Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

recuperare chitanta amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 17.12.2006
Buna seara, sper ca am deschis topicul la aria corecta,
Am primit o hartie acasa cu o amenda neplatita din 07.2009 (care normal a fost platita), am mers la oficiul postal unde am efectuat plata la acea data si mi s-a spus ca nu au arhiva ca nu au loc sa o tina.....?!?! se vedea pe fata ei ca nu are chef de mine, se mai pastreaza pana la aceasta data arhiva? (am citit pe net ca documentele contabile trebuiesc tinute 10 ani) sau poate nu acolo se incadreaza. Ce mai pot face d.p.d.v. legal in acest moment?
Multumesc

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Daca la posta nu te au in evidenta si tu nu mai ai chitanta, cum poti demonstra ca ai platit-o ? f300 a raspuns pertinent.

Amenzile se prescriu dupa 5 ani trecuti de la data de 1 ianuarie a anului urmator datei in care ai primit amenda. Daca alegi sa nu platesti si sa te faci ca ploua.... pe 1 ianuarie ai scapat.

#3
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 17.12.2006
pai numai intr-un sistem ca al nostru platesti ceva si apoi tot tu trebuie sa dovedesti ca ai platit, iti vin toate facturile de doua ori in caz ca nu mai ai dovada platii sa mai platesti odata, eu am deschis un topic aici pentru a discuta cu cineva care cunoaste legislatia nu care da raspunsuri ''pertinente''

edit: multumesc oricum

Edited by ando01, 18 September 2014 - 21:54.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 vimann, on 18 septembrie 2014 - 21:47, said:

Amenzile se prescriu dupa 5 ani trecuti de la data de 1 ianuarie a anului urmator datei in care ai primit amenda. Daca alegi sa nu platesti si sa te faci ca ploua.... pe 1 ianuarie ai scapat.
S-ar putea sa gresesc, dar scapi numai in cazul in care datoria nu e data mai departe unei firme de recuperari. In cazul in care e data mai departe atunci ai dat de naiba.

#5
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 17.12.2006
fiind vorba de datorii catre stat nu cred ca se da la firme de recuperare dar tind sa cred ca se indreapta spre munca in folosul comunitatii :)

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 vimann, on 18 septembrie 2014 - 21:47, said:

Daca la posta nu te au in evidenta si tu nu mai ai chitanta, cum poti demonstra ca ai platit-o ? f300 a raspuns pertinent.

Amenzile se prescriu dupa 5 ani trecuti de la data de 1 ianuarie a anului urmator datei in care ai primit amenda. Daca alegi sa nu platesti si sa te faci ca ploua.... pe 1 ianuarie ai scapat.

daca l-au notificat (cu hartia de care vorbeste), mai curge termenul prescriptiei?

#7
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 Michidoo, on 18 septembrie 2014 - 22:34, said:

daca l-au notificat (cu hartia de care vorbeste), mai curge termenul prescriptiei?
Daca a semnat pentru primire, se prelungeste termenul prescriptiei.

#8
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
@initiator. Daca nu ai nimic pe numele tau, (casa, masina), poate sa vina si Ponta in persoana!,nu platesti nimic! Daca primesti salar pe card, cam naspa, o sa faca poprire! Vorbesc din proprie experienta, nu din auzite!(aviz bagatorilor de seama!).

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Poti depune o cerere scrisa la posta pt. eliberarea unui duplicat al chitantei. Tre' sa fie undeva pe-acolo in sistem, ca doar de pe calc. o listeaza...

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 ando01, on 18 septembrie 2014 - 21:54, said:

pai numai intr-un sistem ca al nostru platesti ceva si apoi tot tu trebuie sa dovedesti ca ai platit, iti vin toate facturile de doua ori in caz ca nu mai ai dovada platii sa mai platesti odata, eu am deschis un topic aici pentru a discuta cu cineva care cunoaste legislatia nu care da raspunsuri ''pertinente''

edit: multumesc oricum
Da, asa e, numai la noi se intampla asta. Din america pana in china nu se mai intampla nicaieri. Mai mult, probabil ti se intampla numai tie.
Aici nu e vorba de legislatie sau de procedura ci mai mult de bun simt. Daca ai o varsta si minim liceul stii ca nu ai ce sa faci mai mult decat:

A.soliciti duplicat, faci o cerere, contesti somatia, etc.
B. Gasesti chitanta, daca o mai ai.

Mai mult de atat nu iti poate spune nimeni. Nu e procedura miraculoasa care era ascunsa si nu o stiai tu. O stiam toti dar nu vroiam sa ti o spunem.
Iti inteleg supararea dar mai mult de atat nu te poate ajuta nimeni, aici.

Desi auzisem de acest gen de intamplari nu patisem niciodata pana anul trecut cand, si mie, mi a venit notificare pentru o amenda din 2008. Dar aveam chitanta. I am facut copie, am dus-o, aia a fost. Si pe rovinieta iti spune s o mai pastrezi un an dupa ce expira.

Nu numai la noi sunt sisteme care gresesc, functionari incompetenti, etc. Crezi ca functionarul de azi e acelasi cu ala de acum 5 ani? Asta ce vina are?
Dar ala de acum 5 ani ce vina are daca institutia i a spus ca nu are unde arhiva o chitanta?

Grow up, invata ceva din asta si renunta la mania persecutiei. Cel putin in relatiile cu cei de aici.
Multumesc.

#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
spare-me, a patit-o si frate-mio dar s-a rezolvat cerand un duplicat la chitanta de la Primaria unde a fost platita (ma rog, Trezorerie).

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 shiva, on 19 septembrie 2014 - 05:54, said:

Poti depune o cerere scrisa la posta pt. eliberarea unui duplicat al chitantei. Tre' sa fie undeva pe-acolo in sistem, ca doar de pe calc. o listeaza...
Degeaba. Instituțiile statului "pierd" chitanțele la câtva timp după ce ai plătit amenda în speranța că vor găsi persoane ca inițiatorul subiectului de față, ce ajung să plătească și a doua oară amenda.
Și așa evident că se laudă cei de la ANAF că le-au crescut încasările cu xx% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Edited by Hider141, 19 September 2014 - 06:51.


#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
asa e. e o teorie a conspiratiei...

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Teorie sau nu, e adevarat.
Exact cum se intampla si cu persoanele ce au fost prinse in urma cu cativa ani fara rovigneta, au refuzat sa plateasca taxa "de spaga" catre CNADNR si inainte cu cateva saptamani sa se prescrie termenul pentru o taxa ilegala, anulata de catre statul roman primesc acasa somatie ce-i obliga sa plateasca taxa+penalizari pentru 3-4 ani.
Cine nu recunoaste ca se intampla asa ceva in Romania inseamna ca nu traieste aici, ci in ceva fantezie de tara unde esti prieten la catarama cu presedintele tarii, prim-ministrul se opreste si te ajuta sa-ti schimbi roata la masina cand ai pana, ministrul transporturilor te tracteaza pana la benzinarie daca ramai in "pana prostului" iar ministrul telecomunicatiilor iti da sfaturi pentru optimizarea retelei de acasa.

Edited by Hider141, 19 September 2014 - 07:41.


#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Ideea nu era ca nu se intampla ci ca se intampla peste tot, din cand in cand.


#16
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Am observat in ultimul timp o escaladare a unor astfel de cazuri, in rolul principal fiind CNADNR. Nu cred ca e vorba de nicio teorie a conspiratiei, ci doar de debandada si incompetenta care caracterizeaza multe institutii de stat.

Ca solutie, pe termen scurt, pentru a evita problemele propun sa platesti amenda respectiva, urmand a cauta ulterior posibilitatile prin care iti poti recupera banii. In prima faza as lua legatura cu autoritatea in cauza.

Edited by Jericho77, 19 September 2014 - 08:10.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Hider141, on 19 septembrie 2014 - 06:48, said:

Degeaba. Instituțiile statului "pierd" chitanțele la câtva timp după ce ai plătit amenda în speranța că vor găsi persoane ca inițiatorul subiectului de față, ce ajung să plătească și a doua oară amenda.
Și așa evident că se laudă cei de la ANAF că le-au crescut încasările cu xx% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Jungla capitalista functioneaza dupa niste reguli foarte stricte.Una dintre aceste reguli este "sa fii blindat si acoperit de hartii" ca sa poti dovedi si sustine in orice moment orice afirmatie facuta.Singurul lucru de bun-simt pe care-l poate face initiatorul in acest caz,asa cum i s-a recomandat mai sus,este sa mearga la locul unde a platit amenda si cu o cerere se rezolva.

pentru initiator
Pe viitor,toate amenzile si dovada de plata a acestora (si nu numai) se pastreaza in original acasa.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Jericho77, on 19 septembrie 2014 - 08:08, said:

Nu cred ca e vorba de nicio teorie a conspiratiei, ci doar de debandada si incompetenta care caracterizeaza multe institutii de stat.

E o situatie in care institutia lenesa si dezorganizata cistiga cel mai mult. Normal ca se intimpla din ce in ce mai des.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate