Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Un nou sistem audio la masina

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
florian09ful

florian09ful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.04.2011
Salut. Vreau sa fac o schimbare la sistemul audio stoc al masinii mele (Skoda Octavia 1 din 2004). Sistemul audio nu scoate cine stie ce calitate, asa ca m-am decis sa ii fac un upgrade:

As dori niste sfaturi in legatura cu ce am ales. Daca e bine, daca exista vreun risc de scurtcircuit sau altceva, daca "se vor intelege bine" piesele intre ele, daca statia este ok in functie de celelalte piese, etc. Cu cat mai multe sfaturi, cu atat mai bine.

1.  Mp3 Player: Pioneer DEH-X3600Ui

Radio CD-Player cu MP3
compatibil iPod/iPhone - control direct prin USB
compatibil Android Media v3.2
MOSFET 4 x 50 W
Tuner D4Q RDS AM/FM cu 24 de posturi presetate
Reda: CD-Audio (inclusiv CD-R/CD-RW), MP3, WMA
Intrare USB pe panoul frontal detsabil
Intrare AUX-in pe panoul frontal detasabil
Display LCD cu 1.5 linii si 13+4 caractere
RGB - variocolor
functie auto muting
2 x preout RCA
compatbil comenzi volan (necesita interfata optionala)
Functie search/scan/repeat
Random play
Tuner Radio:
Compatibil RDS
Compatibil TA
Compatibil BSM (Best Station Memory)
Cautare automata frecventa alternativa
Cautare automata/manuala
Compatibil PTY
Specificatii audio:
filtre LPF si HPF
Digital Direct
Advenced Sound Retriever
SLA (Source Level Adjuster) - ofera posibilitatea ajustarii de nivele de volum independent pentru fiecare sursa in parte
Balans, fader
Reglaj bass/medii/inalte
Loudness
Egalizator grafic pe 5 benzi

2.  Subwoofer: Blaupunkt GTb 1200 DE

subwoofer auto
diametru difuzor : 30 cm
tip incinta : inchisa
putere RMS : 250 W
putere max : 850 W
impedanta : 4 ohmi
raspuns in frecventa : 35-500 Hz
sensibilitate : 91 dB
dimensiuni : 432 x 387 x 378 mm
greutate : 11.3 kg

3.  Amplificator: Blaupunkt EMA 455

amplificator clasa AB
putere RMS:
4 x 55 W la 4 Ohmi
4 x 80 W la 2 Ohmi
2 x 165 W in punte
filtru Low ajustabil: 50-250Hz
X-over fix
Bass Boost in 3 trepte (0/6/12 dB)
conectori standard inclusiv high level input
carcasa din aluminiu
dimensiuni  (W x H x D) : 184 x 52,5 x 295 mm

4.  Boxe: 4 bucati de Blaupunkt GTx 662 DE

boxe auto
tip : coaxiale , 2 cai
diametru : 16.5 cm
putere rms : 45 W
putere MAX : 200 W
impedanta : 4 ohmi
raspuns in frecventa : 60 - 22000 Hz
sensibilitate : 92 dB
material con : IPP
adancime instalare : 56 mm

5.  Condensator: Juice JW1D

condensator auto 1.2F
voltmetru digital cu afisaj
auto on/off
circuit de protectie polaritate inversata
circuit de protectie supra-tensiune
accesorii pentru instalare incluse
capac de plastic pentru protectia bornelor

6.  Cabluri: AK8

kitul contine:
cablu alimentare rosu transparent 5m (10mm2)
cablu masa maro-transparent 0.5m (10mm2)
cablu RCA dublu-ecranat cu fir de remote 5m
4 papuci
soclu siguranta AGU
siguranta fuzibila 60A

Edited by florian09ful, 22 September 2014 - 11:22.


#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
arata bine, oricum va suna bine , eu mereu am mers pe player Pioneer si mereu am avut sunet de calitate, dar intrebare :

Cat te costa tot sistemul prezentat mai sus ? macar ca idee ?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Undeva la 1400 de lei.

#4
florian09ful

florian09ful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.04.2011
Mp3 Player: 470 RON

Subwoofer: 230 RON

Amplificator: 325 RON

Boxe: 130 RON perechea, deci 260 RON in total

Condensator: 170 RON

Cabluri: 80 RON
___________________________________________ (+)
Total: 1535 RON   

Credeti ca mai trebuie ceva in plus?

Edited by florian09ful, 22 September 2014 - 13:59.


#5
Johny2x4

Johny2x4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 03.03.2014
Ceva similar ca si acest sistem are si verisorul meu, si pot sa zic ca se aude excelent Posted Image

#6
florian09ful

florian09ful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.04.2011
Piesele sunt alese OK una in functie de cealalta? Adica nu vor aparea distorsiuni si etc. ?

Amplificatorul e bun pentru subwoofer?

Boxele vreau sa le pun in portiere, cate una in fiecare. Sa las si boxele care mai raman de la masina? (mai am cate una la oglinzile retrovizoare si cate una la maneta de deschidere a portierei din spate)

Sa pun si material de antifonare la portiere?

Edited by florian09ful, 22 September 2014 - 15:51.


#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Cele de la oglinzi si deschiderea usilor sunt twittere, nu difuzoare Posted Image. In plus, ai verificat daca se potrivesc difuzoarele pe dimensiunile incintelor din usi?

Edited by Ann0nyym0us, 22 September 2014 - 21:46.


#8
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Vreau sa te intreb ce pretentii ai de la sculele pe care le vei pune,pentru ca din ce ai enumerat acolo doar player-ul isi merita bani,restul fara suparare sunt petarde.adica mare lucru nu vei obtine.iti spun asta pentru ca am avut de a face cu car-audio.
O luam cu inceputul:
1.player-ul este ok
2.subwoofer-ul e slab ca sa nu zic altceva,adica daca ai skoda sedan ai sanse mari sa nu il auzi...deloc.
3.amplificatorul e la fel foarte slab,iar daca vrei sa pui subwoofer-ul in punte si toate difuzoare ai sanse mari sa se supraincalzeasca sau sa plangi dupa el.
4.condensatorul in sistemul asta reprezinta bani dati absolut degeaba...ai maxim 300w consum,daca aveai 800w rms la 1 ohm,acolo era ok.
5.cabluri recomand cel putin de 21mm sectiune.
6.rca-uri ecranate si traseele cablurilor de alimentare pe parte opusa celor de semnal,ca sa nu auzi alternatorul in boxe.
Sunt multe de zis insa parerea mea sincera e ca dai bani degeaba.asculta diferite sisteme sa iti faci o idee.
Apropo boxele pe spate sunt 90% degeaba adica fata este baza si acolo trebuie sa te concentezi.Daca vrei sa faci ceva bun calculeaza bine de la inceput ca dupa ramai cu bani dati si cu nervi ca multi alti.Bafta

#9
florian09ful

florian09ful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.04.2011

View PostAnn0nyym0us, on 22 septembrie 2014 - 21:45, said:

Cele de la oglinzi si deschiderea usilor sunt twittere, nu difuzoare Posted Image. In plus, ai verificat daca se potrivesc difuzoarele pe dimensiunile incintelor din usi?

Stiu ca sunt tweeter-e. Inca nu dau comanda, mai astept, cand o sa am niste timp liber voi verifica, oricum penru boxele alese de mine mai este o varianta pe 13 cm, deci nu asta e problema. Daca e pot vorbi cu baietii de la service-ul unde ma voi decide sa le duc sa le monteze ca sa imi faca o incinta mai mare

View Posthexis, on 23 septembrie 2014 - 10:19, said:

Vreau sa te intreb ce pretentii ai de la sculele pe care le vei pune,pentru ca din ce ai enumerat acolo doar player-ul isi merita bani,restul fara suparare sunt petarde.adica mare lucru nu vei obtine.iti spun asta pentru ca am avut de a face cu car-audio.
O luam cu inceputul:
1.player-ul este ok
2.subwoofer-ul e slab ca sa nu zic altceva,adica daca ai skoda sedan ai sanse mari sa nu il auzi...deloc.
3.amplificatorul e la fel foarte slab,iar daca vrei sa pui subwoofer-ul in punte si toate difuzoare ai sanse mari sa se supraincalzeasca sau sa plangi dupa el.
4.condensatorul in sistemul asta reprezinta bani dati absolut degeaba...ai maxim 300w consum,daca aveai 800w rms la 1 ohm,acolo era ok.
5.cabluri recomand cel putin de 21mm sectiune.
6.rca-uri ecranate si traseele cablurilor de alimentare pe parte opusa celor de semnal,ca sa nu auzi alternatorul in boxe.
Sunt multe de zis insa parerea mea sincera e ca dai bani degeaba.asculta diferite sisteme sa iti faci o idee.
Apropo boxele pe spate sunt 90% degeaba adica fata este baza si acolo trebuie sa te concentezi.Daca vrei sa faci ceva bun calculeaza bine de la inceput ca dupa ramai cu bani dati si cu nervi ca multi alti.Bafta

Nu dispun de o suma enorma de bani ca sa umplu masina cu cele mai bune piese de pe piata, vreau ceva intermediar, de aceea bugetul meu ar fi cam de 1700 RON. Nu vreau sa ma dau mare la semafor si sa imi tremure tabla pe masina. Ideea e ca la sistemul audio stock nu am o calitate audio nici de nota 6 ca sa zic asa, volumul este destul de mic, iar bass-ul...nu stiu pe unde e, dar in masina sigur nu e, stii ce zic? Posted Image) Vreau un sunet cald, cu un bass fin si profund, o claritate a sunetului de nota 8 sa zicem. Cam atat, iar de condensator...eu zic ca totusi e bine, atat timp cat e vorba de o modificare cat de cat majora asupra sistemului audio, de ce sa nu pun si un dondensator? Sa fie acolo pentru orice eventualitate, isi face si el treaba lui.

Puntea inseamna portbagajul?

Edited by florian09ful, 23 September 2014 - 11:19.


#10
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Nu iti trebuie o avere sa se auda bine insa trebuie sa sti ce sa pui de aceea eu iti zic sa te documentezi mai bine si sa nu iei de bun tot ce auzi la unu si altul mari cunoscatori care iti iau bani repede si iti promit ca vor face minuni ca aia sigur te mint.
Cat dai atata face spune o vorba.
Daca vrei sa faci ceva decent intreaba de DLS,Helix,Focal si nu Blaupunkt si nu coaxiale si nu amestecate cu tweeter-ele de fabrica.
Sa pice tabla de pe o masina e chiar foarte usor si relativ ieftin,insa daca vrei sunet de calitate acolo este dificil si costa,bani ,timp si munca.



#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Cred ca e ok daca postez aici, tot din postura unui...hai sa recunoasem, habarnist.
Masina mea nu are sistemul audio original. Are un CD Player Kenwood. Si pun o intrebare de Bula, poate cea mai penibila intrebare dar chiar nu stiu: daca schimb doar boxele originale cu unele mai bune (cred)... adica ceva pe la 200-250 de lei perechea sa zicem, am vreo sansa sa am un sunet mai bun? Ma intereseaza inainte de toate claritatea lui. De la volumul 17-18 incepe sa se auda tot mai prost si basul este setat penivel scazut. Adica as vrea macar pana pe la volumul de 20-25 sa se poata asculta omeneste (nu neaparat profi). E vreo sansa sa reusesc asta doar cu niste boxe mai bune? Si ma gandeam sa le schimb si pe cele din spate.
Multumesc! :)

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Si volumul max e la 30 sau 40?

Nu ai claritate nici la volum mic, sau te deranjeaza ca la volum mai mare baga distorsiuni?
In cele mai multe cazuri la echiparea de fabrica difurile sunt alese destul de bine in cuplu cu playeru (pe partea de putere).
Cum sunt difurile, sistem (tweter separat) sau simple?

Daca vorbim de claritate, se poate sa ai sunet mai bun/clar cu niste difuri mai bune(dar nu si volum mai puternic). Daca vorbim de distorsiuni la volum mai mare, nu cred ca difurile sunt de vina, atata poate playeru si foarte probabil sa ramai cu distorsiuni ca si acum (daca distorsiunile te deranjeaza).

Eu la Logan (al fratelui) am schimbat difurile stock cu niste JBL-uri, sunetul a fost indubitabil mai clar decat cu cele stock (nu si mai puternic).
Pana la urma am sfarsit prin a schimba si playeru cu unu mai potent.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Difurile sunt simple. Asa a venit masina cu ele. Si nici nu cred ca sunt cine stie ce... adica au fost gandie in primul rand sa fie fiabile in timp, sa mearga. Calitatea sunetului nu cred ca a contat prea mult pentru ca nici masina nu a fost prea scumpa.
Volumul maxim nu mai stiu sigur daca e la 30 sau 35. Am sa verific maine si revin. Si cred ca as vrea exact cum ai spus tu ca ai facut la Loganul fratelui tau... as vrea un sunet ceva mai bun la un volum mai mare fara sa instalez amplificatoare, subwoofer si alte scule scumpe. A
Daca se poate, ok. Daca nu... asta sa fie problema masinii. :)

#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Ar trebui sa verifici si ce diametru au difurile (cred ca la Colt sunt pe 13 cm) si adancimea de montaj (sa nu iei ceva care sa aibe adancime prea mare)

Daca difurile sunt ca si la Logan, adica simple fara twetere, merita sa le schimbi, riscul sa ai un sunet mai prost e exclus. Ceva exemple mai jos (imi plac Hertz-urle alea, le-am auzit pe un Logan cum suna)

http://www.be-loud.r...ieci-DCX-130.3/

http://www.be-loud.r...er-6000/T6C502/

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Ok, mai am o ultima intrebare. Masina mea este in 3 usi si ar fi o idee buna sa le schimb si pe spate? Te intreb pentru ca vad ca esti priceput. Poate fi un castig simtitor in calitatea sunetului?

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
E castig clar, dar e mai mult pentru cei ce stau pe bancheta din spate, tu de la volan nu prea ai sa simti ca ai alte difuri si pe spate. Doar daca pui ceva de diametru mai mare sa simti ceva bass din spate, dar nu e prea ok, un sunet corect trebuie sa vina din fata, sau ceva de genu surround (ca la concert).

Eu m-as limita in prima faza la difurile fata si in fc de ce auzi vezi dupa ce te mai orientezi.

PS: sunt pasionat (nu zic priceput) si experimentele le-am facut pe masina proprie si a fratelui.
La mine la Logan pe fata am schimbat doua perechi de difuri pana sa aud aprx ce am vrut (buget redus).
Pe 13 cm trebuie ceva mai multa atentie, pt ca majoritatea nu scot joasele bine si trebe sa iei ceva mai de calitate.
Eu in prima faza am pus neste JVC-uri (V525 parca) se auzeau ceva mai bine ca difurile stock pt ca aveau tweeter separat, dar dif mica si la bass erau prastie (mai bune cele stock).

Poti sa te bagi si la creatie sa pui de 16 cm cu inel adaptor, doar ca e ceva mai mult de lucru.

Oricum cu Hertz-urile alea nu vad cum sa gresesti...dar mai uita-te si dupa altele

Edited by Octavian___, 08 March 2015 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate