Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Eurocom Mobile workstation

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Salut.
Ce parere aveti de laptopurile(desktop replacement) Eurocom? A lucrat cineve pe asa ceva? Sunt fiabile? Cum stau cu racirea in regim HeavyDuty; ca de scumpe sunt scumpe cu draci.
Sunt Editor NLE si Grafician si am tot mai mult nevoie de o masina mobila pe care sa pot lucra in deplasare si pe locatie.
Cerintele sunt mari si trebue hardware pe masura.

Ca si aplicatii de baza  vor rula urmatoarele;unele chiar conomitent:
Premiere cu  secvente multicam cu pana la 4-5 surse 1080 50p prores 422(mai rar si H264,AVC intra,Mpeg2 MXF etc) alaturi de extensii ca Davinci,Twixtor,MB Denoiser,Warp etc..(deci proiecte complexe in general),plus de la anul se va lucra si cu surse 4K prores si chiar RAW DNG.  
Compozitie:AE alaturi de diverse pluginuri si Cinema 4D proiecte destul de ample in general
Encoding: CCE,CCHDe,Cinevision,Procoder
Imagini si grafica vectoriala: Photoshop cu diverse pluginuri,Corel,LR,ACD pro7
Diverse utilitare specifice.
Totul este pe 64bit mai putine unele utilitare.

In momentul de fata lucrez pe un Workstation asmblat de mine in jurul la Supermicro X8DA6 cu 2x Xeon Quad E5500,48GB DDR3 ECC FBD,Quadro K4200,OS & Software180GB Intel SSD,Workflow 8TB Raid 0 Arey(4x WD 2TB SAS 7200),Stocare 1x 4TB WD Black 7200 SATA, Antec P190,2x U2410 si Win7 Ultimate 64bit SP1.
Activitatile se misca binisor pe configuratia de mai sus atat pe partea de workflow(editare si compozitie) cat si pe partea de render.Ceva dificultati se intampina cu material 4K si RAW DNG cu atat mai mult cu cat si FPS e mai mare dar cu putina rabdare se poate lucra.
Ideea este ca am nevoie de ceva mobil care sa suplineasca cat de cat ce am mai sus si sa ma pot misca cu proiectele si in deplasare;sa pot croseta cat de cat pentru ca lucrarile atea sunt foarte mari consumatoare de timp si timpul inseamna bani.
Tin sa precizez ca voi atasa la el oblihgatoriu 1 monitor U2410 prin Display port si trebuie sa faca fata obligatoriu in modul multimonitor
Daca cunoaste cineva rog sa posteze ca orice sfat e binevenit.

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Hai ca aseara am fost cam aiurit si am uitat sa precizez urmatoarele:
Link-ul la respectivii este  http://www.eurocom.com/ec/main%28%29ec
O configuratie in mare care cred ca face fata la ce vreau eu am incarcat-o ca imagine in atasament pentru ca situl la astia ii cam handicapat si nu are posibilitate de wishlist si pe langa asta mai sunt niste greseli si in configurator pentru ca in configuratia cu 4hdd-uri unul este in locul unitatii optice interne si deci nu ar trebui sa mai ai obtiune pentru aceasta din urma.
Astia vad ca sunt din Canada si pe langa taxa de transport nu cumva trebuie sa platesc si TVA-ul care la cca.6000EUR vine cam 1500 care sunt bani frumosi nene ce-i dai degeaba?
Ce alte taxe se mai percep inafara de TVA? Va intreb pentru ca pana acum nu am cumparat nimic din state si nu prea stiu cum ii treaba cu,costurile.
Am pe cineva in Canada care vine in tara pana de sarbatori;nu poate sa mi-l aduca acesta in bagajul lui fara sa mai platesc taxe ca am auzit pe la unii ca se poate. Chiar nu ma incanta deloc sa dau la stat 1500 euro plus numai stiu ce alte taxe importante.
De garantie la noi in tara nu cred ca poate fi vorba.
Daca aveti si alte variante eventual mai bune ca pret rog sa scieti.

Attached Files


Edited by geo123, 19 September 2014 - 09:44.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,446
  • Înscris: 19.04.2009
Cu banii de taxe pentru stat, iti iei bilet de avion dus-intors in Canada, taxa de viza si cateva zile la hotel/ hostel sau chiar un one-room flat inchiriat pe o saptamana...si ti-ai rezolvat problema :D

#4
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
ȘI Eurocom dar și Shenker folosesc așa-numitele barebones(carcase de laptop fără procesor, memorie, stocare și GPU). Mai mult ca sigur și pe http://www.mysn.eu/ poți găsi un echivalent(același barebone) precum cel găsit de tine. Alternative ar și HP ZBook(sau vechile Elitebook seria w, workstation) sau Dell Precision. Recenzii serioase (nu cu poze oficiale și texte de 2 lei) poți găsi pe http://notebookcheck.net/ căutând după cuvinte cheie precum Eurocom, Schenker, Clevo, etc. Exemplu de recenzi: http://www.notebookc...0366.0.html  sau http://www.tomshardw...eview,3685.html
Baftă!

Edited by albastru, 19 September 2014 - 13:34.


#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postlex404, on 19 septembrie 2014 - 12:37, said:

Cu banii de taxe pentru stat, iti iei bilet de avion dus-intors in Canada, taxa de viza si cateva zile la hotel/ hostel sau chiar un one-room flat inchiriat pe o saptamana...si ti-ai rezolvat problema Posted Image

N-am chef de excursii in Canada pe banii mei cata vreme poate sa mi-l aduca gratis (ma rog ii fac o cinste mare) cineva cunoscut  care vine de acolo si care poate sa ma serveasca din banii lui urmand sa-i platesc in tara si scap si de comisioanele de transfer bani care vad ca sunt intre 250 si 300Euro. Nu mai bine ii fac lui cinste de banii astia.Bem de 300Euro de ne punem in cap.

@albastru Foarte de folos linkurile tale cu recenziile in schimb pe parte de echivalent nici vorba la Shenker,HP sau DELL.Nu au platforme pe intel XEON,Placi Quadro doar la DELL,Panou ips mat de calitate la fel doar la dell si din pacate nu este si 3D.  Singura asemanare cu shenker e carcasa.Dell precision ar fi fost o alternativa daca era pe platforma XEON cu cel putin 6-8 nuclee fizice + HT.
In ce fac eu am nevoie de procesor,placa video,RAM si storage de performanta.

#6
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Eu am dat acele exemple de recenzii ca model de recenzie profesionistă, în dauna recenziilor de genul ăsta (compar-o cu recenzia asta).  Legat de laptopul ales de tine, presupun că este bazat pe platforma (barebone) Clevo P570WM. O căutare va releva faptul că sunt multe produse care folosesc acea platformă, altele decât Eurocom. Pe la noi Maguay mai vinde laptopuri bazate pe platforme Clevo. Le poți adresa și lor o întrebare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate