Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Interfoane , yale electromagnetice

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!

Vreau sa achizitionez un Kit interfon + yala electromagnetica. Am studiat diferite siteuri si oferta este destul de bogata.As vrea ceva la un raport ptret- calitate bun. Ce am gasit interesant :
http://www.magazinul...ommax/18482.htm
http://www.magazinul...17606/17606.htm

Mai am o problema : in momentul cind am facut instalatia electrica, in casa, de la locul unde va fi pus interfonul, pleaca spre exterior un cablu de date FTP si un cablu de alimentare 230V spre priza. Se poate comanda yala si interfonul prin intermediul acesti cablu de date? Partea rea e ca nu prea mai am cum sa atrag alt fir afara , decit cu mare " deranj" , ceea ce nu as vrea.
Interfonul poate comanda direct yala, fara o sursa suplimentara? Din casa pina la porta sunt aproximativ 20 M.
Va multumesc!

#2
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Intre postul interior si cel exterior ai nevoie de 4 fire. Pentru yala ai nevoie si de o sursa de 12 V pe care o poti monta fie in interior  fie in exterior.  Nu e problema cu cei 20 m ; iar cablul de 230 V , daca e de la 1 mmp in sus e foarte bun.

#3
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Fara sursa nu se poate? Nu exista un interfon care sa nu mai necesite acea sursa? Nu prea am unde sa o montez , presupun ca se vede urit.
Cablul pentru 230V este de 2.5 mm, nu este problema. Ma gindeam de la interfon la iesirea din casa (cam 6m) este acel cablu de date, deci o sectiune mica.Ma gindeam ca daca tot am 8 fire la cele pentru yala sa pun cite doua . De la casa pina la poarta (cam 15m) inca nu am nimic,aici ramane de vazut ce sa iau. Mi-a ramas de la romtelecom cablul de net care are 4 fire de 0,6 mm.

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pai nu poti monta sursa in casa ? Sau pe gard , langa postul exterior ?
Cablul ala de net ( 2 x 2 x 0,8)  nu  stiu sigur ca tine 230 V pe termen lung - am verificat chiar de curand si pe fisa tehnica nu scrie in clar asta.  In schimb  doua +  doua fire in paralel  ( 2x( 0,8 + 0,8) mmp) tin 1 A cat ai nevoie la yala.  Asa ca prin eliminare ai gasit locul sursei - in casa.  Nu neaparat langa postul interior.

#5
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Deci ar trebui montata linga interfonul din casa.....nu cred ca mai pot baga un cablu pe copexul cu cele doua fire de 2.5 mm ca sa o montez in camera tehnica.
Trebuie sa ma gindesc la alta varianta, se vede oribil acolo. Ma gindeam ca un intrefon alimentat la 230V, poate scoate 12V pentru o yala.

#6
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Ai putea eventual monta un transformator toroidal in spatele postului de interior (poate incapea daca spargi un pic in perete, sau in doza), are un diametru de aprox. 7-8 cm si o
grosime de 3-4 cm, il alimentezi la 220V, in parallel cu postul interior si pe cate 2 perechi din FTP, duci alimentarea la yala, care poate fi si tensiune alternativa. Poate ca nu e
cea mai profesionala solutie, dar iti garantez ca functioneaza pentru ca am facut la fel la cineva care avea un singur cablu tras din casa la poarta.
Exemplu de traf toroidal:

Attached Files


Edited by mateus13, 23 September 2014 - 05:50.


#7
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Multumesc pentru idee. Presupun ca sunt si pentru 12 V / 1 A.
Stateam si ma gindeam : cei doi conductori de 2.5mm duc de la postul interior in camera tehnica. Montez acolo sursa si vin pe ele cu 12 V. Aici leg in paralel si postul din casa si yala (prin FTP). Credeti ca merge? Cei 12V ar avea ceva daca sunt pe un conductor asa gros si lung de apox 3.5 m?
Sursa ar tine ambii consumatori, sau trebuie fiecare cu sursa lui?
Eventual ideea colegului o aplic in camera tehnica.Acolo nu ma deranjeaza daca se vede ceva pe perete.

#8
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Ce parere aveti de aceste yale? Ati mai auzit de aceste marci?
http://www.eurosec.r...den-ee-200.html
http://www.yli.ro/in...elecomanda.html

Care ar fi mai buna?
Ma gindeam ca pentru 100 de ron in plus merita sa nu mai stai iarna sa cauti cheia....

Edited by GERULA2006, 23 September 2014 - 11:22.


#9
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Din cele de la YLI am folosit, sunt ok dar nu stiu sigur cum se comporta la porti de exterior pe vreme rea si ger, eu
am montat asa ceva numai in interior.

#10
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Eu nu am auzit de ei,dar sunt de ceva timp pe piata din ce am mai gasit pe net.

#11
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Anul trecut am abandonat acesata lucrare din lipsa de fonduri. In urmatorul timp preconizez niste fonduri si vreau sa termin poarta.
Intre timp am mai studiat si am inteles ca imi trebuie o sursa separata pentru yala. Am hotarait sa o montez intr-o doza linga poarta, unde voi veni cu curent de 230 V.
Am cumparat si un interfon Legrand 369000.
In legatura cu yala - am vazut ca sunt o gramada de firme producatoare : Yli, PNI, Headen, Electra, Genway,Cisa (un pic mai scumpe). Care dintre ele sunt mai fiabile in timp?
Sursa trebuie sa fie special pentru yala, sau merge orice transformator care scoate curentul specificat de yala?
Multumesc!

#12
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Daca yala se alimenteaza si in curent alternativ (atentie la specificatii) atunci poti folosi si un transformator care scoate minim curentul consumat de yala, daca nu atunci sursa dedicata.Ca si modele, eu am folosit Headen si Electra care sunt mi s-au parut foarte ok, am inteles ca si cele de la yli sunt bune, personal as evita pni.

#13
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Si eu ma gandeam sa evit pni

#14
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Am vazut ca doar anumite yale sunt pt exterior.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate