am gindit la posibilitatea stergerii lui complecte. Poate ma ajuta cineva care a mai intalnit o astfel de situatie. Nu sunt un cunoscator al domeniului IT dar am incercat ceea ce am citit ca au incercat si altii in situatii similare insa am ajuns la limita cunostintelor si intelegerii fenomenelor legate de subiectul in cauza asa ca inainte de a abandona si eu am zis sa mai fac o incercare.
Cu stima  Relu.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dupa primele 3 randuri m-am plictisit.

Du-l intr-un laborator de recuperari de date daca doresti sa mai recuperezi ceva, daca iti mai bagi mult nasul in el, nu doar ca o sa te coste mai mult, dar scad si sansele de a se mai putea recupera ceva de pe el.

Tu nu ai cunostintele si nici sculele necesare pentru a putea recupera ceva de pe el.

#3
relucu4

relucu4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2007

View Postgumball3000, on 22 septembrie 2014 - 16:54, said:

Dupa primele 3 randuri m-am plictisit.

Du-l intr-un laborator de recuperari de date daca doresti sa mai recuperezi ceva, daca iti mai bagi mult nasul in el, nu doar ca o sa te coste mai mult, dar scad si sansele de a se mai putea recupera ceva de pe el.

Tu nu ai cunostintele si nici sculele necesare pentru a putea recupera ceva de pe el.

Dar nici nu vreau sa recuperez ceva fiindca nu a apucat sa fie pus ceva pe el. Eu vreau sa fac hardul functional. Nu ma interseaza sa instalez sistem de operare pe el ci doar sa-l folosesc pentru stocare.

#4
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Nu mai are garantie ?

#5
relucu4

relucu4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2007

View Postsammydo, on 22 septembrie 2014 - 17:55, said:

Nu mai are garantie ?

Ar fi avut daca proprietarul initial n-ar fi aruncat ambalajul si actele insotitoare imediat ce l-a probat prima data pe Mac si s-a lamurit ca este functional. A mers pe principiul:"e pentru Mac, ce poate sa se intample?". Probabil ca ar fi mers si acum daca ar fi fost mai atent la prima repartitionare sau daca n-ar fi facut-o.

#6
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
A vrut sa instaleze windows pe hdd extern? WTF?

#7
relucu4

relucu4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2007

View PostAMETHIST, on 23 septembrie 2014 - 07:19, said:

A vrut sa instaleze windows pe hdd extern? WTF?

Nu a vrut sa instaleze Win pe hard extern, a vrut sa faca o partitie care sa fie vazuta si din Win ca are si un alt laptop pe care are instalat Win si vroia sa foloseasca hardul pe ambele laptopuri. Nu a avut rabdare sa citeasca instructiunile intai ca asa ar fi aflat ca putea fi vazut si din Win prin instalarea driverelor corespunzatoare hardului. Ghinion! Oricum, el si-a luat alt hard si pe cel cu buba mi l-a dat mie daca pot sa-l repun in functiune si sa ma folosesc de el. I-mi permit sa incerc fel de fel de proceduri dar am epuizat posibilitatile de depanare citite sau auzite. Poate printre dvs exista cunoscatori care i-mi pot da o idee referitoare la punctul actual in care am ajuns adica l-am partitionat in Linux in doua partitii NTFS de cate patru sute si ceva de giga fiecare pe care mi le arata ca fiind valide si in buna stare dar cind trec in Win nici macar nu-l vede.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate