Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema HDD:Realocated Sector Count failed.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
TheKillerR

TheKillerR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.12.2011
Salut, am un Seagate Barracuda 500GB SATA3 ST500DM002 si azi incepui sa primesc destul de des aceasta eroare:

"Windows detected a hard disk problem. -- Back up your files immediately to prevent information loss, and then contact computer manufacturer to determine if you need to repair or replace the disk."
Attached File  HDD Error.PNG   54.42K   47 downloads

Instalai SeaTools Legacy Tools  dar cand il deschid imi spune "Fatal Error: DeviceRecovery---Bad image format exception   SpawnCLR.dllSystem.BadImageFormatException."

Asa ca am pus SeaTools for DOS pe un disk. Am incercat sa fac o scanare rapida, dar nu a mers deloc. Apoi am facut o scanare mai indelungata pt o ora si 30 de min dar nu m a ajutat deloc.....

Acum instalai HD Tune Pro 5.50 si imi spune ca am 2680 de sectoare stricate...
Attached File  19-September-2014_04-22.png   50.23K   53 downloads

Se poate repara cu o reformatare sau cu vreun program, sau trebuie sa mi cumpar alt HDD?
PS; Am hdd ul din 2011.

Edited by TheKillerR, 19 September 2014 - 03:24.


#2
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Incearca solutia asta:



http://videotutorial.ro/tag/cum-se-foloseste-hdd-regenerator/

#3
TheKillerR

TheKillerR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.12.2011
Mersi dar acel tutorial incomplet si plin de reclame nu ajuta la nimic..

#4
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Fa-i o scanare completa cu HDtune. Daca sunt grupate sectoarele defecte, le poti evita prin repartitionare (nu mai folosesti deloc portiunile avariate). Orice altceva e frectie la un platan de lemn. La un asa numar mare de realocari, HDD-ul ramane fara spare sectors si nu le mai poate inlocui pe cele defecte.

Oricum, la 13k de ore, se poate spune ca si-a trait traiul. Il poti inlocui fara grija.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Daca e rosu la relocated inseamna ca nu mai poate sau in curand nu mai poate reloca deci muta fisierele repede :)

View PostKyth, on 19 septembrie 2014 - 06:12, said:

Oricum, la 13k de ore
La mine un hdd isi traieste traiul la 35000-45000 ore :)

#6
TheKillerR

TheKillerR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.12.2011
Da, am mutat fisierele cele mai importante, dar mai am 230 de GB de salvat. Stie cineva vreun cloud gratuit cu viteza buna de incarcare?
... Sa salvez tot pana imi iau alt hdd. Mi au mai murit 30 de sectoare :))

Edited by TheKillerR, 19 September 2014 - 16:43.


#7
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
La mega.co.nz ai cate 50 de GB gratis per cont. Iti faci 4-5 diferite si gata. Iti recuperezi datele dupa ce ti-ai montat hdd-ul nou.

#8
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Sau ca sa nu te complici, iti cumperi hardul nou iti faci partitiile iti pui windowsul, apui conectezi celalalt HDD ca secundar si iti muti datele de pe el pe cel nou, sau le pastrezi pe amandoua in pc. Eu am 2 HDD de 500gb, unul din ele cu acelasi defect ca al tau, care il tin ca hard secundar, o singura partitie de 500gb, de 2 ani de zile le am asa, nu mi-a picat nici in ziua de azi.

#9
TheKillerR

TheKillerR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.12.2011
MEGA este nasol.... Incarcarea ori merge foarte greu, ori nu merge deloc.
Din fericire descoperi DigiStorage... Am 300GB si viteza de upload ce fluxeaza de la 3 la 6 MB/s ^_^ si 15lei pe luna nu i rau deloc..

Am sa mi iau alt HDD zilele astea dar voiam sa mi salvez tot in caz ca inceta sa mai mearga.

Daca il reformatez se mai repara din sectoare..?

#10
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Nu se strica in cateva zile, dureaza ceva vreme, si mai ales daca nu ai freezuri la cateva minute in windows, inca e in putere. si e mult mai rapid sa iti copii datele de pe hardul defect pe cel nou. Pana iti iei hard nou daca vrei sa scapi de acel mesaj cu eroarea, intri la Task Scheduler, cauti acolo in ramura microsoft windows "disk diagnostic" si dai disable la mesajul cu SMART.
Sectoarele nu le poti repara, ce am facut eu de inca ma tine acel HDD, i-am scris zerouri cu un tool de la Western Digital, dar a durat o zi si o noapte toata operatia. Nu am scapat de erorile smart, dar imi functioneaza bine ca HDD secundar, nu am pierderi de date, nu se blocheaza, dar nu tin pe el informatii importante, doar jocuri si filme.

Edited by MaVeRicK89, 19 September 2014 - 23:25.


#11
TheKillerR

TheKillerR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.12.2011
De cand am postat mesajul, pana in momentul asta mi sau mai stricat 45 de sectoare.... 15 sectoare azi.... Deci.. o sa continue sa se strice intruna pana nu marchez sectoarele stricate cu zerouri?

Am scapat deja de mesaj de ieri, daca apare de cateva ori, o sa te intrebe daca vrei sa nu te mai anunte de statusul hdd ului.

Imi poti recomanda un program cu care sa blochez acele sectoare/bad uri..? Mersi :)

#12
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Nu ai ce ii face, si nu poti scrie zerouri decat prin format total, nu stiu niciun program sa opreasca badurile.

#13
mennowijnen

mennowijnen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2014
Am avut aceasi problema cu un hard si nu reuseam sa o rezolv cu nimin. am intrebat un prieten de la un magazin IT si mi-a recomandat "hdd regenerator", i-am dat sa scaneze hdd de erori si sa repare, mi-a gasit eroarea, a stat cam 10 secunde in acelasi loc s-a auzit ceva in hdd cum ca citea sau rescria ceva dar mi-a rezolvat eroarea, a trecut peste ea si nici pana acum de luni de zile nu mai am eroarea si functioneaza perfect.

#14
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Tu ai avut noroc ca nu a fost eroare grava. Scrierea de zerouri pe un hard implica regenerarea sau rescrierea intregului camp magnetic de pe platanele HDD-ului si rescrierea sectoarelor, si eu nu am avut noroc, tot defect e, nu pot instala windows pe el, dar e stabil ca hard secundar.

Edited by MaVeRicK89, 20 September 2014 - 12:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate