Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

preluare firma

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Buna ziua

Firma la care lucrez este obligata prin lege ca sa isi pastreze specificul ( famacie veterinara) sa aiba actionariat 100 % de profesie ( specialitate). Este un veterinar asociat cu 5%, dar seful a mare ( patronul) nu este. Asa ca ar trebui sa renunte la bussines si sa i-l cedeze ori doctorului, ori mie. Ar prefera mie, nu stiu de ce.
Am fost sfatuiti de avocat sa facem preluarea in 2 etape : intai sa ma asociez eu in firma, cu 5%, apoi ceilalti asociati sa-mi cedeze partile lor. Prima etapa a costat cca 1100 lei - 590 taxe la R C, 500 onorariu.
Etapa a doua ar fi cam la fel.

Problema e ca eu m-am gandit mai bine si nu prea mai vreau...din 2 motive:
1) firma are " datorii"; nu la stat, dar am inteles ca tot pe-acolo, in sensul ca are o mare lipsa in gestiune ( marfa e cam de 30000-40000, iar in acte e cam 65 fara tva, adik cam 80 cu totul; asa ca ar trebui ori sa umplu golul cu marfa luata ff, ori sa emit o factura pe suma care lipseste, si intr-un caz si in altul sunt dator cu impozitul la stat pe suma respectiva, bani care nu au intrat in buzunarul meu....si nu prea imi convine).
Aici e o neintelegere intre tabara mea -adik eu cu sotul si contabilul nostru- si cea a sefilor, in sensul ca noi sustinem ca la suma resp avem de dat la stat odata 3%, plus diferenta de tva , plus inca 16% impozit pe profit ( dividente) pt a scoate acei bani din casa; iar sefii sunt de acord cu 3%, insa nu si cu restul...

2) pt a ramane asociat in firma, chiar si numai cu cei 5% care.i am deja, tb sa ma re-inscriu in CMV ( forul care trebuie sa ne si autorizeze pravalia, altfel nu o face), iar eu nu doresc asta, pt ca mi se pare ca dau niste bani degeaba ( cotizatie), in cond in care eu nu practic efectiv meseria respectiva...

Am inteles ca celalt doctor asociat ar vrea s-o preia, chiar 100%, insa sefa insista sa raman eu cu 5%, si nu stiu de ce... azis ca altfel nu imi garanteaza ca dr acela ma va mai tine angajat in firma si nu ma da afara ...


1) Oare daca am fost initial de acord cu asocierea in firma, iar acum ma razgandesc si vreau sa ies, imi pot imputa cheltuielile cu asocirea ?( cu iesirea nu ar fi nici o cheltuiala in plus, pt ca eventual ar plati dr care le ia pe toate)

2) dc nu renunt la " actiuni", si raman in firma, alaturi de actionarul majoritar, cum /ce poate acesta sa faca ca sa scape de mine, sa-i cedez lui si partile mele? ( adica faze gen dallas, zic, santaje, etc, sau exista si o alternativa legala?)


3) am propus alternativa sa renuntam la farmacie si sa ramanem doar magazin cu hrana, accesorii, etc, si atunci numai avem nevoie de CMV, insa nu vor sefii pt ca zic ca nu e profitabil,ne ingropam.
Cu toate astea m-am gandit si la varianta sa-l preiau eu pe tot si sa-l transform im magazin, insa ar fi grav dc ar scadea vanzarile pana cand nu ma achit de datorii atat la fostii sefi,'cat si la stat....

Insa, e f posibil, daca vom fi obligati sa respectam  reglementarile CMV, adica sa nu mai eliberam foarte multe, majoritatea produselor decat pe baza de reteta, sa nu mai avem chiar asa mare succes nici cu farmaciile....( pana acum " succesul"  - comercial, nu neaparat terapeutic :) era destul de mare tocmai pt ca clientii ocoleau, " scurtcircuitau", serviciile de asistenta veterinara, care oricum in unele zone lipseste cu desavarsire :)); cu toate astea, eu tot nu prea-s de acord cu ce facem noi, pt ca dpdv profesional si de ce nu chiar si moral, este cam gresit...si pe masura ce trece timpul in loc sa dispara remuscarile si sa cresca increderea ca ceea ce fac e bine, din contra ma scarbesc din ce in ce mai rau...

Edited by delores, 19 September 2014 - 11:11.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Ce lege tampita mai e si asta? Dece farmacia veterinara sa fie obligata si Electrica SA nu? Acum sincer dece eu care vin cu banii trebuie sa fiu de specialitate? Imi pun manager de specialitate....si nu stiu ca ce muncesti tu acolo cu astfel de limbaj

Edited by MooF2010, 19 September 2014 - 11:01.


#3
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Oho, inca acum am facut eforturi sa ma exprim civilizat...
Dar pe masura ce trece timpul, devin din ce in ce mai agramata, "profesand" la periferia orasului si a societatii....

#4
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Ce spui tu acolo miroase a teapa. Preluarea unei firme se face in general in urma unui audit care stabileste exact "starea" legala si financiara a firmei. Deci tu poti prelua in urma auditului o firma cu datorii "legale" recunoscute de vechea conducere sau se amana preluarea pana la stingerea datoriei. Sunt multe aspecte de neanteles in ce spui. Patronul trebuie sa fie veterinar, cel actual nu e dar din ce scrii nici tu nu esti, hm si atunci de ce sa-ti dea tie? Si mai sunt o gramada de lucruri ciudate. Eu zic sa stai pe "fundu' " tau si daca tot zici ca ai bani sa preiei sa-ti faci singur un magazin de hrana de animale. In plus daca renunta la afacere ce il mai intereseaza ce se intampla cu afacerea? De ce nu preiei si faci magazin de animale cum vrei tu? Sau poate te vor pe tine la "inaintare" ca "patron de carton" iar afacerea sa fie tot a lor? In acest caz, stai tot pe "funduletu' " tau ca ajungi fie sa platesti datorii toata viata pentru altii ori infunzi matale puscaria pentru fals in acte si alte povesti.

#5
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Pai asa am inteles si de la avocat, ca daca se voia preluarea intr-o singura etapa, adica asociatii sa cedeze unei terte persoane, se facea un audit de catre ANAF, parca, si dc gaseau un singur leu datorie, se respingea actiunea, si mai si dura vreo luna toata povestea.
Datoria care e acum, nu este inca una concreta, catre stat; lipseste niste marfa, care fie s-a vandut si nu s-a batut pe casa ( iar banii s-au folosit in folosul firmei sau personal), fie s-a furat, fie s-a deterioarat, etc...
Eu teoretic sunt veterinar, adica am diploma si sunt inscrisa si in Colegiu, doar ca nu am mai platit cotizatie de cativa ani, iar acum am 2 alternative, ori sa platesc din urma vreo 700 lei, ori sa ma dea ei afara pt neplata si apoi sa ma reinscriu, ma costa mai putin cu cateva sute...
Fostii sefi probabil vor sa conduca ei afacerea din umbra, tocmai pt a-si recupera investitia, adica banii pe marfa care e acum in magazin ( si pe care nimeni nu ar plati-o cu banii jos, oricine ar prelua, ci abia in momentul cand se va vinde...). Insa sotul meu considera ca si pe marfa care lipseste tot dansii au luat banii, incercand sa se sustraga, cel putin pe moment, de la plata impozitelor...

Si pe mine ma bate gandul sa o iau de la zero in alta parte, ca sa iei de la altul m-am cam lamurit ca nu-i tocmai indicat, insa nu dispun de o suma atat de mare de cash, pt investitia initiala, sa-mi iau marfa de cateva zeci de mii ( cca 50 000), sa am " pe ce sa pun mana". Aici , daca nu ar fi fost problema cu marfa lipsa si datoriile aferente ei, as fi fost datoare circa 20000 la furnizori ( ceea ce datorez in mod curent, pe marfa neplatita) si inca vreo 10 max 20 000 la fostii sefi pt marfa care e deja platita ( de dansii), si care nu ii voiau pe loc, ci in timp, esalonat ( cate 1000-2000 /luna). Insa al meu zice ca daca e sa platim noi impozit la ce au vandut si " papat" dansii, atunci nu le mai datoram nimic...( teoretic pt marfa care lipseste, in val de aprox 40000 lei, datoram statului cca 15000...adica 10000 tva, 1000 = 3%, si inca 16% din ce ramane...vreo 4640....)

#6
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Ti s-a oferit oportunitatea de a deveni datoare si era cat pe ce sa n-o ratezi.

Daca ar fi sa ghicesc de ce te-or fi lasat cu 5% din actionariat ar fi pentru ca, la un moment dat sa iti impinga la semnat o hartie prin care, intr-o forma sau alta sa 'preiei/oficializezi' tu datoria si sa devii perfect responsabila pt asta. Banuiesc un concubinaj intre cei ce vor sa iasa si actualul doctor. Probabil tu erai victima de serviciu.

Am ratat si eu astfel de 'oportunitati' cand am zis actionarilor ca 1- audit, 2- economist si jurist (priceputi, nu doar cu diplome cu norma intreaga ambii), care sa antesemneze documentele inaintea mea.

#7
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Pai si ce arfi mai bine sa fac acum, sa ramsn asa cu 5% cum vor dansii, im calitate de angajat si sa conduca cum vor ei, iar eu sa ,ma confformez ( daca vor sa lase in continuare gaura , bine, daca vor sa o acopere. In timp, si sa plateasca impozitele aferente, iarssi bine, sunt banii d-lor, doar). Sau sa remunt la procentele mele, din cate am inteles doctorul le vrea si pe astea, insa nu vres actualul majoritar sa i le dea si pe astea. Eu cum pot sa scap de aceste " part" daca nu vor ceilalti asociati sa mi le ia?

#8
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Zi-le ambilor sa iti faca o oferta.
Simplu, fara multe explicatii.

#9
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
In ce sens oferta? Adica sa-mi dea bani pe ele? Nici vorba, asociatul majoritar deja a investit 1100 lei ca sa mi le dea, chiar mi-e frica ca daca nu le mai vreau sa-mi impute aceasta cheltuiala, plus pe cea aferenta cedarii lor...
Desi, daca le-ar lua doctorul, ar fi o singura procedura, deci o singura taxa, indiferent cate parti sociale preia ( 95 sau 100%). Ast dc nu cumva dl doctor are cazier fiscal, ca pe mine m-au verificat :). Chiar, ce se intampla daca ai asa ceva, is tare curioasa ?
Actualul majoritar nu le mai poate lua el ( ea) pt ca nu e veterinar si nu ii mai autorizeaza farmacia. Stiu ca multi zic ca reglementarea asta e stupida, dar...unde o putem contesta?
Iar dansa cred ca insista sa raman eu cu acest mic procent pr ca are un interes ascuns...vrea sa ramana cumva in spatele meu, sa conduca din umbra...

Edited by delores, 21 September 2014 - 15:16.


#10
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Deci am rediscutat astazi cele trei variante:
1) sa preiau eu tot -inca mai e valabila, sa ma gandesc inca 3 zile ,maxim ( parca m-as fi bagat cu mafia :(); am spus ca ceea ce ma tine pe loc si nu ma lasa sa ma decid este preocuparea legata de stocul existent ( doar in acte), care m-ar putea tine inglodata in datorii inca cativa ani de-acum in colo, si mi s-a spus referitor la treaba asta ca " nicio afacere nu are profit din prima zi"( am observat ca toti care vor sa te imbarlige sa accepti o situatie nefavorabila pt tine, ti-o baga pe aia ca " cine nu risca nu castiga")
2) sa renunt la tot, mi s-a spus ca e imposibil, nu se poate
3) sa raman eu cu 5% , doctorul se preia restul, dar fara sa se implice in niciun fel, sau sa aiba vreun cuvant de spus, iar doamna sa conduca in continuare, si sa facem ce-am facut si pana acum, pana cand va fi totul bine; atunci spune dansa ca daca se va vrea, imi va putea da mie totul, ca defapt pe mine vrea sa ma ajute...daca defapt chiar asta vrea, iar eu sunt cea nerecunoscatoare ???

Intrebare: daca o firma este descoperita ca incalca legea, intr-un fek sau aktul, cine raspunde : 1) angajatii ( vanzatorul); 2) "managerul "  ; 3) patronul ( asociatul unic, sau dc sunt mmulti, majoritarul sau toti?)

Edited by delores, 22 September 2014 - 10:33.


#11
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007

View Postdelores, on 21 septembrie 2014 - 15:11, said:

In ce sens oferta? Adica sa-mi dea bani pe ele? Nici vorba, asociatul majoritar deja a investit 1100 lei ca sa mi le dea, chiar mi-e frica ca daca nu le mai vreau sa-mi impute aceasta cheltuiala, plus pe cea aferenta cedarii lor...

De unde sa iti impute suma? Una e una, alta e alta  Retineri din salariu nu are voie sa iti faca decat in baza unei hotarari judecatoresti ori a unei decizii a comisiei de disciplina. In ambele situatii maxim 30% (exceptional 50%) din salariul lunar.

Daca nu iti da toti banii te duci frumos la itm si faci sesizare scrisa. Fii atenta sa nu semnezi stat de plata cum ca ai luat salar intreg. Dupa aia va trebui angajatorul sa dovedeasca itm ca ti-a platit intreg salariul. Nu mai e treaba ta.

View Postdelores, on 22 septembrie 2014 - 10:16, said:

Deci am rediscutat astazi cele trei variante:
1) sa preiau eu tot -inca mai e valabila, sa ma gandesc inca 3 zile ,maxim ( parca m-as fi bagat cu mafia Posted Image); am spus ca ceea ce ma tine pe loc si nu ma lasa sa ma decid este preocuparea legata de stocul existent ( doar in acte), care m-ar putea tine inglodata in datorii inca cativa ani de-acum in colo, si mi s-a spus referitor la treaba asta ca " nicio afacere nu are profit din prima zi"( am observat ca toti care vor sa te imbarlige sa accepti o situatie nefavorabila pt tine, ti-o baga pe aia ca " cine nu risca nu castiga")
2) sa renunt la tot, mi s-a spus ca e imposibil, nu se poate
3) sa raman eu cu 5% , doctorul se preia restul, dar fara sa se implice in niciun fel, sau sa aiba vreun cuvant de spus, iar doamna sa conduca in continuare, si sa facem ce-am facut si pana acum, pana cand va fi totul bine; atunci spune dansa ca daca se va vrea, imi va putea da mie totul, ca defapt pe mine vrea sa ma ajute...daca defapt chiar asta vrea, iar eu sunt cea nerecunoscatoare ???

Intrebare: daca o firma este descoperita ca incalca legea, intr-un fek sau aktul, cine raspunde : 1) angajatii ( vanzatorul); 2) "managerul "  ; 3) patronul ( asociatul unic, sau dc sunt mmulti, majoritarul sau toti?)

In fata legii raspunde administratorul. Daca dovedeste indubitabil ca infractiunea a fost comisa de catre un angajat fara stirea / complicitatea lui, poa' s-o ia in freza si angajatul. Dar asta e deja in plan secundar.

Nu vreau sa iti mai dau sugestii. Insa pe mine viata m-a invatat ca nimeni nu iti face bine cu de-a sila. Renunta la tot si gata. Decat sa intri intr-o situatie in care sa preiei o datorie de 50 000 lei si sa castigi poate 1 000 lunar, mai degraba stai deoparte. Intri in 5 ani de rahat. Cel putin. Acu nu ti-e bine?

Edited by Batranelul, 22 September 2014 - 12:40.


#12
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
In conditiile in care cu totii ( majoritatea) romanilor avem in contractele de munca salariul minim...e cam greu dc nu imposibil sa dovedim ca ni s-ar fi retinut ceva din salariu :)...
Adica in cazul unui conflict de munca oricand ni se poate spune " ia-ti cei 700 de lei prevazuti in cm, si du-te ( cu Domnul)"

In toata lumea civilizata, daca pleci dintr-o firma fara sa-ti fi luat zilele de co aferente perioadei din an cat ai lucrat acolo, sau daca trece anul si nu le-ai luat, ti se platesc...acum intrebarea e, dc in cm ai sal minim pe economie, cum iti calculeaza cuantumul zilelor de co, la valoarea din contract sau la valoarea la care te-ai inteles la salariu ? Sau e posibil sa-ti zica sa mergi in pace, ca ti s-a dat mereu mai mult decat aveai prevazut in cm? Recunosc ca unde am lucrat ultima oara, mi s-a dat banii pe co calculat la cat luam in mana, conform intelegerii, si m-au pus sa semnez ca nu mai am alte pretentii, caci fusesera colegi inaintea mea care se ridicasera cu pretentii suplimentare...

Edited by delores, 22 September 2014 - 14:59.


#13
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Eu chiar nu inteleg cum tu ca angajat accepti faza cu salariul minim. Si restul 'la negru'.  Ti-ai pus vreodata problema ce pensie de rahat o sa ai? Sau ai impresia ca din senin mai incolo o sa fie mai bine, pe masura ce imbatranesti?

Poate ai trecut de-o varsta si te-ai trezit cu un apartament in brate de la impuscatul, insa cum crezi ca ai reusi sa faci un credit sa iti iei casa cu salariul minim pe economie. Sau indemnizatie de crestere a copilului... Ori concediu medical...

Ma rog, fiecare le stie pe ale lui.

Edited by Batranelul, 22 September 2014 - 17:48.


#14
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Asa ma cearta si bunicii, dar..cei de varsta mea, in calitate de angajati nu prea au de ales, iar ca angajatori, sustin ca " e mai bine sa iei tu in mana cateva milioane in plus, decat statul"...desigur, pensia va fi vai mama ei, ( desi aici sunt voci care spun " pune-ti singur bani deoparte, ca de-aia iei mai mult", de credit intr-adevar nu se pune problema, dar oricum nu e o afacere buna, decat ca e mai buna decat chiria si macar le ramane la copiii tai ceva), in rest, cm si maternitatea e la fel ( cu conditia sa ai 12 luni neintrerupte, cu minim 4 ore/zi...)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate