Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Samsung Galaxy Core LTE

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
Salut! I-am cumparat nepoatei mele acest model de telefon de circa 2luni azi sa blocat.L-am dus la service ,cel mai aproape in Baia-Mare si acolo mi sa spus ca a intrat apa in el si nu se mai poate face.Telefonul a fost tinut tot timpul in husa si avea folii de protectie pe ambele fete.Cei de la service pot sa spuna ce vor pentru ca eu nu ma pricep ,deci ma pot prosti.Ce ma sfatuiti sa fac? am dat o gramada de bani pe el,cum sa raman fara el?si fara banii pe care i-am dat? Multumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
si daca e ireparabil ce crezi ca putem face noi? sa facem cheta sa luam altul?

sa-ti arate dovezile anularii garantiei si a defectului constatat

apa poate fi si un condens care a afectat interiorul, la cat de mici si ingramadite sunt circuitele, nici nu-ti trebuie apa mai mult decat o gamalie de bold

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
L-ai dus cumva la Quickservice? Intreb asta fiindca ei aveau mai demult obiceiul sa anuleze garantia din cauza contactului (imaginar) cu apa sau din cauza altor "defecte" atunci cand trebuia reparat sau schimbat un telefon in garantie.

Edited by Hider141, 19 September 2014 - 11:41.


#4
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Totuşi întreab-o pe nepoata ta dacă ştie ceva de urmele de lichid ...

#5
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
@Hider141 Si daca este un contact ( imaginar) ce pot sa fac eu?
@Genius  Telefonul a stat tot timpul in husa de aceea i-am cumparat-o ca sa preintimpin probleme de felul asta sau de altele
@ Dany_Darke Buna gluma cu umorul tau englezesc,defecte se pot fabrica,inventa i-mi da dovada anularii garantiei si eu ce fac mai departe?

Multumesc la toti de raspunsuri!

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postsaulescu, on 19 septembrie 2014 - 13:10, said:

Si daca este un contact ( imaginar) ce pot sa fac eu?
Nu poti face nimic. Daca investigatia service nu a fost filmata de cand au desfacut primul surub pana au gasit (ori "gasit") urma de contact cu lichide nu ai ce face, legea e de partea service-ului.

View Postsaulescu, on 19 septembrie 2014 - 13:10, said:

Telefonul a stat tot timpul in husa de aceea i-am cumparat-o ca sa preintimpin probleme de felul asta sau de altele
Faptul ca a fost tinut in husa nu inseamna automat ca a fost protejat de apa sau orice alte lichide. Apa putea patrunde in mufa castilor sau mufa de incarcare, sau putea sa scape telefonul pe trotuar intr-o balta mica si automat se declansau senzorii de umiditate cand ajungea apa la ei.

#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postsaulescu, on 19 septembrie 2014 - 13:10, said:

@Genius  Telefonul a stat tot timpul in husa de aceea i-am cumparat-o ca sa preintimpin probleme de felul asta sau de altele
Eu ziceam altceva ...

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
cu dovada in mana ca telefonul tau este cel afectat de acea umezeala, poti merge la ANPC si chiar ii poti acuza inselaciune.

daca ei nu pot face dovada ca defectul descris de ei este real, ei trebuie sa ti-l inmaneze reparat

#9
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDany_Darke, on 19 septembrie 2014 - 17:43, said:

cu dovada in mana ca telefonul tau este cel afectat de acea umezeala, poti merge la ANPC si chiar ii poti acuza inselaciune.
Ce scenarii apocaliptice ...

View PostDany_Darke, on 19 septembrie 2014 - 17:43, said:

daca ei nu pot face dovada ca defectul descris de ei este real, ei trebuie sa ti-l inmaneze reparat
Poţi fi mai explicit ?

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
sa zicem ca tu mergi cu masina in garantie ca s-a spart blocul motor, vin aia si spun ca nu-ti pot schimba blocul (repara) pt ca masina a fost lovita. tu stii ca n-a fost lovita, dar ei sustin ca au determinat cauza defectului si trebuie sa platesti pt a-l schimba in garantie. tu ce faci? pleci fericit de acolo ca ei au incercat sa te insele si sa le dai bani aiurea? NU!!!! te duci frumos si ii iei de gat si sa-ti arate/dovedeasca acel defect pt care ei iti cer bani pt a-l schimba

asa si aici, vin aia si spun ca telefonul a facut baie, ca inauntru este varza, ca e vai de mama lui si ca daca le platesti, ei ti-l repara, dar garantia ti-o anuleaza pt ca e ud. tu ce faci? decartezi 500 de lei ca asa zic ei ca te costa sa-l repare? NU!!!! le ceri sa-ti arate dovada pt care ei au anulat garantia si pt care vor sa te taxeze.

legat de ce ai zis cu scenarii apocaliptice .... inseamna ca esti genul de om careia nu-i prea pasa ca a fost inselat si de ce sa se complice sa anunte pe cei in masura, o lasa asa pt ca e mai comod, nu? din cauza nepasarii traiesc astia pe spatele nostru, asa s-au ridicat si au ramas pe piata

#11
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDany_Darke, on 19 septembrie 2014 - 18:06, said:

sa zicem ca tu mergi cu masina in garantie ca s-a spart blocul motor, vin aia si spun ca nu-ti pot schimba blocul (repara) pt ca masina a fost lovita. tu stii ca n-a fost lovita, dar ei sustin ca au determinat cauza defectului si trebuie sa platesti pt a-l schimba in garantie. tu ce faci? pleci fericit de acolo ca ei au incercat sa te insele si sa le dai bani aiurea? NU!!!! te duci frumos si ii iei de gat si sa-ti arate/dovedeasca acel defect pt care ei iti cer bani pt a-l schimba

asa si aici, vin aia si spun ca telefonul a facut baie, ca inauntru este varza, ca e vai de mama lui si ca daca le platesti, ei ti-l repara, dar garantia ti-o anuleaza pt ca e ud. tu ce faci? decartezi 500 de lei ca asa zic ei ca te costa sa-l repare? NU!!!! le ceri sa-ti arate dovada pt care ei au anulat garantia si pt care vor sa te taxeze.

legat de ce ai zis cu scenarii apocaliptice .... inseamna ca esti genul de om careia nu-i prea pasa ca a fost inselat si de ce sa se complice sa anunte pe cei in masura, o lasa asa pt ca e mai comod, nu? din cauza nepasarii traiesc astia pe spatele nostru, asa s-au ridicat si au ramas pe piata
Crede-mă că pe angajaţii de acolo îi doare-n cot de cererea ta de a-ţi arăta urmele de apă .
L-am rugat pe iniţiator să o intrebe pe nepoată dacă ştie ceva de acele lichide . Nu vrea .
De unde ştim dacă a fost înşelat sau nu ?

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai asta e, daca se eschiveaza si aia spun ca de fapt sa vezi, ca parca era sau nu era, dar am vazut noi ca stim noi si tot asa, este inselaciune pe fata. dar daca vine cu poza clara, in care se vede ca telefonul in cauza are defectul specificat de ei, atunci asta e :priest:

Edited by Dany_Darke, 19 September 2014 - 19:54.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Si daca telefonul avea alt defect iar senzorii de detectare a contactului cu apa erau intacti le lua maxim 5 secunde celor de la service sa puna un strop de apa pe senzori pentru a-i declansa.
Asa ca nu rezolva nimic cu ANPC-ul.

#14
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai si atunci ce faci? Asta ar insemna ca nu ar mai repara nimanui niciun telefon pe motiv ca au gasit urme de umiditate.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai asta e chestia, ca sa poti afirma asa ceva trebuie sa ai dovezi clare si vizibile. plus de asta, ce senzori de umiditate? de unde a-ti scos asa ceva?

#16
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDany_Darke, on 20 septembrie 2014 - 08:24, said:

plus de asta, ce senzori de umiditate? de unde a-ti scos asa ceva?
De undeva din interiorul telefonului ...

View PostDany_Darke, on 20 septembrie 2014 - 08:24, said:

pai asta e chestia, ca sa poti afirma asa ceva trebuie sa ai dovezi clare si vizibile.
Senzorii sunt vizibili .

Edited by genius, 20 September 2014 - 08:26.


#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
am cautat si pe net, nu am gasit nimic scris despre acei senzori. o poza cu senzorii ar fi excelenta. dar direct din telefon, nu un senzor oarecare de pe net, ca asa stiu si eu cum arata

#18
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDany_Darke, on 20 septembrie 2014 - 08:46, said:

am cautat si pe net, nu am gasit nimic scris despre acei senzori. o poza cu senzorii ar fi excelenta. dar direct din telefon, nu un senzor oarecare de pe net, ca asa stiu si eu cum arata
De exemplu :

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate