Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ectima - piodermita

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011
Salut tuturor! Sunt o viitoare mamica si tocmai ma confrunt cu o problema serioasa: sotul meu a fost diagnosticat cu ectima pe jumatatea superioara a spatelui (mai mult pe un omoplat), o afectiune a pielii caracterizata prin ulceratii la nivelul dermului, destul de urata, cauzata de un streptococ pe fondul unei anemii, a unei imunitati scazute. As vrea sa stiu in primul rand daca este contagioasa (el a uitat sa intrebe dermatologul si o sa ajunga la control tocmai saptamana viitoare) si eventual ce tratamente dau roade. De marti si pana azi (vineri) ia antibiotic Augmentin si ii aplic tinctura Castelani si Baneocin. Insa nu vad niciun rezultat. Daca cineva s-a confruntat cu asemenea situatie, rog sa ma ajute cu cateva informatii. Multumesc frumos si sanatate multa!
PS. Rog adminii sa mute intrebarea la categoria potrivita, eu n-am stiut unde-i mai bine.

#2
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Augmentin-ul din pacate e absolut necesar, dar din cauza tratamentului cu acest antibiotic se va declansa ori leucocitoza cu neutrofilie(mai ales ca spui ca are deja imunitate scazuta...), ori vreo candidoza ceva. Multe iaurturi, branzici si goji+spirulina.
Nu e contagioasa, doar daca nu cumva te afli si tu in aceeasi situatie. Renuntati la Baneocin si alte prostii, nu fac decat sa irite pielea. Mai bine tot un antibiotic extern, Fucicort unguent 20 mg.

Edited by Golem, 18 September 2014 - 23:39.


#3
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011
Multumesc pentru lamuriri Golem. M-am mai linistit dupa mesajul Dvs.

Intre timp a fost la control si am urmatoarele informatii, care sper sa fie utile si altora intr-o situatie similara:
- ectima nu este contagioasa decat in cazul in care lichid din interiorul pustulelor ajunge pe o rana deschisa, un tegument al unei alte persoane (contact direct rana infectata cu alta rana deschisa);
- in limbaj popular ectima poarta denumirea de "bube dulci" (o alta forma de bube dulci decat cea clasica, caracterizata prin mici ulceratii la nivelul pielii de forma unor cratere acoperite cu o crusta maronie; bubele dulci clasice au forma unor basici)
- in urma tratamentului a inceput cicatrizarea si raman urme vizibile pe piele (permanente)
- vindecarea se face in general greu, sotul meu a avut noroc ca a fost descoperita afectiunea in faza incipienta
- se va respecta cu strictete igiena zilnica
- nu se recomanda folosirea in comun a prosoapelor, lenjeriei; acestea se vor spala cu apa la temperatura foarte inalta - 90 grade (se fierb pentru distrugerea eventualilor microbi), iar cada de baie se va spala cu jet de apa fierbinte si detergent
- pentru un plus de igiena eu i-am pus sotului un prosop de baie peste perna si peste lenjeria de pat si i-am lasat ranile descoperite in timpul noptii, iar in timpul zilei a avut o compresa sterila foarte subtire din tifon peste omoplat si a purtat un maiou
- petele roz de tinctura Castellani de pe tesaturi ies la spalare

Sanatate tuturor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate