Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Toyota Avensis 2.2 D-CAT 177HP

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DumyTrue

DumyTrue

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.09.2014
Toyota Avensis, anul 2005, 2.2 D-CAT, 177 HP

Cine e proprietar de asa auto, ce pareri aveti?

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
depinde de cum a fost intretinuta, numarul de km rulati si in ce mod, cutie automata sau manuala
in general e o masina buna, fiabila.

Edited by carmenclara1, 22 September 2014 - 17:30.


#3
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Am condus ~1500 km acelasi model de Avensis, numai ca avea motorizarea de 2.0 diesel. Mi-a lasat o impresie buna.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Kinezarie. E un adevarat aer de "fiabilitate, da, da e super masina" cand vine vorba de marci japoneze. Si eu aveam gandirea asta. Pana m-am documentat mai bine/vazut la altii care detin asa ceva. Pe scurt: consum mare (fost coleg de munca are Honda Civic Hibrid si nu stie cum sa o vanda. 15% in bucuresti. Motoru electric nu intra practic niciodata ca doar intre 37 - 47 km sau ceva de genu' poate lucra :))) Toyota Corolla cu probleme la cutia de viteze MMT plus alte hibe.

Desigur si alte marci au da la astea japoneze nu doar ca vin piesele mai greu ci si costa mai mult. Sfatul meu, daca tot iei SH ramai pe Opel, Octavia, Ford..

#5
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
am in familie motorul asta pe Rav 4 , luata de noua in 2008 , acum vreo 2 ani s-a schimbat cutia de viteze la reprezentanta, am inteles ca in prezent nu mai e motorizarea asta pe Rav tocmai din cauza ca ar fi prea puternica pt cutie.

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 potae, on 22 septembrie 2014 - 17:24, said:

Kinezarie. E un adevarat aer de "fiabilitate, da, da e super masina" cand vine vorba de marci japoneze. Si eu aveam gandirea asta. Pana m-am documentat mai bine/vazut la altii care detin asa ceva. Pe scurt: consum mare (fost coleg de munca are Honda Civic Hibrid si nu stie cum sa o vanda. 15% in bucuresti. Motoru electric nu intra practic niciodata ca doar intre 37 - 47 km sau ceva de genu' poate lucra Posted Image)) Toyota Corolla cu probleme la cutia de viteze MMT plus alte hibe.

Desigur si alte marci au da la astea japoneze nu doar ca vin piesele mai greu ci si costa mai mult. Sfatul meu, daca tot iei SH ramai pe Opel, Octavia, Ford..

din pacate se vede de la o posta ca nu ai tangenta cu aceasta marca de masini....
http://www.motorepor...kombi-2-2-d-4d/
http://www.adac.de/_...T_Executive.pdf

Edited by carmenclara1, 22 September 2014 - 17:43.


#7
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Daca ~6 in oras si 3.4 pe autostrada e mult, mai bine mergem toti cu autobuzul. Posted Image

#8
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am un Avensis 1.8 benzina. De 8 ani am bagat in el  doar ulei, filtre,lichide de frana, lichid pentru parbriz si bineinteles benzina.

#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
In anii fabricatiei ( 2005 )  motorul D-CAT nu se vindea in Romania pe motiv de motorina proasta care strica injectoarele.
Eu am modelul cu facelift si din 2008 (dar D4D) i-am pus doar motorina , ulei  si am schimbat discurile / placutele de frana.

#10
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006

 potae, on 22 septembrie 2014 - 17:24, said:

Kinezarie. E un adevarat aer de "fiabilitate, da, da e super masina" cand vine vorba de marci japoneze. Si eu aveam gandirea asta. Pana m-am documentat mai bine/vazut la altii care detin asa ceva. Pe scurt: consum mare (fost coleg de munca are Honda Civic Hibrid si nu stie cum sa o vanda. 15% in bucuresti. Motoru electric nu intra practic niciodata ca doar intre 37 - 47 km sau ceva de genu' poate lucra Posted Image)) Toyota Corolla cu probleme la cutia de viteze MMT plus alte hibe.

Desigur si alte marci au da la astea japoneze nu doar ca vin piesele mai greu ci si costa mai mult. Sfatul meu, daca tot iei SH ramai pe Opel, Octavia, Ford..

Da` fratiuc ai dreptate niste kinezarii si eu din 2011 de cand o am am avut numai probleme cu ea a trebuit sa schimb un set de stergatoare acum 3 ani un bec de faza scurta un bec de pozitie pe spate nu ma asteptam la asa ceva de la o masina despre kre toti zic k e fiabila si pe deasupra a trebuit sa mai si astept o gramada pana mi-au venit piesele creca ia luat lu` ala de la service vreo 10 minute pena a venit cu ele..bataie de joc nu altceva iti zic.
Acu` vreau so vand si sa mi iau ceva 1.9 tdi de la ford am auzit ca alea este cele mai bune si nu se strika deloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate