Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Porci vietnamezi sau mangalita

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Ce rasa ati recomanda pentru a creste in regim familial, pentru consum propriu si pt a face un mic profit din vanzarea puilor?

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Personal, strict dpdv al consumatorului, Mangalita.

#3
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Mangalita i se mai zice si "porcul-somon” sau “uleiul de măsline cu patru picioare” - are carnea gustoasa si sanatoasa. Vietnamezii sunt porcii cu "dubla întrebuintare" - ii poti creste pentru carne sau daca te-ai plictisit ii poti folosi ca animale de companie.

#4
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Categoric Mangalita. Porcul vietnamez ar fi o posibilitate daca nu ar avea atata grasime

#5
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
”Românii au renunţat după revoluţie să mai crească porci de Mangaliţa pentru că sunt mai greu de crescut şi, în plus, au cam 60-70% grăsime, spre deosebire de alte rase, unde raportul este inversat – grăsimea ajunge doar la 30-40%.

Din ce am gasit eu pe google, vad ca Mangalita are multa grasime.. Sau nu e asa?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,875
  • Înscris: 07.11.2006
Rasa Mangalita este un moft.La fel cum sunt si fructele de mare.Si la fel cum sunt toate alimentele importate si care nu au nici o tangenta cu alimentatia romanilor.Dar ce sa faci,snobismul este la mare pret.Si merge mana in mana cu prostia,adica sunt inseparabili.
    Aceasta rasa a fost crescuta,si cred ca mai este in cateva locuri,dar de cand s-a "descoperit minunea" ca acest sac de grasime are virtuti nestiute,vezi mai sus colegul cu a sa exprimare de porc-somon (semana cu snobismul,ce zici?),si chestia definitorie cum ca nu are colesterol rau,sau cam pe acolo,se gaseste in comert la preturi, vorba aia,nesimtite.Sau daca vrei prohibitive.Mai pe romaneste,sunt produse pe care nu merita sa dai bani.
   Aceasta rasa nu o vei gasi in gospodariile normale chiar din acest motiv,al grasimii in exces.Gospodarii mai mananca si carne.Si cred eu ca si toti oamenii normali.

#7
bogdan_gmt

bogdan_gmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.03.2014
duroc

#8
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 Bosnea, on 21 septembrie 2014 - 22:18, said:

”Românii au renunţat după revoluţie să mai crească porci de Mangaliţa pentru că sunt mai greu de crescut şi, în plus, au cam 60-70% grăsime, spre deosebire de alte rase, unde raportul este inversat – grăsimea ajunge doar la 30-40%.

Din ce am gasit eu pe google, vad ca Mangalita are multa grasime.. Sau nu e asa?


Rasa Mangalita are carnea marmorata, grasimea fiind distribuita in masa musculara sub forma de puncte. Este o grasime cu continut scazut in colesterol. Carnea este suculenta si gustoasa.


Creste Mangalita. E o afacere mai buna ca porcul vietnamez. In hipermaketuri, carnea de mangalita este la pret dublu fata de porcul de carne.

#9
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Vietnamezii au avantajul ca se ataseaza foarte repede de stapan si se tin tot timpul dupa el, fiind foarte afectuosi. Pot fi dresati usor sa isi faca nevoile afara, sa manance din castron, sa doarma numai intr-un anumit loc. Le plac jucariile si sa scurme prin pamant, putand sa isi gaseasca singuri mancarea daca sunt lasati liberi pe afara. E bine sa le fie pusa la dispozitie o piscina in care sa se scalde pentru a se racori.

#10
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Dar vietnamezii nu pot depasi 80 KG?

Daca aveti sugestii si de alte rase, va rog sa le postati aici, nu am ramas fixat pe astea 2, doar ca eu de astea am auzit, pe langa porcul alb, traditional.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,875
  • Înscris: 07.11.2006

 Bosnea, on 21 septembrie 2014 - 19:54, said:

Ce rasa ati recomanda pentru a creste in regim familial, pentru consum propriu si pt a face un mic profit din vanzarea puilor?

Pentru a face profit,trebuie sa-ti stabilesti clientii.Vezi intai ce se cere si apoi te apuci de prasila.Degeaba cresti Mangalita,si clientii tai doresc Landras.

#12
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Ai dreptate, dar nu am inca niste clienti stabiliti. De-asta am intrebat, ce rasa se cauta mai mult pe piata.

#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 hunab, on 22 septembrie 2014 - 10:51, said:

Rasa Mangalita are carnea marmorata, grasimea fiind distribuita in masa musculara sub forma de puncte. Este o grasime cu continut scazut in colesterol. Carnea este suculenta si gustoasa.
Tocmai, ca nu-i asa. Mangalita este o rasa rustica, NU are carnea marmorata (cum au rasele specializate - Yorkshire, Landrace, Pietrain etc.), iar carnea este destul de tare si cu o consistenta crescuta. Se preteaza foarte bine la salamurile crud-uscate (gen Sibiu).

 Bosnea, on 24 septembrie 2014 - 17:43, said:

Ai dreptate, dar nu am inca niste clienti stabiliti. De-asta am intrebat, ce rasa se cauta mai mult pe piata.
Pe piata se cauta rasa "ecologica", "crescuta NUMAI cu cereale", fara "concentrate", fara chimicale, fara hormoni, fara colesterol, fara ... fara....  Si sa fie si ieftina pe deasupra.

#14
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 Clipboard01, on 22 septembrie 2014 - 12:12, said:

Vietnamezii au avantajul ca se ataseaza foarte repede de stapan si se tin tot timpul dupa el, fiind foarte afectuosi. Pot fi dresati usor sa isi faca nevoile afara, sa manance din castron, sa doarma numai intr-un anumit loc. Le plac jucariile si sa scurme prin pamant, putand sa isi gaseasca singuri mancarea daca sunt lasati liberi pe afara. E bine sa le fie pusa la dispozitie o piscina in care sa se scalde pentru a se racori.

Asa e, si pe deasupra sunt atat de dragalasi, ca..nu m-as indura sa-i mai tai :)...poate doar sa vand purceii vii.
Nu sunt insa prea sigura ca ( si mai ales ce) isi gasesc mancarea singuri...sa nu gaseasca vreo trichineloza, ma gandesc...
Daca stau langa lac/rau nu le-ar place mai mult dect la piscina, sau sunt riscuri sa gaseasca in balta altele mai rele ? ( gen Lepto?)

Iar pt cine vrea " porc somon", poate sa incerce crapul :). Am vazut ieri la cineva in bazin niste frumuseti! Pacat ca nu se poate creste si somonul asa usor!

#15
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 horia66, on 26 septembrie 2014 - 16:58, said:

Tocmai, ca nu-i asa. Mangalita este o rasa rustica, NU are carnea marmorata (cum au rasele specializate - Yorkshire, Landrace, Pietrain etc.), iar carnea este destul de tare si cu o consistenta crescuta. Se preteaza foarte bine la salamurile crud-uscate (gen Sibiu).

Carnea acestei rase, de culoare mai închisă, este apreciată pentru aspectul său marmorat dat de grăsimea intramusculară, frăgezime și suculență iar gustul...

Sursa:
http://agrointel.ro/...e-transilvania/
http://pato.ro/bani/...-mangalita.html
http://agricultura.a...orci-mangalita/

...si mai sunt surse.

Attached Files



#16
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Perselarea si marmorarea sunt insusiri care se intensifica odata cu perfectionarea raselor. Luati un manual de chimie alimentara si studiati. Daca Mangalita e fraged si suculent, atunci Landrace-ul cum e ?

#17
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Daca d-voastra aveti dreptate, inseamna ca restul se inseala. Va propun sa trimiteti un studiu de caz site-urilor pe care le-am  citat si altora care perpetueaza greseala, sa le explicati ca se inseala. Fotografia atasata am banuiala ca este photoshopata. D-le medic veterinar, daca nu ati vazut sau ati uitat cum arata carnea de Mangalita, va sugerez sa mergeti in magazinul Cora, la raionul de carne. Acolo au si ceva "specialitati": Mangalita si Black Angus.

#18
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Site-urile respective au o mare componenta advertoriala. Fotografia nu e photoshopata, dar acolo nu e vorba de marmorare. Fasciculele de grasime se vad clar intre portiunile de muschi. Marmorarea si perselarea reprezinta disiparea foarte fina a grasimii intre fasciculele musculare, pana la un grad in care acestea nu mai sunt vizibile cu ochiul liber. De aceea carnea raselor specializate (Landrace, Yorkshire) este de culoare roz, fiindca grasimea este foarte fin disipata printre fasciculele musculare, si nu se vede cu ochiul liber.

Carmangeriile prefera carnea care NU este marmorata si perselata, aceea unde fasciculele de muschi sunt concentrate si grasimea este asezata separat, fiindca contine mai putina apa si se leaga mult mai bine de grasimea tehnologica, adaugata.

Nu eu contrazic ce zic acele site-uri, ci manualele. De unde invatam meserie, de pe site-uri, sau din manuale ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate