Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

[TEMA] Numere prime permutabile.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Nastagen

Nastagen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2014
Salut, astazi profa de programare C ne-a aratat un algoritm de a gasi numerele prime permutabile. Asa cum nu erau calculatoare in clasa, a scris programu pe tabla.
Dupa ce am transcris tot programu am venit acasa si m-am gandit ca ar fi bine sa-l rulez, sa vad cum functioneaza si nu vrea.
As fi recunascator daca m-ati ajuta.
Aici e programu :
int Prim (int numar)
{
for (int i=2; i<=numar/2; i++)
if(numar%i==0) return 0;
return 1;
}
int PrimPermutabil (int n1)
{
int n2, n3, n4, n5, n6;
int s, u, z;
s = n1/100;
z = (n1%100)/10;
u = n1%10;
if(s!=0) {
n2 = s*100 + u*10 + z;
n3 = z*100 + s*10 + u;
n4 = z*100 + u*10 + s;
n5 = u*100 + s*10 + z;
n6 = u*100 + z*10 + s;
if (Prim(n1) && Prim(n2) && Prim(n3) && Prim(n4) && Prim(n5) && Prim(n6))
return 1;
}
else // 2 cifre
if(z!=0) {
n2 = u*10 + z;
if (Prim(n1) && Prim(n2))
return 1;
}
else // o cifra
if (Prim(n1))
return 1;
return 0;
}


#2
raphy

raphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.02.2006
Salut,

Pentru inceput incearca sa adaugi si functia main si in cadrul ei sa apelezi PrimPermutabil.

#3
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Ar fi o idee buna daca ai indenta si tu codul ala...

#4
Nastagen

Nastagen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2014
main (int PrimPermutabil (int n1))
si ar trebui sa mai adaug cin >>numar>> si cout <<numar<< ?

#5
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
in primul post ziceai ca profa de programare C ti-a aratat programul asta, nu profa de C++...deci n-ai ce cauta cu cout, cin.

#6
Nastagen

Nastagen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2014

View PostEnachescuAlin, on 21 septembrie 2014 - 20:15, said:

in primul post ziceai ca profa de programare C ti-a aratat programul asta, nu profa de C++...deci n-ai ce cauta cu cout, cin.
Habar n-am, in programu anterior cu numere pare/impare profa a utilizat cin si cout, am rulat programu si a functionat si asta nu vrea.
Si da, e profa de C :/

#7
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Chiar daca ar fi functionat nu ai fi inteles nimic.

#8
Nastagen

Nastagen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2014

View Posttrackback, on 21 septembrie 2014 - 20:20, said:

Chiar daca ar fi functionat nu ai fi inteles nimic.
Incerc sa scriu comentarii la fiecare linie, sa vezi ce inteleg si ce nu inteleg din program
int Prim (int numar)  // Se introduce un numar oarecare ( de maxim 3 cifre 0-999, pentru ca programu e facut pana la 999 (
{  // begin
for (int i=2; i<=numar/2; i++) // pentru i = 2 si i < ca jumatate din numaru dat, lui i ii revine +1 de fiecare data cand e adevarata relatia
if(numar%i==0) return 0; // daca restu e 0 atunci se anuleaza, deoarece numaru primu nu poate avea rest 0 in afara de impartire la 1 si la el insasi.
return 1; // in celalalt caz programu ruleaza mai departe
} //end
int PrimPermutabil (int n1) // se verifica numaru de mai sus introdus daca e permutabil
{
int n2, n3, n4, n5, n6; // se introduc 5 variabile pentru ca vor fi 5 verificari la fiecare variabila.
int s, u, z; // s = sutimile u = unitatile si z = zecimile
s = n1/100; // se afla prima cifra
z = (n1%100)/10; // a 2-a cifra
u = n1%10; // a 3-a cifra
if(s!=0) { // daca s nu e egal cu 0 atunci ( din cate am inteles se verifica pentru numar de 3 cifre, daca s ar fi 0 atunci ar fi numar de 2 cifre si n-ar avea rost verificare de mai jos )
n2 = s*100 + u*10 + z; // 5 verificari daca e permutabil sau nu. 
n3 = z*100 + s*10 + u;
n4 = z*100 + u*10 + s;
n5 = u*100 + s*10 + z;
n6 = u*100 + z*10 + s;
if (Prim(n1) && Prim(n2) && Prim(n3) && Prim(n4) && Prim(n5) && Prim(n6)) // daca toate verificarile sunt adevarat ( 1 si 1 si 1 = 1 daca macar una ar fi fost falsa atunci 1 si 1 si 0 = 0 )
return 1;
}
else // se face verificare ca mai sus doar ca pentru 2 cifre
if(z!=0) {
n2 = u*10 + z;
if (Prim(n1) && Prim(n2))
return 1;
}
else // la fel ca mai sus doar ca pentru o cifra
if (Prim(n1))
return 1;
return 0;
}
Ceea ce nu inteleg ce ar trebui sa modific ca sa functioneze.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View PostNastagen, on 21 septembrie 2014 - 19:57, said:

Salut, astazi profa de programare C ne-a aratat un algoritm de a gasi numerele prime permutabile.
da de main v-a spus ceva?

int Prim (int numar) // Se introduce un numar oarecare ( de maxim 3 cifre 0-999, pentru ca programu e facut pana la 999 (
{ // begin
for (int i=2; i<=numar/2; i++) // pentru i = 2 si i < ca jumatate din numaru dat, lui i ii revine +1 de fiecare data cand e adevarata relatia
if(numar%i==0) return 0; // daca restu e 0 atunci se anuleaza, deoarece numaru primu nu poate avea rest 0 in afara de impartire la 1 si la el insasi.
return 1; // in celalalt caz programu ruleaza mai departe
} //end
apoi daca tot e de maxim 3 cifre, verifici tu sa fie maxim 3 cifre
si comenatariile care explica fiecare linie obosesc ochiul, fiind mai mult comentariu decat cod
de vro 4 ani de zile tot repetam ca pentru numere prime, mergem pana la radical din numar, nu pana la jumatate
dar na, eu nu sunt profesor

Edited by MarianG, 21 September 2014 - 21:29.


#10
Nastagen

Nastagen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2014

View PostMarianG, on 21 septembrie 2014 - 21:23, said:

da de main v-a spus ceva?
Am vazut cateva ori scris pe tabla main dar asa si n-am inteles ce face.
Deci simplu adaug main(int Prim, PrimPermutabil) ?

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
cum 'doamne iarta-ma' ati ajuns voi la UDF daca nu stiti ce face main?

Edited by MarianG, 21 September 2014 - 21:35.


#12
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
dar in ce clasa esti?

#13
Nastagen

Nastagen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2014

View PostEnachescuAlin, on 21 septembrie 2014 - 22:03, said:

dar in ce clasa esti?
Scuze dar eu am nevoie de ajutor, nu sa discut despre viata mea personala. Si observ ca majoritatea prefera sa-mi spuna ca-s prost in loc sa ma indrumeze.

#14
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Pai si tu vrei sa venim aici si sa te ridicam in slavi si sa te laudam ca esti un geniu cand tu nu intelegi nimic din codul ala?
Oricum nu o sa te ajute nimeni pana cand nu-l indentezi si tu frumos...Codul ala arata ca un rahat in ploaie. Eu nici nu mi-am pierdut timpul sa-l urmaresc linie cu linie, m-am uitat peste 2-3 linii si gata si daca nu il indentezi si tu frumos nici n-am de gand sa ma uit pe el.

Si nu cred ca te-am intrebat ceva asa personal tinand cont ca esti un anonim.

#15
Nastagen

Nastagen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2014

View PostEnachescuAlin, on 21 septembrie 2014 - 22:15, said:

Pai si tu vrei sa venim aici si sa te ridicam in slavi si sa te laudam ca esti un geniu cand tu nu intelegi nimic din codul ala?
Oricum nu o sa te ajute nimeni pana cand nu-l indentezi si tu frumos...Codul ala arata ca un rahat in ploaie. Eu nici nu mi-am pierdut timpul sa-l urmaresc linie cu linie, m-am uitat peste 2-3 linii si gata si daca nu il indentezi si tu frumos nici n-am de gand sa ma uit pe el.

Si nu cred ca te-am intrebat ceva asa personal tinand cont ca esti un anonim.
Ar fi perfect daca ai citi fiecare post inainte sa ma acuzi ca nu inteleg codu. Fix asta mi-a zis trackback, si ghici ce? Am incercat sa explic cu cuvintele mele fiecare linie din cod in urmatoru post.
Nimeni nu s-a nascut geniu, eu am incercat sa inteleg o chestie minora pentru tine dar ceva important pentru mine.
In orice caz mersi ca te-ai uitat si tu peste 2-3 linii in cod si pentru 4 posturi in acest thread care nu m-au ajutat cu nimic.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNastagen, on 21 septembrie 2014 - 22:23, said:

Ar fi perfect daca ai citi fiecare post inainte sa ma acuzi ca nu inteleg codu. Fix asta mi-a zis trackback, si ghici ce? Am incercat sa explic cu cuvintele mele fiecare linie din cod in urmatoru post.
Nimeni nu s-a nascut geniu, eu am incercat sa inteleg o chestie minora pentru tine dar ceva important pentru mine.
In orice caz mersi ca te-ai uitat si tu peste 2-3 linii in cod si pentru 4 posturi in acest thread care nu m-au ajutat cu nimic.

Regulamentul ariei Programming, care se aplica pe toate subariile sale, te sfatuieste sa iti formatezi (indentezi) frumos codul, nu sa postezi totul intr-un carnat.

Tot Regulamentul ariei Programming iti spune sa pui prefixul "[TEMA] " in titlurile unor astfel de subiecte.

Vei citi si de acum vei respecta regulamentul ariei Programming in integralitatea sa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate