Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

formatare sau ...stergere?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostBibo08, on 19 septembrie 2014 - 15:49, said:

Ok!  Pai...intr-o ora..ma apuc de treaba...sper sa mearga totul bine.

Succes! Sa ne spui daca totul a decurs normal sau ai intampinat probleme.

View PostRazvanGL1, on 19 septembrie 2014 - 19:21, said:

Back up n-am facut ca nu stiam cum. Desi ma gandesc ca e posibil sa mai pot recupera niste date daca nu bag nimic pe hard. Acum partitiile sunt ntfs.
Despre ce cinfiguratii din bios este vorba?
Ma bucur totusi ca ai raspuns si poate dupa experienta asta castig alte informatii

Ai avut alt sistem de fisiere decat NTFS pe partitia cu date? Daca ai repartitionat va fi cam greu sa recuperezi datele...
Depinde de BIOS: [U]EFI / Legacy BIOS (Mode) only sau mod hibrid, Safe Boot / Secure Boot, Fast Boot, protectie de securitate impotriva modificarii partitiilor etc. Depinde daca ai bootat de pe DVD/ stick in mod [U]EFI sau in modul clasic, daca ai incercat sa instalezi versiune pe 32 biti sau  pe 64 biti s.a.m.d. Sunt mai multe aspecte de care trebuie tinut cont.

#20
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Spunea un coleg, ca partitia system reserved e mai mare pentru windows 8. Nu stiu cum se face, dar eu am instalat windows 8.1 in partitia unde era 7-le. Nu am sters partitiile, am dat doar format la C si la system reserved care tot de 100 mb a ramas, si mi s-a instalat fara probleme.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
A ramas tot de 100 MB pentru ca a ramas tot cea de la Windows 7 care a devenit inutila. Windows 8 nu si-a mai facut partitia respectiva.

#22
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si daca iti bulesti start up-ul nu o sa mai poti sa pui windowsul sa isi repare singur fisierele de start up si vei fi obligat sa reinstalezi ori dai un repair cu dvd-ul in unitatea optica Posted Image

#23
Bibo08

Bibo08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.12.2008
Baieti....sunteti cei mai tari!!!Posted Image Posted Image Posted Image
Multumita voua...am acum windows 8, imi place foarte mult!!
Totul a decurs foarte simplu si usor...fara probleme si foarte repede...intre 15 si 20 minute! wow!
Am facut asa cum m-ati sfatuit : am sters partitia C si partitia system reserved...am creat o noua partitie ( windows-ul a creat si el una de 350 MB system reserved),  le-am  formatat(sa fiu sigur ) si apoi am ales partitia C ..si ..install.

Am ramas surprins cat de repede s-a instalat!
Va multumesc ...raman dator!!!Posted Image

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Felicitari!
Ma bucur ca este in regula. Posted Image

#25
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostBibo08, on 19 septembrie 2014 - 21:47, said:

Am facut asa cum m-ati sfatuit : am sters partitia C si partitia system reserved...am creat o noua partitie ( windows-ul a creat si el una de 350 MB system reserved),
le-am  formatat (sa fiu sigur ) si apoi am ales partitia C ..si ..install.
Ai procedat foarte bine formatand partitiile.

Si ca sa stie si altii:
la o instalare (w7 sau w8) pe curat se formateaza toate trei partitii;
la o (re)instalare (w7 sau w8) fara a sterge partitia D: cu fisierele personale, se formateaza doar primele doua  !

#26
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

View Posttom_1133, on 19 septembrie 2014 - 22:07, said:

Ai procedat foarte bine formatand partitiile.

Si ca sa stie si altii:
la o instalare (w7 sau w8) pe curat se formateaza toate trei partitii;
la o (re)instalare (w7 sau w8) fara a sterge partitia D: cu fisierele personale, se formateaza doar primele doua  !

Tin sa corectez putin, formatezi cele 3 partitii doar daca vrei sa stergi tot de pe hard, in rest la instalarea oricarui windows se da delete la partitia pe care vrei sa instalez windowsul, si la partitia system reserved, ca in momentul cand dai NEW la partitia de instalare, sa iti creeze automat system reserved in functie de versiunea de windows.

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Posttom_1133, on 19 septembrie 2014 - 22:07, said:

Ai procedat foarte bine formatand partitiile.

Si ca sa stie si altii:
la o instalare (w7 sau w8) pe curat se formateaza toate trei partitii;
la o (re)instalare (w7 sau w8) fara a sterge partitia D: cu fisierele personale, se formateaza doar primele doua  !

adica exact ce spusesem si eu anterior, doar ca la instalare de windows, cum a spus si colegul mai sus, daca nu formatezi tot hdd-ul, dai delete doar la primele 2 partitii. fa ordine in idei si ce scrii pe forum, ca cine nu stie se va trezi fara date si va fi rau. ma refer la acea instalare/(re)instalare

View PostDany_Darke, on 19 septembrie 2014 - 07:32, said:

in momentul stergerii partitiei C, iti va ramane spatiu nealocat, in momentul in care poti da pe "new" si iti va crea o partitie noua, tot C, care va fi disponibila pt instalarea windowsului. vezi sa te uiti de 100 de ori ce partitie este selectata atunci cand dai delete. daca dai pe o alta decat cea de windows, datele respective sunt pierdute. daca te ocupi stric de cea de windows, celelalte nu sunt afectate cu nimic, raman intacte.

daca nu a existat deja, la momentul stergerii partitiei, windowsul iti va spune ca va crea o partitie aditionala (100mb pt w7 si 300 parca pt w8), o lasi sa se creeze (eu o las de fel, altii nu o lasa). in cazul in care a fost creata acea partitie (system reserved), eu obisnuiesc sa-i dau delete chiar si aceleia, pt a instala windowsul pe cat de curat posibil. sa nu aiba treaba cu ce a fost inainte instalat. daca faci cum ti-am scris, nu vei avea probleme.

dupa ce au fost create partitiile, dau si format pt a fi mai sigura de integritatea ei, pe urma dai instal pe partitia nou creata, anume C (primary partition)

regula de baza este sa casti ochii la ce comenzi dai si ce selectezi pt a fi partitionat/sters.

daca mai sunt colegi cu sfaturi ....

succes


#28
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Buna seara! Acum ceva vreme am formatat tot hdd pt ca nu am stiu ce sa fac cand nu puteam sa creez o noua partitie.
In aceasta seara m-am confruntat cu un blue-screen. Dupa, pc-ul nu a mai deschidea wnd. Am incercat repair cu dvd, dar degeaba. Am vrut sa reistalez windowsul si dupa ce am formatat partitia C nu mai vrea sa creeze o noua partitie. Am sters partitia si degeaba. Zice ca nu poate sa creeze o noua partitie.
Ultima data am formatat tot hdd. Acum astept ajutorul dvs: ce trebuoe sa favpt a creea o noua partitie?

#29
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Mda... am rezolvat singur. Se pare ca trebuia sa dezactivez UEFI MODE din BIOS=> BOOT.  Astfel m-a lasat sa creez noua partitie si sa reinstalez wind.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate