Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Dopamina & Distimia ... cresterea nivelului!?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012
Am mai postat zilele trecute un subiect legat de distimie, dar din pacate prea putine comment-uri relevante. Am mai studiat problema intre timp, si se pare ca este una destul de complexa care se leaga de factori care țin de percepție, gânduri, raționamente dar și de factori de nivel "bilogici" cum ar fi nivelurile serotononinei, dopaminei si noradrenalinei, etc.

O prima intrebare pe care doresc sa o adresez: exista posibilitatea de a efectua analize medicale care sa imi permita sa identific nivelul serotoninei, dopaminei, noradrenalinei, sau alte analize medicale, concludente pentru a putea identifica dacă creierul funcționează la parametrii optimi !? Cei care ati fost diagnosticati avand depresie ati efectuta doar teste psihologice sau ati fost investigati si la nivel medical, prin analize de sange, tomograf, etc ?

Si acum să trecem la subiectul despre dopamina ....

Dopamina este un neurotransmitator important, care este legat in special de pasiune, de placere. El are rolul de a ne stimula și de a ne determina să ducem activitațile la bun sfarsit.

In cazul meu, cateva indicii care ma determina sa ma autodiagnostichez cu un nivel deficitar de dopamina. Nu stiu, daca per general, in cazul distimiei se poate vorbi de un nivel redus de dopamina.

- un prim indiciu, de natura bilogica, este legat de incaruntirea prematura a parului. Am 30 de ani, si de vreo 2-3 ani parul meu a inceput sa se albeasca vazand cu ochii intr-un mod alarmant. Dopamina are legatura cu albirea prematura a parului.
- lipsa placerii, per general. Sunt cam sictirit cam de orice in general. Imi este dificil sa gasesc ceva care sa imi produca placere.
- procrastinez mult.
- cu greu duc proiectele pana la capat, sau nu le finalizez deloc.
- sunt plictisit si foarte apatic.

#2
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012
Metode de crestere a nivelului de dopamina

1. Realizarea de exercitii fizice

2. Suplimentarea dietei cu tirozina

3. Consumul de sfecla rosie
   " De exemplu, sfecla furnizeaza aminoacidul numit betaina, care contribuie la reglarea neurotransmitatorilor precum dopamina"
     Sursa: http://psihoterapiei...oductia-de.html

4. Consumul de antioxidanti puternici, intrucat dopamina se oxideaza foarte usor (beta-caroten, vitamina C, vitamina E, Seleniu)

5. Somn cat mai profund

6. Consumarea de alimente care sa determine cresterea nivelului de dopamina

Link-uri utile:
http://frecventa-suf...i-ale-stiintei/
http://psihoterapiei...oductia-de.html
http://www.wikihow.c...crease-Dopamine

 alexman6x6, on 19 septembrie 2014 - 10:17, said:

Ti-e lene si sa te masturbezi  ?

In general nu, dar am si zile in care nu am chef sa ma masturbez.

#3
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Din păcate, nu te pot lămuri cu privire la analize ale neurotransmițătorilor, dar...

 erde_weint, on 19 septembrie 2014 - 10:04, said:

Am mai studiat problema intre timp, si se pare ca este una destul de complexa care se leaga de factori care țin de percepție, gânduri, raționamente dar și de factori de nivel "bilogici" cum ar fi nivelurile serotononinei, dopaminei si noradrenalinei, etc.
Cum scriam și pe un alt topic, teoria biologică („deficitul de serotonină cauzează o amplitudine redusă a potențialului postsinaptic excitator”) și cea psihologică cognitiv-comportamentală („schemele cognitive negative cauzează trăirea depresivă”) nu sunt explicații contradictorii, ci explicații ale aceluiași fenomen din perspective diferite - aceste scheme cognitive nu există în aer, ci le corespune o realitate neurobiologică (http://www.polirom.r...tamentale-2413/ + articolul atașat).

Prof. Daniel David descria analogia unor profesori de la o universitate din New York: pe una și aceeași persoană unii o numesc Muhamad Ali; alții îi spun Cassius Clay. Dacă îl rupi mâna lui Muhamad Ali, automat și Cassius Clay va avea mâna ruptă; între cei doi nu există o relație cauzală, ci sunt nume diferite pentru aceeași persoană. La fel este și în cazul depresiei.

 erde_weint, on 19 septembrie 2014 - 10:20, said:

Metode de crestere a nivelului de dopamina
Posibil ca metodele pe care le-ai enumerat să funcționeze. Problema este că, dacă nu se oferă o bibliografie robustă (articole științifice privind studii clinice randomizate și publicate în reviste cu factor de impact), atunci metodele rămân, în cel mai bun caz, strict niște presupuneri. Recomandarea mea este să fii sceptic și critic cu privire la ceea ce citești - blogurile nu sunt o sursă credibilă de informare, cu atât mai mult dacă afirmațiile nu sunt susținute de dovezi serioase din literatura de specialitate.

Edited by Victor2311, 19 September 2014 - 10:37.


#4
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 Victor2311, on 19 septembrie 2014 - 10:36, said:

..........................

Bla, bla .......................

#5
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

 erde_weint, on 19 septembrie 2014 - 10:41, said:

Bla, bla .......................
http://forum.softped...irea-prematura/
Exact asta faci si tu .

#6
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 alexman6x6, on 19 septembrie 2014 - 11:37, said:


Firstly, eu am expus o problema. Reply-urile trebuie sa clarifice si sa solutioneze problema.
Apoi eu am venit si cu solutii, chiar daca am expus problema. Dezbaterea de pe forum as prefera sa fie legata de remedii, in termeni de eficienta, dozaj, perioada de tratament, interactiuni, etc.

Ceea ce a spus Victor mai sus se poate rezuma in doua propozitii:
1. Depresia / Distimia are o fateta bilogica si una psihologica.
2. Sa nu crezi o indicatie medicala daca nu este fundamentata de catre un studiu serios.

Ori, subiectul topicului este deja focusat cu privirre la legatura dintre dopamina si distimie, deci fraza/paragraful (1) nu isi are sensul. Iar domnul Victor peste tot vine cu acelasi refren, adica (2).

#7
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012
Se pare ca nimeni nu prea este capabil sa isi dea cu parerea despre acest subiect.

Pentru cei interesati de acest subiect, analizele medicale care ar trebui efectuate ar fi:
hemoleucograma completa,
o ionograma mai complexa(Ca ionic, Mg, K, Fe, Zn, Se, Li),
vitamina B12, transaminaze, VSH, bilirubina (directa , indirecta), fosfataza alcalina, GGT, TSH, freeT3, T3, free T4, T4, ATPO, metanefrinele plasmatice, prolactina, catecolaminele urinare din urina pe 24 de ore (adrenalina, noradrenalina si dopamina), serotonina serica, testosteronul liber.

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
In sfarsit gasesc pe net un pacient inteligent Posted Image
Parca am citit ca B12 poate fi testat mai sigur cu izotopi radioactivi marcaţi (nu sunt sigur daca formularea e corecta), deci in mod evident testul asta nu prea ai unde sa-l faci. Iar B12 cum se testeaza in mod obisnuit nu este foarte sigur. Mai castigat iesi daca testezi homocisteina. Daca e crescuta, cel mai probabil ai un deficit de folat sau/si B12. Poate daca ai testa si nivelul de folat ?

In rest... chiar daca testele pentru dopamina si serotonina ar fi la indemana oricui, tot nu ar avea sens sa cheltui pentru asa ceva. Daca dispui de fonduri, Investesti in niste teste de intolerante +  firul de par /metale grele serice si urinare  + analize uzuale. La fel şi alimente/ suplimente de calitate si cam asta e.

Edited by NelsonMandela, 20 September 2014 - 10:13.


#9
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 erde_weint, on 19 septembrie 2014 - 10:04, said:

O prima intrebare pe care doresc sa o adresez: exista posibilitatea de a efectua analize medicale care sa imi permita sa identific nivelul serotoninei, dopaminei, noradrenalinei, sau alte analize medicale, concludente pentru a putea identifica dacă creierul funcționează la parametrii optimi !? Cei care ati fost diagnosticati avand depresie ati efectuta doar teste psihologice sau ati fost investigati si la nivel medical, prin analize de sange, tomograf, etc ?
Nu exista asa ceva. Tocmai asta e marea problem a psihiatriei. Totul se bazeaza pe tot felul de teorii si presupuneri, mai precis pe ce le place unora sa creada, nu pe stiinta reala, obiectiva.

Nu exista nici macar o singura "boala" psihiatrica a carei existente sa fie confirmata stiintific, deci implicit nu avem cum sa discutam de analize fiziologice.

 erde_weint, on 20 septembrie 2014 - 09:32, said:

Pentru cei interesati de acest subiect, analizele medicale care ar trebui efectuate ar fi:
Si ce sa deduci din ele, in baza a ce?

#10
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 MrReason, on 20 septembrie 2014 - 10:25, said:

Nu exista asa ceva. Tocmai asta e marea problem a psihiatriei. Totul se bazeaza pe tot felul de teorii si presupuneri, mai precis pe ce le place unora sa creada, nu pe stiinta reala, obiectiva.
Nu exista nici macar o singura "boala" psihiatrica a carei existente sa fie confirmata stiintific, deci implicit nu avem cum sa discutam de analize fiziologice.
Si ce sa deduci din ele, in baza a ce?

Pe baza frameworkului pus la dispozitie de acele teorii si presupuneri, poti trage niste concluzii din investigatiile realizate.

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 erde_weint, on 20 septembrie 2014 - 10:47, said:

Pe baza frameworkului pus la dispozitie de acele teorii si presupuneri, poti trage niste concluzii din investigatiile realizate.
Din presupuneri nu pot iesi decat presupuneri. Nu concluzii valide.

#12
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 MrReason, on 20 septembrie 2014 - 11:15, said:

Din presupuneri nu pot iesi decat presupuneri. Nu concluzii valide.

Mda ... raspuns marca softpedia Posted Image
Hai sa filozofam, si la final sa nu facem nimic.
Niste analize / investigatii / cercetari poate ca nu iti vor da raspunsul cel mai bun, dar vor fi o baza despre cum sa te orientezi, ori in lipsa analizelor nu poti merge decat pe pure presupuneri nefondate cam pe aproape nimic. In cazul de fata am o banuiala ca nivelul meu de dopamina posibil sa fie redus, sau mai jos decat media populatiei, doar pe baza unor simptome psihice. Daca pe baza analizelor medicale, va reiesi un nivel usor scazut de dopamina este clar ca trebuie cumva sa fie crescut. Ma bazez, ce-i drept pe o presupunere, dar presupunerea mea are niste fundamente, nu pluteste in aer. Kpisci?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate