Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Multifeed antena 80 cm

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Salutare,
Sunt doar un amator care are cunostinte minime in acest domeniu. Locuiesc in Germania si am o antena "plata" (cea cu lnb incorporat) pe care o folosesc sa receptionez HotBird 6 (13E). Este singurul satelit unde am gasit ProTV International.
Am montat si reglat singur aceasta antena , deci banuiesc ca am un minim de cunostinte.
Am nevoie de ajutorul vostru pentru a reusii sa fac o modificare.Vreau sa schimb antena cu o oala de 80 cm pe care sa am 2 lnb-uri. Un lnb sa ramana pe \Hot Bird (ptr Pro TV) si celalalt lnb sa fie pe Astra 19.2 E. Este posibil acest lucru?
Nu am mai montat pana acum o antena cu mai multe feed-uri. CUm as putea afla pozitia exacta in care trebuie montate lnb-urile si antena? Din pacate nu cunosc cum se calculeaza pozitionarea ptr multifeed.
Nu stiu daca are importanta, dar pana acum tot ce am folosit a fost siteul Dishpointer care mi-a dat coordonatele la care se regleaza antena.
Daca ce doresc eu este posibil , va rog sa imi spuneti cum pot afla toate informatiile necesare pentru montaj si ce echipamente suplimentare mi-ar trebuii pentru aceasta modificare?Mentionez ca folosesc direct receiverul intern al televizorului.
Multumesc anticipat de ajutor si sper ca nu pare prea prostesc ce am intrebat.

O zi buna,
Razvan

Edited by manea_razvanro, 19 September 2014 - 10:35.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Ai nevoie de o şină multifeed, al doilea LNB, un releu DiSEq 2/1 şi o antenă offset Gibertini (obligatoriu Gibertini, şinele multifeed nu merg bine cu antene cu braţ scurt, gen Triax).
Pe şină poziţionezi în mijloc în dreptul braţului LNB-ul pt. 13 grade, apoi lateral dreapta (dacă te uiţi din spatele antenei) cam la 3 cm spaţiu, al doilea LNB pt. Astra dacă ai universale, cu cap de diametru mare.. Reglajul antenei îl faci pt. Eutelsat, Astra ar trebui să intre apoi automat. Cablurile de la LNB-uri spre releu le legi de ex. A Astra şi B Eutelsat.
La TV activezi DiSEq 1.0 şi completezi rubricile corespunzător, adică la intrarea A alegi Astra 19,2, iar la B Eutelsat 13.

Edited by mihaicozac, 19 September 2014 - 11:29.


#3
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Muttumesc de ras[unsul prompt. La antenele Gibertini inteleg ca bratul ptr lnb este mai lung?
Ca si sina multiffed. orice fel de sina?
LNB cu cap mare inseamna o anumita dimensiune? Intreb pentru ca tot echipamentul vreau sa il comand de pe internet si nu imi dau seama intodeauna de toate detaliile dintr-o poza.
Astazi am comandat decat suportul de antena , care va sosi in cateva zile.
Pacat ca antenele sunt asa sumpe. Inafara de lungimea bratului mai difera ceva la ele? Intreb ptr ca una universala este cam 50 euro iar cea Gibertini este 100 euro.

O zi buna

ps: am gasit o sin multiffed de la Gibertini. Sper ca nu se considera a fi vreo reclama. Asa ceva imi trebuie? Merge pentru orie LNB?

http://www.amazon.de...tenne gibertini

Multumesc

LLE : la tv am ca optiuni : DISEqC : off    1/4  2/4    3/4  4p4  Tone A si Tone B

Edited by manea_razvanro, 19 September 2014 - 12:06.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
LA Sat-Shop-uri sunt mult mai ieftine, eu luam Gibertini de 85 şi şină triplă pe la 70 Euro ambele, mi le dădea bulk şi le asamblam acasă.
LNB-ul standard are capul mai mare decât gâtul de prindere, diametrul standard e de 65mm. Există unele speciale pt. multifeed, care au în loc de cap doar un vârf, ca un glonţ, ca să intre de ex. între 2 LNB-uri normale, unde nu este loc destul pt. un LNB obişnuit. La 6 grade distanţă se pot folosi cele normale fără restricţii.
Poţi lua şi antenă universală de oţel, dar trebuie să găseşti şina potrivită la ea, problema e că în funcţie de lungimea braţului curbura şinei trebuie să fie mai mare sau mai mică, ca să intre orbita sateliţilor corect.

#5
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
O sa merg pe sfatul tau ca antena Gibertini. Sina care se afla in linkul din postul anterior  este ok pentru ce imi trebuie mie?
Multumesc. Imi esti de mare ajutor.
Banuiesc ca si optiunile enumerate mai sus pentru setarea DISEqC sin TV sunt ok.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Şina e OK
La TV bagi intrarea A de la releu pe 1/4 şi B pe 2/4.

#7
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

View Postmihaicozac, on 19 septembrie 2014 - 11:27, said:

antenă offset Gibertini (obligatoriu Gibertini, şinele multifeed nu merg bine cu antene cu braţ scurt, gen Triax).

Esti cumva actionar la Gibertini? Nu zic ca nu e o antena excelenta, dar mai sunt si altele. Iar pentru hotbird si astra e ok si o antena no name.

View Postmihaicozac, on 19 septembrie 2014 - 11:27, said:

releu DiSEq 2/1
N-am mai auzit aceasta denumire. Poate ai vrut sa spui switch sau pe romaneste comutator, dar in niciun caz releu!

Mult mai simplu e sa-si cumpere o antena de 0,8 si un lnb monobloc pentru 6 grd (are incorporat comutatorul diseq).

http://www.elstar.ro...B_Monoblock.doc

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Da, sigur, ia-ţi antenă no-name şi după 3 ani a ruginit complet, multe nici nu sunt grunduite, doar vopsite. La atâtea cicluri cald-rece plus intemperiile nu rezistă prea mult. Nu am nimic cu Gibertini dar majoritatea şinelor sunt curbate după ele.
Monoblocul are avantaje şi dezavantaje. În general după ce omul prinde gustul multifeed-ului vrea şi alţi sateliţi, pe o şină te mai poţi întinde după aia.
Comutatorul DiSEq l-am denumit releu ca să înţeleagă iniţiatorul mai uşor, poate am greşit termenul.

#9
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Am antena no-name de 0.9 m din 2007 care e intr-o stare buna. Sunt convins ca in Germania se gasesc antene calitativ mai bune decat in Romania. I-as putea recomanda (in cazul in care doreste sa se extinda pe viitor) un T-85.

#10
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
O sa merg pe o antena Gibertini. Am gasit la 35 euro de 80cm ,ceea ce mi se pare ok. E comandat totul pe internet,acuma sper sa ajunga la timp. Joi plec cu famili ain concediu in Romania. Daca pana joi nu reusesc sa termin treaba sau sa vina toate jucariile, o sa continui cand revin in DE.

Multumesc de sfaturi baieti. Sper sa iasa ceva ok.

#11
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005

View Postzappaf, on 19 septembrie 2014 - 20:32, said:

Am antena no-name de 0.9 m din 2007 care e intr-o stare buna. Sunt convins ca in Germania se gasesc antene calitativ mai bune decat in Romania. I-as putea recomanda (in cazul in care doreste sa se extinda pe viitor) un T-85.

Ce este acela T-85?

#12
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Fii sigur ca nu ti-am recomandat    [ http://images-mediawiki-sites.thefullwiki.org/10/1/6/3/117294273365607.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E vorba de o antena satelit.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Toroidală, şi eu am un Wave Frontier T-90, dar e deja prea mult pt. ce vrea iniţiatorul.

#14
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Intrebare intrebatoare....pentru fiecare satelit sunt necesari alti parametrii pentru orientarea antenei. In cazul meu , pe ce parametrii ar trebuii sa orientez antena? Parametrii LNB-ului care va sta fix in centru sau se face o medie intre parametrii celor 2 sateliti?

Multumesc si weekend frumos sa aveti :)

#15
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011

View Postmanea_razvanro, on 21 septembrie 2014 - 12:55, said:

Intrebare intrebatoare....pentru fiecare satelit sunt necesari alti parametrii pentru orientarea antenei. In cazul meu , pe ce parametrii ar trebuii sa orientez antena? Parametrii LNB-ului care va sta fix in centru sau se face o medie intre parametrii celor 2 sateliti?

Multumesc si weekend frumos sa aveti Posted Image
nu neaparat o medie ... conteaza mai mult cat de bine acopera satelitul respectiv ... de obicei da, se  pune cam in centru dar daca ai unul mai slab la extremitate , incerci "sa impaci capra cu varza" sa mergi cu centru antenei spre el sau cat mai aproape de el(semnalul receptionat scade din centru spre extremitati la un offset) ... sper ca acum ai inteles ... daca fac probleme toti pe vreme mai rea ... farfurie mai mare

Edited by danyconnect, 22 September 2014 - 01:33.


#16
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 25.10.2004
sper sa nu fie tarzie postarea mea, dar poate ajuta.
cumpara o antena de 80, cat mai ieftina, un lnb dublu, monobloc(13°-19°), pune in focus(central), hotbird13, iar astra19, secundar. costuri: max 15€ lnb, 20-25 euri antena.
pozitionarea e simpla, ai aici un desen:
[ http://www.electronic-satellite.com/dual/images/dual.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o singura chichitza, ridica lnb-ul ptr astra 10°(maxim) in sus, mai precis, ridica un pic lnb-ul care nu e in focusul principal.
bafta

Edited by catalinn, 25 September 2014 - 22:11.


#17
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006

View Postmihaicozac, on 20 septembrie 2014 - 21:40, said:

Toroidală, şi eu am un Wave Frontier T-90, dar e deja prea mult pt. ce vrea iniţiatorul.

Cam greu sa confunzi un multifocus cu o toroidala.

[ http://www.nt-sat-elektronik.de/images/Sat-Anlagen/Sonstigeanlage/Maximum-T85-Multifocus_5-LNB-Twin.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://www.eg-sat.net/images/product_images/popup_images/2760_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Salutare si multumesc pentru raspunsuri.
Astazi m-am intors din concediu si vreau sa ma apuc de treaba cu montarea antenei satelit. Am reusit sa montez stalpul pentru antena insa antena prorpiu-zisa a venit pe bucati si nu stiu exact cum trebuie montate toate componentele ei (ma refer la toata fieraraia din spatele ligheanului de tabla). Aveti cumva vreu link sau ceva ajutator ca sa vad exact cum se monteaza tot ce este in spatele antenei?
Multumesc anticipat de ajutor si un weekend cat mai fain sa aveti!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate