Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Rama aerisire caramida sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008
A montat cineva rame de aerisire la geamuri realizate din caramida de sticla?
Ma refer la ceva similar cu pozele de mai jos:

[ http://www.five-brick.ro/store/components/com_virtuemart/shop_image/product/PI00300538281.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://images0.bizoo.eu/image/img360/sale/2011/6/3/Rama-aerisire-caramida-de-sticla_989841_1307098720.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ http://www.directorproduse.ro/images/17/63//374222/374222.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma intereseaza in special fiabilitatea acestora si cat de bine etanseaza aceste rame cand sunt inchise.

Edited by tambur, 19 September 2014 - 06:07.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu am avut legatura cu astfel de sisteme, dar imi pot da cu parerea, peretii din sticla sunt ornamentali in mare parte, etansarea devine cam inutila, nu cred ca arunci cu apa pe acei pereti in fiecare zi si vrei sa fie perfect etans, cat despre etansarea fonica, cred ca ar trebui intr-adevar sa fie ok, insa ca idee, in ce conditii vrei sa folosesti aceasta aerisire pt cuburi de sticla?

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am cărămizi de sticlă pe casa scării de exemplu, așa că e importantă etanșarea. Nu am în schimb rame, ci totul e fix.
Am văzut în vreo două locuri astfel de rame, dar nu mi-au inspirat mare încredere ca performanță dpdv al etanșării. Personal, nu cred că etanșează prea bine. Pe un hol de bloc e OK, dar direct în casă nu aș risca.
Poate că există și rame mai de calitate, că astea simple nu îmi inspiră mare încredere. Tabla aia creează punți termice.

#4
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008

 Dany_Darke, on 19 septembrie 2014 - 08:00, said:

nu am avut legatura cu astfel de sisteme, dar imi pot da cu parerea, peretii din sticla sunt ornamentali in mare parte, etansarea devine cam inutila, nu cred ca arunci cu apa pe acei pereti in fiecare zi si vrei sa fie perfect etans, cat despre etansarea fonica, cred ca ar trebui intr-adevar sa fie ok, insa ca idee, in ce conditii vrei sa folosesti aceasta aerisire pt cuburi de sticla?
Vreau sa folosesc acele rame pentru aerisirea unei bai, de dimensiuni mici. Peretele pe care sunt proiectate acele caramizi de sticla este la 60cm fata de limita de proprietate si de aceea nu cred ca am alta solutie.

#5
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008
Ceva de genul acesta imi imaginez ca o sa arate, insa la dimensiuni mai mici:
[ http://www.mellios.com.gr/clientfiles/image/glassblocks/metallika%20small/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%BF%20%CF%85%CE%B1%CE%BB%CF%8C%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%BB%CF%89%CE%BD%204%CF%8719%20app3.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 tambur, on 20 septembrie 2014 - 04:16, said:

Vreau sa folosesc acele rame pentru aerisirea unei bai, de dimensiuni mici. Peretele pe care sunt proiectate acele caramizi de sticla este la 60cm fata de limita de proprietate si de aceea nu cred ca am alta solutie.
Daca discuti de o baie , nici nu trebuie sa " etanseze " , este suficient sa se inchida / deschida . Le-am vazut in magazin , asigura o inchidere buna .
Cine discuta de etansare , nu stie ce vorbeste .

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asta am scris si eu, nu are ce sa etanseze, poate doar fonic sa mai reduca putin, insa nu etansare in privinta apei

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Dany_Darke, on 20 septembrie 2014 - 08:48, said:

asta am scris si eu, nu are ce sa etanseze, poate doar fonic sa mai reduca putin, insa nu etansare in privinta apei
E etansa la apa . Mergeti la o pravalie sa vedeti pe viu ...

#9
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.02.2008

 maximg, on 20 septembrie 2014 - 08:32, said:

Daca discuti de o baie , nici nu trebuie sa " etanseze " , este suficient sa se inchida / deschida . Le-am vazut in magazin , asigura o inchidere buna .
Cine discuta de etansare , nu stie ce vorbeste .
Ai dreptate, m-am exprimat gresit. La ce magazin ai vazut-o expusa?

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 tambur, on 20 septembrie 2014 - 12:36, said:

Ai dreptate, m-am exprimat gresit. La ce magazin ai vazut-o expusa?
Dedeman.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate