Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

problema deschidere usa combina vacuum

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Buna ziua,
am luat recent o combina frigorifica Gorenje. De combina sunt multumit, e silentioasa, incapatoare, e ok, atit doar ca usa la frigorifer se deschide foarte greu. Ce mai, uneori zici ca o smulgi sau misti frigiderul din loc. Am chemat o echipa, au zis ca e de la vacuum (frigiderul nu ar fi plin si se creaza vacuum), au dat cu o solutie, nu a tinut mult minunea. Am uns si cu ulei de masline (cum mi-au recomandat ei), degeaba, tot greu se deschide. Stiti cumva alte solutii?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
Umple frigiderul.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,288
  • Înscris: 12.08.2006
Trebuie sa aiba o gaura de aerisire,deobicei pe peretele din spate.
Vezi sa nu fie infundata.

#4
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
sa umplu frigiderul au zis si mesterii lui peste, cand au venit sa verifice. Am pus de forma niste sticle, degeaba, la fel face.
Chiar nu stiam de acea gaura de aerisire. Am sa ma uit desi nu stiu cum sa o identific, cind l-am verificat (m-am uitat la instalare) nu mi-a sarit nimic in ochi.

Edited by mihail75, 21 September 2014 - 15:45.


#5
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
nu am gasit acel orificiu de aerisire, oricit m-am uitat (in spate, jos, e doar motorul si acel loc unde se aduna apa pentru evaporare). Acum frigiderul e chiar plin si tot greu se deschide!

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
pune o poza, sa vedem cat de plin e.

#7
freddy_master

freddy_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.12.2008
Referitor la combine frigorifica , am si eu o intrebare recent sa dus termostatul cel original costa 170 lei pentru Zanussi mi se pare foarte mult ,o intrebare :ce diferente este intre termostate in afara de lungimea sondei alta diferenta eu stiu ca intrerupe circuitul la o anumita temperatura si inver ?.sunt foarte mari diferentele de preturi intre ele. idea este ca asi pune altul nu turcesc tot de firma dar ceva asemanator .Idei !

#8
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
Cauti unul echivalent sau universal, probabil un k59, si cu lungimea la capilar aproximativ ca la cel original. Probabil o sa difere plaja de lucru fata de cel original.

Edited by Adrian Fx, 25 September 2014 - 23:18.


#9
freddy_master

freddy_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.12.2008
unul care sa functioneze bine dar sa nu ma coste enorm

#10
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
Uite aici, sper sa nu se considere reclama, http://www.isoclima.ro/117-termostate , sa-ti faci o idee despre ce sa cauti. Dar ar trebui sa nu poluam topicul ca alte probleme decat cea a initiatorului.

 mihail75, on 23 septembrie 2014 - 12:37, said:

nu am gasit acel orificiu de aerisire, oricit m-am uitat (in spate, jos, e doar motorul si acel loc unde se aduna apa pentru evaporare). Acum frigiderul e chiar plin si tot greu se deschide!
Toate combinele moderne fac asa, la unele este construit in asa fel manerul de care tragi sa rupa vacuumul din frigider, ai putea incerca sa pui sub garnitura un mic adaos,o scobitoare, ceva, sa vezi daca are vreun efect. Vezi ce sistem au alea incorporabile.

Edited by Adrian Fx, 26 September 2014 - 12:47.


#11
freddy_master

freddy_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.12.2008
Mersi deocamdata.ma duc sa caut prin oras..

#12
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
In sfarsit o sugestie buna. Chiar am sa incerc sa pun ceva, bineinteles am sa am grija sa nu afectez acest vacuum.
Cind spui incorporabile la ce te referi?

 Adrian Fx, on 26 septembrie 2014 - 12:45, said:

Uite aici, sper sa nu se considere reclama, http://www.isoclima.ro/117-termostate , sa-ti faci o idee despre ce sa cauti. Dar ar trebui sa nu poluam topicul ca alte probleme decat cea a initiatorului.


Toate combinele moderne fac asa, la unele este construit in asa fel manerul de care tragi sa rupa vacuumul din frigider, ai putea incerca sa pui sub garnitura un mic adaos,o scobitoare, ceva, sa vezi daca are vreun efect. Vezi ce sistem au alea incorporabile.

Edited by mihail75, 26 September 2014 - 19:38.


#13
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007
Ma refer ca alea au un sistem la usa in zona garniturii,de fapt un element din plastic, care face sa nu apara acest efect de lipire a garniturii, ca altfel daca ar patii ca tine ar smulge mobila(lemnul) de pe usa. Poti sa te uiti in magazine si vezi care e sistemul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate