Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Ajutor evaluare suzuki swift

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Va rog care se pricepe sa ma ajute sa evaluez pretul de vanzare realist (piata) pt un Suzuki Swift rosu fabricat 2007 in Japonia, model 4x4, 1.3 motorul din ce stiu, benzina, 82.000 km, dotari "normale" (geamuri el. fata, radio-cd, AC), stare sa zicem buna, are mici zgarieturi. Prim proprietar. Este 3800 eur un pret corect ? Vanzatorul trebuie sa plateasca si taxa de mediu, sau cumparatorul ? Nu mai sunt la curent cu noutatile. Eu sa zicem ca reprezint Vanzatorul. As avea nevoie de o concluzie cat mai repede, pana miercuri cel tarziu sa zicem.
Multumesc.

Edited by cornel001, 22 September 2014 - 14:05.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poti sa intri pe site-uri de vanzari auto si sa vezi similitutidini cu a ta si la ce pret sa dau. e asa de greu?

la filtre nu selecta si culoarea, ca degeaba o faci

iti recomand autovit

Edited by Dany_Darke, 22 September 2014 - 14:13.


#3
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Da, este un pret corect. 3800Euro.

Daca vanzatorul a recuperat in instanta taxa de prima imatriculare, sau nu a platit-o deloc, atunci cumparatorul trebuie sa o plateasca taxa de mediu.

#4
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Unde vad la ce pret se dau pe autovit ?

#5
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Glumesti? Cauta un swift cu aceleasi dotari  si compara preturile.

#6
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Ala de pe autovit e pretul cerut, nu pretul de piata/tranzactionare. Am zis ca la inscrierea pe forum este necesar test de IQ.

Daca taxa de mediu a fost deja platita, pretul de 3800 cerut mai e corect/realist pt vanzator ?
Daca calculez bine pe site-ul anaf taxa pe care cumparatorul ar plati-o si de care e scutit pt ca a platit-o deja vanzatorul, e de cca 400 euro.
Vanzatorul vroia sa obtina 4200 euro, macar 4000.

Edited by cornel001, 23 September 2014 - 11:44.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
aha, ca sa fiu in stare sa recomand un site pe un forum, trebuie sa dau test de IQ? esti un nesimtit

#8
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Si ai impresia ca noi suntem samsari sa stim toti pretul real al unei masini? Vrei totul pe tava sau cum?

Din pretul cerut mai scazi 200 de euro si cam aia e. Oricum voi merge sa mi fac un test de IQ, pana una alta sa mi se blocheze accesul pe forum.

Apoi, pe site ul Suzuki (http://www.suzuki.ro...-modelul-swift/) zice asa:

Suzuki Swift a fost lansat ca prim model strategic global în noiembrie 2004, inițial produs și vândut doar în Japonia, apoi cu producție extinsă și în alte țări precum Ungaria, India și China. Astăzi, Swift este condus în 124 de țări și regiuni din toată lumea.

Amu te intreb, daca initial(2004) era produs si vandut doar in Japonia, apoi in Ungaria, tu chiar crezi ca Swift-ul tau e produs in 2007 e din JP? De ce sa se plateasca atatea taxe sa-l importe de acolo si nu sa-l importe din UE?

Ce garantie ai ca e din JP?



#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007
Se uita la VIN ... daca incepe cu TSM e facut in Ungaria ... iar daca primele litere sint JSA e facut in Japonia.

#10
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Un prieten si-a cumparat prin vara un Swift Sport cu 4000 s-un pic. Taxa nu mai stiu cat a fost.

#11
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Ce an si kilometri ? Banuiesc ca 4000+ fara taxa.

@paul : scad 200 sau 500 ? daca nu esti samsar de unde stii exact cat sa scad ? iti cam joaca feste logica.. iq-ul ala. Daca ai fi trecut la testul ala, ti-ai fi dat seama singur ca nu am cerut sfat de la "toti" ci numai de la aia care sunt in tema suficient cu piata sau au experienta pe model asemanator.

La pretul asta de ~4000 euro, cateva sute de euro in + sau in - , conteaza.

Mersi !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate