Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Intrebare Silvicultura - Rarituri

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Se da o zona din Romania, in care o firma are aprobare pentru defrisare - rarituri. Nu ma pricep, de asta am zis sa intreb, e normal sa taie copaci atat de grosi, ca in poza? Mie unul mi se pare ca taie mult mai mult decat ar trebui, deja au facut funicular sa scoata lemnul din padure.

As vrea niste pareri de la oameni care se pricep la domeniul asta.

Attached Files


Edited by abunea, 18 September 2014 - 22:05.


#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Păi tocmai ”oamenii care se pricep”, taie...ras.

Ar fi de folos un manual de silvotehnică, dar cine mai respectă teoria și Amenajamentul silvic când banul gros astupă ochii celor care ar trebui să ocrotească pădurea.

#3
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
nu este o regula pt grosimea lemnului. de regula la o raritura se incepe cu taierea copacilor strimbi, afectati de o boala, dupa care se taie cit trebuie din restul. ca doar nu om taia lemnul frumos si sa lasam in padure strimbaturile, dar la noi e invers taiem ce i frumos si lasam strimbaturile sa se refaca...

Edited by ioansuciu82, 19 September 2014 - 06:08.


#4
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu din cate am inteles (din din discutii cu astfel de exploatatori) se cauta sa se taie copacii batrani, bolnazi, strambi, rupti etc.
Si asta ca sa faca loc arboretului tanar.
Ce mai trebuie mentionat, am inteles ca fiecare copac care se taie trebuie marcat in prealabil de catre ocolul silvic sau ceva de gen !

#5
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
deci toate lemnele care urmeaza a fi taiate sint marcate de catre reprezentantii ocolului din care face parte zona respectiva..dar asta nu inseamna ca se merge drept ca pe ata, se merge asa cum se fac toate in tara asta de .....nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate