Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

G2/Nexus 5/Z1/Z2

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Caut un Android de top, cu camera buna, baterie buna si de care sa nu uite Google sa ii mai faca si update-uri...

Ma gandesc daca are rost sa dau mai multi bani pe G2/Z2 sau sa aleg intre N5 si Z1...Vreo parere? Posted Image

#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
G2 are camera buna si baterie dar nu are update uri si mai are din cand in cand pete galbene pe ecran.
Z2 la fel cu exceptia petei galbene.
Nexus 5 are update uri dar camera este ceva mai slaba fata de G2 sau Z2 la fel si bateria mai slaba.
Oricum nu stiu ce vei obtine cu aceste updaturi.

S5 are camera buna, baterie buna, si ceva update uri, samsung se mai ocupa de soft la telefoanele de top, adica android 5 cu siguranta vei avea.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postalin62, on 22 septembrie 2014 - 06:12, said:

S5 are camera buna, baterie buna, si ceva update uri, samsung se mai ocupa de soft la telefoanele de top, adica android 5 cu siguranta vei avea.
Si Sony se ocupa de update-uri, poate chiar mai bine decat Samsung.
De exemplu pana si Sony Xperia Z a primit update la Android 4.4.4, desi a fost flagship-ul Sony cu vreo 3 generatii in urma.

Asa ca nici cu Z2 nu va da gres, fiindca precis mai primeste update-uri 12-18luni, exact cum va primi si S5.
Pe langa asta, Z2 e intr-adevar rezistent la apa spre deosebire de S5 unde daca ai ghinionul sa-l scapi intr-un unghi gresit se poate desface capacul bateriei si bye-bye telefon.
Iar 1GB ram in plus se poate simti atunci cand folosesti in paralel o gramada de aplicatii (sau ai pitici pe creier si deschizi in paralel peste 50 de file in Chrome).

Edited by Hider141, 22 September 2014 - 07:20.


#4
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
50 de file? Posted Image  Hai sa fim seriosi, mai mult de 5 file nu cred ca am deschis pe telefon iar pe laptop in unele situatii 15~20 in mod normal pana in 10.

Cum naiba umbli tu prin 30 de file pe telefon nu 50 ca deja o dam in S.F.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Persoana de care vorbesc are Galaxy Note 3 si de obicei deschide si pe PC cate 25-30 de file.
Nu le tine non-stop deschise, dar cand cauta ceva cam atatea file deschide. Iar de directoare sa nu mai spun, ca uneori nici el nu mai reuseste sa navigheze printre directoarele deschise.

#6
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
G2 nu mi se pare ca ar fi bani multi comparativ cu Z2 . Nexus 5 pe plan de update e cea mai buna alegere doar atat , Z1 deja mi se pare o alegere invechita .

Iti recomand G2 , detin asa ceva si pot spune , momentan e cea mai buna alegere calitate/pret , iar softul se misca ireprosabil de repede .

#7
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Personal votez pentru Nexus 5 (sau 6 daca va veni vreodata :) ). Nu mai vreau telefon de firma ca sa stau a mila lor cu update-urile. Un Nexus va fi intotdeauna la zi (Galaxy Nexus Prime abandonat "pentru ca era ma vech de 18 luni" e o exceptie - oricum, exista Kit att si pentru el din surse conexe :) ). Merge si un telefon care sa nu fie Google, daca exista suport pentru cutomizare si daca nu iti e frica de posibilitatea de a-l brick-ui; exista intotdeauna Custom ROM-uri mai mult sau mai putin reusite ca sa scapi de aspecele neplacute (bloatware, etc) ale unui rom Stock... Personal cred ca daca prinzi un N5 de 16 GB la vreo promotie 1100-1200 il poti lua cu ochii inchisi. Eu nu regret nici un moment ca am trecut la Nexus-uri cu ceva timp in urma (ca dovada, nici nu am vandut Nexus-ul 4; l-am tinut in repaos si apoi a ajuns la fiica-mea - si e incantata de el - in utilizarea curenta Nexus-urile se dovedesc mai fluide si mia rapide decat telofoane cu scoruri/dotari mai mari - secretul e in optimizarea software-ului :) ). Iar camera.... la N5 mi se pare decenta. Chiar nu vreau mai multi MPixeli. Stabilizarea optica isi face treaba, pozele ies OK cu utlimele versiuni de camera.... Pentru restul exista DSLR-uri :).

@baietzelu: Corect. G2 este o optiune de luat in seama (daca se cumpara la un pret apropiat de Nexus 5 insa). In fond si la urma urmei Nexus 5 e bazat pe G2 din care s-a taiat la camera, suport microSD, radio FM (Google nu crede in asa ceva :) ), baterie... Evident trebuie sa scapi de softul LG (imi pare rau, nu ma omor dupa Launcherul lor) dar asta se poate face usor :).

Edited by danmerezeanu, 22 September 2014 - 10:15.


#8
RzX_2008

RzX_2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 20.04.2008
Misspelled...Ma gandeam la G2 dintr-un oarecare motiv dar voiam sa ma refer la G3. 2-ul e mult prea crappy...Interfata de batrani si un plastic care ma zgarie pe creier.

S5-ul are TouchWiz pe care nu il suport...Deci ramane intre Z2 si Nexus 5...Care e primul la reducere e al meu. :)

#9
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Nexus 5 ai mari sanse , Z2-ul e mult prea scump .

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Numai daca alege varianta de 16GB e intr-adevar o diferenta foarte mare de pret. Dar intre Nexus 5 32GB si Sony Xperia Z2 e o diferenta de ~300RON la magazinele ultra-cunoscute (pcgarage, dc-shop).

Edited by Hider141, 23 September 2014 - 09:17.


#11
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postbaietzelu, on 22 septembrie 2014 - 10:09, said:

G2 nu mi se pare ca ar fi bani multi comparativ cu Z2 . Z1 deja mi se pare o alegere invechita .

Iti recomand G2 , detin asa ceva si pot spune , momentan e cea mai buna alegere calitate/pret , iar softul se misca ireprosabil de repede .
G2 nu este invechit dar Z1 este :)))))))))) si stii care este diferenta dintre Z1 si Z2? Carcasa foarte putin si cateva chestii de soft... ce ne place sa ne mai bagam in seama....

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Ai uitat de ecran. Incepand de la Z2 au trecut la panou IPS in locul mizeriei de TFT.

Edited by Hider141, 23 September 2014 - 21:58.


#13
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008

View Postalin62, on 23 septembrie 2014 - 18:43, said:

G2 nu este invechit dar Z1 este Posted Image))))))))) si stii care este diferenta dintre Z1 si Z2? Carcasa foarte putin si cateva chestii de soft... ce ne place sa ne mai bagam in seama....

Hai sa enumeram acele diferente "carcasa foarte putin si cateva chestii de soft ..." (zise HARDWARE, in niciun caz SOFTWARE)

Z1 (TFT capacitive touchscreen, 16M colors) vs Z2 (IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors)
Z1 (Loudspeaker Yes) vs Z2(Yes, with stereo speakers)
Z1 (16 GB, 2 GB RAM) vs Z2 (16 GB, 3 GB RAM)

Astea sunt principalele .

Z1 nu am zis ca e vechi ca si telefon , am zis ca alegerea e invechita . Daca te uiti atent cu ochiu prin luneta la Z1 , in primul rand tehnologia ecranului TFT te face sa vomiti oricat s-ar vedea Z1-ul de bine .

LG G2 in Romania costa mai putin decat Z1 dar daca accesezi niste site-uri cunoscute il iei de la koreeni cu 1000 ron NOU (G2) , poti alege dintre 2 variante - F320 sau international -

"Cereaşa" de pe tort mi se pare G2 - 138.5 x 70.9 x 8.9 mm (5.2") -  vs - 144 x 74 x 8.5 mm (5")-

Ia-o cum vrei dar singurul aspect la Z1 care-mi place este (- IP58 certified - dust proof and water resistant over 1 meter and 30 minutes) ... nimic mai mult .

Despre Z2 e alta parere cu mult mai buna decat G2 dar vorbim de alt nivel calitate/pret .

Intelegem acum alinush ?

Edited by baietzelu, 23 September 2014 - 23:15.


#14
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Trebuie sa cumpar un telefon pt o cunostinta. E primul smartphone pt el, sa fie din materiale de calitate si nou din magazine online. Buget in jurul a 1.700 ron (plus minus 100 ron).
M-am gandit la Xperia Z1, Z1 compact, HTC One, Blackberry Z30 si Note 3 Neo(nu mi-am dat seama care e diferenta fata de cel normal). Ce recomandati? Posted Image

#15
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Cu 1700 ron sa iti iei unul din telefoanele enumerate , mare greseala .

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Singurul din lista aia care merita e Z1 compact pentru dimensiunea compactă dacă vrea ceva cu ecran "mic". Altfel as încerca să extind lista la telefoanele din topicul de față

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

View Postbaietzelu, on 23 septembrie 2014 - 23:13, said:


Eu unu vorbesc din vazute, nu din niste specificatii insirate pe gsmarena. Acel TFT nu este TFT ul de pe telefoanele de acum 10 ani....dar bineinteles, de ce sa ne batem capu cu asta daca un site scrie TFT, pana la urma specificatiile conteaza nu ce este in realitate.

Cat despre G2, ai uitat sa spui despre carcasa oribila lucioasa ca naiba, si ca mai vine la pachet cu niste pete galbene pe ecran, dar na, de ce sa ne uitam la ce este in realitate, pana la urma specificatiile conteaza...

Intelegi baietzel?

View Postbaietzelu, on 24 septembrie 2014 - 16:07, said:

Cu 1700 ron sa iti iei unul din telefoanele enumerate , mare greseala .
Z1, Z1 Compact, htc one, de ce sunt mare greseala? Uimeste-ne!!!

View PostHider141, on 23 septembrie 2014 - 21:57, said:

Ai uitat de ecran. Incepand de la Z2 au trecut la panou IPS in locul mizeriei de TFT.
Ai uitat sa te mai si uiti la ele in realitate, mizeria aia de TFT nu este aceeasi mizerie de TFT de acum 10 ani, dar de ce sa ne chinuim sa vedem in realitate cand putem citi specificatii de pe gsmarena. Pentru o mizerie de TFT Z1 se vede chiar foarte bine, bineinteles ca nu conteaza ce este in realitate, pana la urma specificatii rules!!!

#18
baietzelu

baietzelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 21.05.2008
Pete galbene nu are al meu ca-l spal pe dinti dimineata si seara , se fac de la fumat si de la cafea iar al meu nu are vicii .

Petele astea le face mai des "Maru din chitila" si deh costa nshpe mii de euro .

Carcasa lucioasa intr-adevar , dar oribila WTF ? Plasticul ieftin de pe alte telefoane care scartaie ca naiba cum il poti numi ?

Acel TFT nu e cel de 10 ani e chiar acel de 10 ani cu o rezolutie mai generoasa , ai si tu dreptatea ta .

Eu ti-am demonstrat diferenta HARDWARE nu SOFTWARE cum spuneai tu . Daca as fi putut SOFTWARE sa ii schimb din True HD-IPS + LCD in SuperAmoled era bine .

Quote

Sony has moved from the TFT display of the Z1 to a IPS LCD display for the Xperia Z2, that provides great colors, high brightness, and most of all, fixes the issue that the Xperia Z1, and the Xperia Z before that, faced with regards to viewing angles.

Bafta .

Pai ba prietene mai pune 100-200 ron si isi ia Z2 , G3 , S5 ... cum sa-si cumpere HTC ONE cu scarba aia de baterie , procesor mai prost , gpu mai prost ?  

Z1 compact cu rezolutia aia , ai avea curaj macar sa cumperi SH ?

Quote

Here's comparison of my z1 versus my cousin z1 which we purchase together.
All display setting are the same, and firmware are same as well but mine one on the right are obviously yellowish.
https://plus.google....=CKGGwfmyhta8UQ

Edited by baietzelu, 24 September 2014 - 19:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate