Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Inregistrare arbaleta

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 24.06.2008
Cum pot inregistra pe numele meu o arbaleta trimisa cadou de afara???Arbaleta e second hand si in  tara respectiva nu se cere nici un fel de autorizatie pentru ea,iar factura de cumparare nu mai exista!
La noi in tara trebuie notificata printr-un armurier,dar daca eu nu am nici un fel de act la ea....
Ceva idei???

#2
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
demonteaz-o si pastreaz-o asa. Nimeni din Romania nu va sti ce ai tu acolo

#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 george_eu25, on 19 septembrie 2014 - 10:43, said:

Cum pot inregistra pe numele meu o arbaleta trimisa cadou de afara???Arbaleta e second hand si in  tara respectiva nu se cere nici un fel de autorizatie pentru ea,iar factura de cumparare nu mai exista!
La noi in tara trebuie notificata printr-un armurier,dar daca eu nu am nici un fel de act la ea....
Ceva idei???

Auzi dar pentru cutit de bucatarie nu e nevoie de autorizatie sau pentru desfacator de conserve? Romania,tara din lumea a 4-a......

#4
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Vezi in Legea nr. 295/2004.

Atentie! Arbaleta paote fi considerata arma de vanatoare (daca nu chiar este).

Edited by alexei, 19 September 2014 - 11:15.


#5
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 george_eu25, on 19 septembrie 2014 - 10:43, said:

Cum pot inregistra pe numele meu o arbaleta trimisa cadou de afara???Arbaleta e second hand si in  tara respectiva nu se cere nici un fel de autorizatie pentru ea,iar factura de cumparare nu mai exista!
La noi in tara trebuie notificata printr-un armurier,dar daca eu nu am nici un fel de act la ea....
Ceva idei???
Documentul de la Posta tine cont de factura. Daca o aduceai cu masina personala la intrarea in tara completai o declaratie inregistrata la politia de frontiera si tinea loc de factura.
Pentru mai multe detalii mergi la Politia Capitalei, Serviciul Arme, etajul 6.

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 24.06.2008
Am fost la "arme si munitii" dar e e tipic romanesc.Politistul de acolo a fost super de treaba,dar legea e lege.
Nu am de gand sa fac vanatoare cu ea,ci pur si simplu sa ma distrez la o tinta la tara.Mi-ar fi prea mila sa trag in orice animal...In schimb arbaleta e model din ala profesional.
Un prieten plecat in Spania si-a luat alt model mult mai scump si asta a zis ca mi-o face cadou!Acolo el a cumparat-o la liber fara nici o treaba cu politia,dar factura a zis ca nu o mai gaseste.Probabil a aruncat-o!
De adus o aduce cu masina ca o sa vina in octombrie in tara,dar la vama se uita vamesii ca boii si dau din umeri.A mai adus-o in tara si prima data cand a venit cu ea ca sa nu aibe probleme a declarat-o la trecere.S-au uitat aia la ea,l-au atentionat sa nu faca vanatoare si cu asta basta.De atunci a mai venit de cateva ori cu ea,dar nu a mai declarat-o.
Deci probabil ca el o sa mi-o dea in mana...Asa ca nu am acte la ea.
Acum daca cineva va da o arbaleta de vreo 3-400e cadou voi a-ti refuza-o sau a-ti incerca sa o luati legal?Pentru ca eu asta incerc sa fac,in schimb statul nostru de cacat mai mult pune bete in roate decat sa te ajute!
Asa ca pana la urma legal am cum sa o trec pe numele meu????

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Da, se poate. Prietenul da la un notar din Spania o declaratie prin care iti doneaza arbaleta in valoare de x euro (valoare cat mai mica pentru ca nu stiu daca se mai plateste vreo acciza, taxa ce se platea la Trezorerie). La venirea in Romania traduci actul la un traducator autorizat si acest act tine loc de factura - este un document de provenienta.
Atentie, la intrarea in tara, pe spatele actului de donatie (din Spania) trebuie ca Politia de Frontiera sa-i puna o stamplia si data...
Pe urma indeplinesti toate formele cerute de lege (examen medical, psihologic, cazier, poze) si o inregistrezi la Politie pe numele tau.
Toate aceste inaspriri vin din isteria diversilor ziaristi care atat stiu sa urle: "inaspriti legislatia"... Si s-a inasprit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate