Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Problema sistem audio logan

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Deci am instalat in locul sistemului original urmatoarele:
- HU: http://www.be-loud.r...eer/DEH-4600BT/ (instalat cu un adaptor specific pentru mufa de logan)
- 2x seturi: http://www.be-loud.r...ormance-X-13.2/ (in total 4 ca sa inlocuiesc toate difuzoarele stock)

Pentru boxe am folosit 4x adaptoare de acestea: adaptoare. Deci practic eu nu am umblat la fire, ci doar am schimbat difuzoarele si hu si am pus adaptoarele aferente.

Problema e urmatoarea: aseara cand l-am testat pe cateva melodii nu avea nici o problema, insa azi cand am pus o alta melodie se aude un fel de "scartait" in boxe in primele 20 sec si de cateva ori in timpul melodiei. Adica la majoritatea melodiilor nu face acest lucru insa la unele da.

Mentionez ca problema apare si la volum mic 15-20/60, deci poate fi de la putere insuficienta? Stiu ca player-ul are 4x50w, iar boxele sunt de 70w, dar consultantul de la magazinul de la care le-am luat a zis ca la un player aftermarket nu o sa fie probleme de alimentare, chiar daca boxele au mai multi w.

Am filmat cu o camera "fenomenul" insa sunetul este mult mai ridicat decat suna pe filmare. Ce se intampla?

Filmulet: https://www.dropbox....V05389.AVI?dl=0

Edited by rohen17, 20 September 2014 - 09:31.


#2
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
am si eu cd-uri care scartaie; vrei sa facem schimb ?
ale mele scartaie mai tare, cred ca sunt mai vechi.... ca vinul bun, cu cat e mai vechi cu atat e mai bun

#3
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Pai nu e de la CD, melodia e de pe telefon prin bluetooth (de aia nu am putut filma cu telefonul si calitatea filmarii nu e asa buna).

Edited by rohen17, 20 September 2014 - 09:38.


#4
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Sunt mai multe cauze posibile:
melodia din cauza basului puternic nu e bine trasa pe suport - se verifica numai cu un CD original , pe vremuri erau casete si benzi matrita pentru calibrare.
ampliful din HU nu poate duce boxele supra licitate ca putere - ai pus difuri ce se leaga de amplif proprietar pe HU ce are amplificator incorporat de 4x15 ...4x22W rms ( putere reala) - se incearca legat la difurile stock si putere de iesire maxim data la jumatate pentru a nu se arde avind in vedere ca au 15W rms.

"de pe telefon prin bluetooth"
No bine , acuma spui , lasa-l asa ca merge bine Posted Image
Asta e ca la emitatoarele FM , nu poti avea pretentii de hi-fi, bucura-te ca suna .
Doar nu crezi ca s-au inventat CD si alte suporturi numai de florile marului , daca ar merge bine pe radio pentru pretentiosi cu siguranta nu ar mai exista .
Vrei calitate nu umbli cu improvizatii , ce e legat de-o sirma e cel mai sigur .

Edited by rozone, 20 September 2014 - 09:45.


#5
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
ai o problema cu rezonanta, la anumite frecvente, partile caroseriei sau suportul difuzoarelor intra la regim de rezonanta, Prinderea difuzoarelor nu este tocmai cea buna si auzi vibratii de rezonanta.

Edited by AntonL, 20 September 2014 - 09:45.


#6
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
O sa pun melodia pe un stick si o sa filmez cu telefonul ca sa inregistreze mai bine si o sa vad daca mai apare problema. Revin cu raspuns.

#7
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Mda, aveati dreptate. Melodia de pe stick nu are acele interferente si se aude mai bine, pana la urma presupun ca o sa-mi conectez telefonul tot prin fir la usb si las bluetooth-ul doar pentru apeluri.

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

 rozone, on 20 septembrie 2014 - 09:40, said:

..................................
ampliful din HU nu poate duce boxele supra licitate ca putere - ai pus difuri ce se leaga de amplif proprietar pe HU ce are amplificator incorporat de 4x15 ...4x22W rms ( putere reala) - se incearca legat la difurile stock si putere de iesire maxim data la jumatate pentru a nu se arde avind in vedere ca au 15W rms.
............................
Poti sa pui difuri de 200w rms ca nu "supra licitezi" finalii niciodata din cauza puterii difuzoarelor.
Suprasolicitare apare daca mergi cu impedante de 2ohmi la finali care sunt facuti pt 4-8 ohmi.

#9
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Poti sa pui difuri de 200w rms"
Corect , doar ca membrana difurilor cere o excitatie mai puternica la bobina din partea amplificatorului ceeace se traduce prin actionarea volumului la un nivel mai mare pentru o auditie la volumul dorit, dai mai tare ca sa auzi cam tot asa . Nu vorbim de db si alte probleme tehnice doar de ce auzi cu urechea .

#10
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa un troubleshooting costisitor d.p.d.v al timpului am depistat problema (mult mai stupida decat ma asteptam). Dupa ce am testat cu un alt telefon si mergea foarte bine si cu un alt player de pe telefonul meu si mergea foarte bine am ajuns la concluzia ca setarile Poweramp-ului distorsionau sunetul. Ascultasem cu o zi inainte muzica la casti si bass-ul din aplicatie era dat aproape de maxim, iar aplicatia cand trimitea semnalul catre HU, il trimitea modificat si de acolo apareau acele interferente. Acum am dat pe un sunet flat din telefon si se aude foarte bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate