Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Unde gasesc Efkamon/Эфкамон unguent 25g?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Buna seara! Mi-a adus cineva acum cativa ani din Rusia un tub de Efkamon(Эфкамон) cu care s-a tratat tatal meu de dureri lombare. Acum il doare iar spatele si as vrea sa cumpar acest unguent dar nu stiu unde as putea sa il gasesc.

Daca stie cineva sau ar putea sa ma ajute cu identificarea unei farmacii/magazin online unde as putea sa comand asa ceva as fi recunoscator.

Va multumesc anticipat! O seara buna.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Efcamonum, asta am gasit a fi s.a....ceva "made in mother of Russia".
Nu se vinde in Romania nicaieri, nu exista autorizatie pentru asa ceva...
Republica Moldova sau alte tari din CSI.

#3
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
In Rusia si Moldova am gasit asa ceva. Dar nu stiu daca as putea comanda online. Am si paypal(asta daca ajuta cu ceva) la comanda online.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
E mai greu. Din Rusia poate-poate reusesti sa comanzi online dar sa nu faca romanii de la vama scandal.
Cel mai simplu: Ori gasesti pe cineva care merge periodic in Moldova, ori dai tu o fuga pana acolo. Transportul nu e asa scump, Chisinaul e frumos, preturile mici ( te intorci acasa cu o gramada de prostii ), piata foarte diversa.

Fiind un medicament ne-autorizat de ANM, ti se poate opri in vama. Nici n-am habar cat costa in Rusia sau Moldova ( prea mult nu, oricum )

Am gasit pe un site din MD ca un recipient de 25g are urmatoarele:
Camfor 10 g, Ulei de Garaofe 3 g, Ulei de Mustar 3 g, Ulei de Eucalipt 7 g, Mentol 14 g, Metilsalicilat 8 g, Tinctur de Ardi iute 4 g, Timol 3 g, Cloralhidrat 3 g, Alcool cinamic 1 g, Excipient ad 100 g.

Deci, vama n-are ce sa-ti spuna de rau, in principiu.
Este foarte posibil sa gasesti ceva asemanator in plafarele romanesti sau sa vorbesti cu o farmacie care are receptura ( si o si foloseste ) sa ti-l prepare. Pentru asta, farmacitul va trebui sa faca ceva research :D

#5
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Multumesc pentru raspunsuri "lex404". Tata imi spusese ca acest unguent contine(continea pe vremuri) venin( sau extract din venin) ceea ce eu nu am vazut in ingredientele date de tine. Posibil sa se fi schimbat reteta?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Foarte posibil sa se fi schimbat, depinde de legislatia ruseasca.
De asemenea, nici reteta ce-am dat-o eu, nu-i sigura. E de pe un site moldovenesc. Dar poti intreba un famacist priceput de Efcamonum poate-poate reuseste, sau sa prepare ceva ce sa aiba acelasi efect. Sau cauti in toate sursele pe cineva care merge in Moldova...Studenti in special.

Sau incercati o alternativa, desi ce exista pe piata sunt praf pe termen lung...asta e, afacerea a ingropat farmacia propriu zisa :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate