Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Praktiker = tot preturi mari

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Am intrat in weekend in magazinul Praktiker din Bucuresti Militari si am observat ca acum vand produse ale unor marci din grupul Topex (Top Tools, Topex, Neo, Verto etc). Top Tools e gama de jos, Topex e gama medie, iar Neo e gama superioara de scule de mana. Verto e marca de scule electrice. Toate sunt chinezarii, dar nu neaparat proaste. Eu am mai multe scule de mana Top Tools si Topex, cumparate pe parcursul timpului din diverse magazine, pentru ca au o calitate multumitoare in raport cu pretul. Cele Top Tools in mod normal au niste preturi infime, sunt mai grosolan realizate dar iti poti face treaba cu ele. Cand imi trebuie o scula simpla si ieftina ma uit prima data la Top Tools, cand imi trebuie ceva mai de calitate ma uit la Topex sau la alte marci. Am fost extrem de dezamagit cand am vazut preturile umflate din Praktiker. De curiozitate, am intrat in Auchan-ul de alaturi, am notat preturile la cateva scule, apoi m-am intors in Praktiker si am comparat. Mentionez ca am comparat exact aceleasi produse (aceeasi marca, acelasi model) - chiar mi-am notat codul de pe ambalaj, ca sa fiu sigur ca nu gresesc. Rezultatul e mai jos (preturile sunt in RON).

cleste pentru sigurante TopTools (cod 32D320): Auchan 9.87, Praktiker 16.99 (+ 72%)
set chei tubulare TopTools (cod 38D143): Auchan 30.60, Praktiker 39.99 (+ 31%)
set chei inbus TopTools (cod 35D055): Auchan 2.81, Praktiker 4.99 (+ 78%)

Si la Topex si celelalte marci din Praktiker situatia e aceeasi, la produsele la care le mai stiu preturile. Din pacate nu am avut cu ce sa compar, ca sa demonstrez asta. In Auchan nu au toata gama de produse din Praktiker, si nici invers. Nici eu nu am notat chiar tot ce exista in Auchan, doar cat sa va faceti o idee. Sculele ieftine costa aproape dublu in Praktiker (practic au distrus avantajul marcii Top Tools) iar pe masura ce pretul creste adaosul scade, dar e totusi destul de semnificativ.

Cine nu e convins, poate sa faca singur o comparatie. Scule Topex/Top Tools se gasesc cam peste tot - am vazut si prin Metro, Hornbach, Mr Bricolage etc. Eu va sugerez sa cumparati din alta parte si sa evitati Praktiker. Se pare ca noii patroni turci nu au invatat nimic din falimentul nemtilor.

P.S.: nu lucrez la Auchan, nu fac reclama la nimic, sunt meserias amator, stiu ca sculele mentionate nu sunt profesionale dar pentru uzul meu casnic au fost suficiente

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cu toate astea, le respect omul de la creative/design/probabil-au-un-om-bun-la-toate pentru gluma asta care a trecut pe sub radar.

[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/1391846_10152234951721012_8356003567903986458_n.jpg?oh=5930158b11de9d99ec622c2a78076701&oe=54C56702&__gda__=1422020690_0a1f026adc4443b40033690cfcc4ac1f - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
erau aceleasi scule/ acelsi ambalaj?

#4
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006

View Posttsunnami, on 22 septembrie 2014 - 01:30, said:

erau aceleasi scule/ acelsi ambalaj?

Da, dupa cum am scris mai sus. Codul pe care l-am trecut in paranteze e codul produsului, de pe ambalaj - codul de catalog, probabil. Nu exista produse diferite cu acelasi cod. Am comparat produse identice din Auchan si Praktiker cu aceeasi marca, acelasi cod, acelasi ambalaj. Uite, de exemplu, codul spaclurilor astora e 18B330; scrie "info" langa el probabil pentru ca poti afla mai multe daca cauti codul in catalog. Codul e unic pentru produsul asta.

Edited by cib3k, 22 September 2014 - 01:46.


#5
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View PostAlexIP, on 22 septembrie 2014 - 00:43, said:

Cu toate astea, le respect omul de la creative/design/probabil-au-un-om-bun-la-toate pentru gluma asta care a trecut pe sub radar.


Omul e clar suspect daca stie cum miroase "iarba"

#6
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Nu mai cumpara de la Praktiker niciodata.Tot timpul aveau preturi umflate.

#7
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ca sa nu mai spunem ca au scos o marca destul de buna precum Conex si au venit cu petardele astea in loc. Topex sau cum le spune. Niste scule absolut slabe, de aceeasi calitate ca cele mai penale chinezisme din piata.

La Galati cel putin, sunt probleme foarte grave din cauza evidenta a unei conduceri foarte-foarte proaste si mari carente in a intelege realitatile.
Asta e, garantat Praktiker se duce pe... mai ales in orasele unde este Dedeman.

#8
Buratino2014

Buratino2014

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 22.09.2014
topex e firma romaneasca.
http://www.topex.ro/ro/products

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cat timp exista cerere la preturile acelea si concurenta prin pret a altor magazin e slaba, chiar nu ar avea motive ca sa scada preturile.

#10
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Off-topic oarecum: Am lucrat de 2 ori in Praktiker, o data ca angajat, o data ca reprezentant al unei firme. Sa nu puneti botul la "promotii" , preturile de obicei sunt mai mari sau chiar la fel doar ca le pune o eticheta cu rosu care sa atraga atentia. Sa nu mai zic de faptul ca unele produse sunt mutate din magazin in magazin de nu stiu cate ori pana reusesc sa le vanda, pe langa faptul ca sunt tinute in niste conditii de toata jena in depozit.

#11
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006

View PostBuratino2014, on 22 septembrie 2014 - 08:59, said:

topex e firma romaneasca.
http://www.topex.ro/ro/products

Nu asta e firma. Topex.ro se ocupa cu produse IT. Topex care produce scule de mana e o firma poloneza (desi sculele sunt majoritatea produse in China):
http://www.grupatopex.ro/about-us/

View Postd-rive, on 22 septembrie 2014 - 07:12, said:

Ca sa nu mai spunem ca au scos o marca destul de buna precum Conex si au venit cu petardele astea in loc. Topex sau cum le spune. Niste scule absolut slabe, de aceeasi calitate ca cele mai penale chinezisme din piata.
Da, Connex sunt/erau calitativ mai bune, dar si pretul era mare. Unele erau chiar produse in Germania daca nu gresesc. Nu stiu daca poti compara Connex cu marci mult mai ieftine. Topex mi se par OK pentru zona lor de pret. Daca le consideri "cele mai penale chinezisme", te invit sa cumperi o scula marca Budget (tot din Praktiker) sau Top Tools. O sa vezi ca se poate si (mult) mai rau. Pe piata exista mai multe marci de produse chinezesti, fiecare intr-o anumita zona de pret si la un anumit nivel de calitate. Topex/Top Tools sunt OK pentru niste scule ieftine. In momentul in care incepi sa le umfli pretul nu mai sunt OK.

#12
SunnyGoldfish

SunnyGoldfish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 17.04.2013

View Postcib3k, on 22 septembrie 2014 - 01:40, said:

Da, dupa cum am scris mai sus. Codul pe care l-am trecut in paranteze e codul produsului, de pe ambalaj - codul de catalog, probabil. Nu exista produse diferite cu acelasi cod. Am comparat produse identice din Auchan si Praktiker cu aceeasi marca, acelasi cod, acelasi ambalaj. Uite, de exemplu, codul spaclurilor astora e 18B330; scrie "info" langa el probabil pentru ca poti afla mai multe daca cauti codul in catalog. Codul e unic pentru produsul asta.
Codul de bara poti sa compari,si referitor la problema ta adevarul e undeva la mijloc adica nici un magazin nu are toate preturile mari si altu toate mici,cum ai zis tu ca era mai scump la praktiker poate altele erau mai ieftine si invers adica  nu toate produsele intra la oferta ,azi unu e mai ieftin la un magazin maine il gasesti mai ieftin la altul,eu am fost la dedeman sa iau niste parchet acum putina vreme si desii era pomul laudat acelasi parchet l-am gasit mai ieftin la praktiker

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Praktiker mi se pare cel mai slab magazin de profil.Am renuntat de mult sa mai trec pe acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate