Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

montare ferestre in pereti de BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
caat37

caat37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2014
Buna ziua,

Am ridicat primul nivel la o casa din BCA Ytong de 35 cm grosime. Am lasat goluri pt. ferestre si usi exterioare.
Intrebarea mea este:
Aceste goluri in peretii de BCA trebuie intarite? Trebuie sa construiesc un fel de minicentura de beton in jurul golurilor? Am inteles ca ferestrele se monteaza cu spuma si dibluri. Acele dibluri gasesc priza in peretele de BCA?

     Multumesc

Attached Files



#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu sunt dibluri ci șuruburi pentru montaj ferestre, fără cămașă, care se înfiletează direct în BCA. Nu trebuie să faci nimic în plus, e suficient așa. Centură de beton înseamnă punte termică.

[ http://www.suruburionline.ro/cs-photos/products/normal/surub-pentru-montaj-usi-sau-ferestre_995_1_1384154639.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 22 September 2014 - 07:07.


#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu.
Nu.
Da.
Da.

Buiandrugii necesita un minim de 20 cm reazem pe zidarie de BCA. Multi zic ca ajung si 15 cm dar ...

#4
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nu trebuie sa le faci nimic in plus. Cand vor veni cei de la firma de termopane, pentru montaj, vor utiliza niste holzsuruburi, pene si spuma poliuretanica.
Si inca ceva - mergi la magazinele ce vand termopane de-a gata (gen Bricostore, Leroy etc.), noteaza dimensiunile si fa golurile ferestrelor dupa aceste dimensiuni. Vei iesi mult mai ieftin.

Edited by V_i_c_t_o_r, 22 September 2014 - 07:15.


#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
http://www.google.co...start=0&ndsp=14

https://www.google.c...k45CYdPuUHeqr4=

eu am folosit din astea si sint strasnice. e bine sa vezi cum arata la un magazin de bricolaj/instalatii

Edited by viotl, 22 September 2014 - 07:39.


#6
caat37

caat37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2014
Multumesc tuturor pt. sfaturi. Ma simt usurat acum.

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

 caat37, on 22 septembrie 2014 - 13:24, said:

Multumesc tuturor pt. sfaturi. Ma simt usurat acum.

Atentie cand iti masoara golurile !

Tine cont de urmatoarele :

- Tamplaria este prinsa in tencuiala ( acoperita de aceasta ) cca 5 mm.
- Daca vrei sa utilizezi termoizolatie, tine cont de grosimea acesteia ca sa nu ajungi sa renunti la ea din cauza ca-ti acopera tocul tamplariei.
- Firmele profesionale utilizeaza niste profile suplimentare ( de compensare - numarul 5 din imagine )  perimetral ( sau cel putin in baza ), in asa fel incat sa permita finisarea corespunzatoare a glafurilor.
- Tine cont de pervazul exterior si, eventual, de cel interior, atunci cand masori. La fel, latimea acestora trebuie sa fie mai mare decat termoizolatia !
- Tamplaria se monteaza la jumatatea grosimii peretelui, daca folosesti termoizolatie, grosimea se modifica !
- Fixarea prin intermediul suruburilor de montaj( cele mai indicate ) sa se faca in camera profilului toc, iar gaura de fixare sa fie astupata cu dopuri de plastic. Acestea trebuie sa fie etanse la partea de jos pentru a nu permite apei sa ajunga la armatura.
- Spuma de fixare trebuie sa fie repartizata omogen pe tot perimetrul. Daca vezi ca montatorii nu pulverizeaza apa inainte de  aplicare, roaga-i sa faca treaba asta. Daca montajul se face la temperaturi sub 5 grade, sa foloseasca spuma de iarna.
- Cand se monteaza sticla sa foloseasca distantieri ( cale ) din plastic, dedicate profilului, nu lemne sau alte prostii.

#8
caat37

caat37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2014
Foarte la obiect descrierea de mai sus. Mi-a deschis ochii la lucruri de care habar nu aveam. As vrea sa te intreb daca este posibil sa montez ferestrele mai intai si sa pun pervazele exterioare mai tarziu. Nu-mi plac pervazele de aluminiu care vin cu ferestrele. As prefera de granit. Deci, pot monta doar ferestrele?
In plus nu stiu nici grosimea termoizolatiei exterioare. Nu-mi plac deloc polistirenele si as vrea sa optez pt Multipor de la Xella.

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
Bineinteles ca pervazele pot fi montate ulterior. Este chiar indicat deoarece finisajele executate de oameni fara pricepere sau tragere de inima, le pot deteriora.

Daca folosesti pervaze de granit, mare atentie la hidroizolarea zonei de contact cu tamplaria. Sunt materiale care lucreaza diferit la contractii deci aceasta trebuie sa fie elastica. Trebuie sa preintampini infiltrarea apei sub glaf in zona respectiva pentru ca poate ingheta si desprinde pervazul.
Orice tip de termoizolatie folosesti, tine cont de grosimea ei la pozitionarea ferestrei si la latimea pervazului. Acesta trebuie sa depaseasca grosimea peretelui pentru a permite apei sa picure fara sa ude parapetul ferestrei.
La interior te sfatuiesc sa folosesti sau Helopal sau glafuri de PVC in nuanta tamplariei. latimea lor ( si la interior si la exterior ) trebuie sa depaseasca cu cca 2 cm stanga-dreapta latimea golului ferestrei ( incastrate in zid ) si sa aiba capace.
De asemenea mare atentie la contactul dintre materialele cu coeficienti de dilatare diferiti ( toc tamplarie, zidarie, gipscarton, granit, etc ) .

#10
caat37

caat37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2014
Si ar mai fii ceva. Trebuie sa stau cu primul nivel descoperit pana in Ianuarie. Numai atunci o sa reuseasca sa vina sa-mi faca mansarda peste primul nivei mesterul. Mansarda de lemn nut si feeci intre timp, ca sa nu fie expus BCA-ul la intemperii, i-am cerut zidarului sa tencuiasca 2 cm cu Baumix MTM 84 la exterior---am facut eu ceva cercetari online si cica e bun, ca lasa peretele sa respire, etc. Apropos, eu nu stau de mult in tara si construiesc casa asta practic prin skype.

Multumesc iar. O intrebare:
Daca pervazul exterior este cu picurator, adica acel santulet sub pervaz, cu cat ar trebuii sa depaseasca pervazul zidul casei, adica cu cati cm ar trebuii sa iasa inafara?

Attached Files



#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
1. La stadiul acesta nu se monteaza tamplaria ! Se monteaza atunci cand se inchide complet constructia.
2.  cca 20 mm
3. Nu-mi plac buiandrugii ! Acestia trebuie sa se sprijine pe BCA pe cel putin 10 cm stanga/dreapta si sunt prea grosi.

Edited by argonaut, 22 September 2014 - 15:07.


#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Acuma, pe bune, unde dracu gasiti constructorii astia mai frate?

Cat naiba dai pe manopera? 5 euro pe mp?

#13
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

 Super Chief, on 22 septembrie 2014 - 15:03, said:

Acuma, pe bune, unde dracu gasiti constructorii astia mai frate?

Cat naiba dai pe manopera? 5 euro pe mp?
astia sunt platiti ''la caiet'',5 euro x oo mp/22 zile

#14
caat37

caat37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2014
Da, nu am stiut ca o sa fie atat de frustrant de lucrat cu oamenii de meserie. Eu nu stau in tara de 20 de ani si parintii mei m-au "convins" ca ei stiu mai bine. Asa am ajuns sa invat cum se construieste de teama ca meseriasii construiesc prost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate