Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Am de ales

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
spritz88

spritz88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.09.2014
Buna seara, sunt nou pe forum si de vreo cateva zile tot ma gandesc la alegerea pe care urmeaza sa o fac. Am 28 de ani, sunt insurat, am doi copii si locuiesc in chirie. Momentan lucrez la armata subofiter pe un salariu lunar de 1800 de lei. Am ocazia prin un prieten sa merg pe un post de sofer de tir la o firma de transporturi internationale care livreaza numai la aeroporturi si numai cate 2 soferi pe TIR, nu am experienta pe TIR deloc (angajatorul stie asta si a acceptat) pe un salariu de 1400 de euro. Frecventa de lucru este de 2 luni lucrate -->2 sapt acasa.......uneori 3 luni. Posed doar permis be+ce si angajatorul ma va astepta pana i'mi fac si restul actelor. Intrebarea este......ca sa pot sa realizez si eu ceva (apartament/casa/afacere...) merita sa profit de ocazie sau sa raman in continuare la armata sa lucrez numai pentru facturi si mancare si ATAT? Adresez intrebarea in special celor care au ceva ani lucrati ca sofer de tir dar si celor care stiu oarecum cu ce se mananca Va multumesc anticipat pentru reply-uri.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Se spune ca daca nu risti, nu castigi. Acum, ai copii si in situatia de fata, este mai greu sa alegi.
Ca sofer de TIR, pe cat timp ai contract? Daca nu se face contract pe cel putin 5 ani, risti mult. Presupunand ca lucrezi 5 ani si primesti 1400E pe lua, vei insuma sa spunem...(12600E X 5 ANI) 63000. Cu aceasta suma de bani, ar trebui sa-ti poti lua un apartamene, presupunand ca vei face economii mari (cam greu in situatia ta).
Nu stiu daca te ajuta cumva parerea mea sau te descurajeaza.
.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Te mai primesc aia inapoi daca dai chix ?
Nu exista posibilitatea ( asa cum stiu ca este in MAI) sa iti iei un an fara plata si sa te intorci pe urma daca este cazul ?

Edited by mihai!, 18 September 2014 - 20:11.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred.

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
In armata ce program ai ?
Stiu vreo 2 care "lucreaza" 24 de ore ( din care dorm 10-12) si sunt acasa 48 .

Ma gandesc la posibilitatea unui al doilea job.

Edited by mihai!, 18 September 2014 - 20:15.


#6
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard.

#7
spritz88

spritz88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.09.2014

View PostYOUR_GOD, on 18 septembrie 2014 - 20:03, said:

Se spune ca daca nu risti, nu castigi. Acum, ai copii si in situatia de fata, este mai greu sa alegi.
Ca sofer de TIR, pe cat timp ai contract? Daca nu se face contract pe cel putin 5 ani, risti mult. Presupunand ca lucrezi 5 ani si primesti 1400E pe lua, vei insuma sa spunem...(12600E X 5 ANI) 63000. Cu aceasta suma de bani, ar trebui sa-ti poti lua un apartamene, presupunand ca vei face economii mari (cam greu in situatia ta).
Nu stiu daca te ajuta cumva parerea mea sau te descurajeaza.
.

buna socoteala...cu un 40k daca raman e suficient pentru o locuinta si o mica afacere din care sa traiesc. contractul este pe perioada nedeterminata, dar posturi de sofer de tir sunt destule dupa un eventual esec, firma este destul de serioasa si veche in domeniu, face si achizitii noi de TIR-uri

View Postmihai!, on 18 septembrie 2014 - 20:10, said:

Te mai primesc aia inapoi daca dai chix ?
Nu exista posibilitatea ( asa cum stiu ca este in MAI) sa iti iei un an fara plata si sa te intorci pe urma daca este cazul ?

nu pot merge inapoi, concediul fara plata il primesc numai cu semnatura ministrului apararii doar cu motive bine intemeiate

View Postmihai!, on 18 septembrie 2014 - 20:13, said:

In armata ce program ai ?
Stiu vreo 2 care "lucreaza" 24 de ore ( din care dorm 10-12) si sunt acasa 48 .

Ma gandesc la posibilitatea unui al doilea job.
8 ore/zi 5zile/7...cred ca toti stim ca un al doilea job e greu de gasit la un nivel macar rezonabil

View PostJohn_Biggun, on 18 septembrie 2014 - 20:21, said:

Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard.
si ce ar trebuii sa fac? sa stau in armata si toata viata in chirii si sa muncesc numai sa mananc? sau sa ma imprumut pe viata la banca sa iau un apartament? apoi sa le dau mai mult de dublul sumei imprumutate? ce solutii crezi ca ar mai fii?

Edited by spritz88, 18 September 2014 - 20:32.


#8
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
Tu chiar ai impresia ca siferul profesionist sta in cur pe scaun si se tine bine de volan ?
Atat are de facaut , in rest incaseaza banii si se gandeste cum sa-i investeasca ?
Afla dragul meu ca in aceasta meserie concurenta este atat de acerba  si riscurile atat de mari incat nu merita .
Te-ai gandit macar o singura secunda ca vei fi nevoit sa circuli minim 10.000 Km intr-o singura luna ?
Te-ai gandit o singura secunda ca pe sosea nu vei circula numai tu ? ci vei fi insotit permanent de biciclisti, carutasi , betivani , pietoni , sosele pline de gropi ?
Procurorii abia asteapta sa " gaseasca " un vinovat  pentru accidentul rutier, iar asta in general inseamna cu executare , ca  "huidu " era amator , nu profesionist .
Stai in "banca ta " traieste-ti viata , fute-ti nevasta, ca daca pleci pe tir ,  va avea altcineva grija de ea .
Cat despre apartamente, case, averi  astea nu-s pentru oamenii de rand. Sunt doar pentru "alesii " sortii .
Daca soarta a hotarat ca nu mori pana nu " faci " un milion de euro, asta se va intampla indiferent daca stai acasa sau pleci in lumea larga sofer .

Edited by alexman6x6, 18 September 2014 - 20:36.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postspritz88, on 18 septembrie 2014 - 20:28, said:

buna socoteala...cu un 40k daca raman e suficient pentru o locuinta si o mica afacere din care sa traiesc
Daca esti sigur de asta, ma refer la faptul ca poti pune de-o parte 40000E in cinci ani, din care sa lasi acasa 23000E (aproximativ 101000 lei, deci ~20000 lei/an, 833 lei pe luna), atunci, in speranta ca poate acei 5 ani vor fi mai multi, se merita riscul.
Eu vad aici, patru conditii:
  • salariu de 1400 E/luna;
  • contract pe cel putin 5 ani;
  • economii de 40000 E pe 5 ani (8000E/an)
  • cheltuieli, acasa de 833/luna (cred ca este cam putin, dar tu iti stii mai bine necesarul;
  • cu 40000 E imi iau casa si deschid o mica afacere (trebuie sa ma gandesc la un venit in tara) si se merita. Oricare dintre conditii neindeplinita, m-ar face sa raman la actualul loc de munca.


#10
spritz88

spritz88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.09.2014

View Postalexman6x6, on 18 septembrie 2014 - 20:32, said:

Tu chiar ai impresia ca siferul profesionist sta in cur pe scaun si se tine bine de volan ?
Atat are de facaut , in rest incaseaza banii si se gandeste cum sa-i investeasca ?
Afla dragul meu ca in aceasta meserie concurenta este atat de acerba  si riscurile atat de mari incat nu merita .
Te-ai gandit macar o singura secunda ca vei fi nevoit sa circuli minim 10.000 Km intr-o singura luna ?
Te-ai gandit o singura secunda ca pe sosea nu vei circula numai tu ? ci vei fi insotit permanent de biciclisti, carutasi , betivani , pietoni , sosele pline de gropi ?
Procurorii abia asteapta sa " gaseasca " un vinovat  pentru accidentul rutier, iar asta in general inseamna cu executare , ca  "huidu " era amator , nu profesionist .
Stai in "banca ta " traieste-ti viata , fute-ti nevasta, ca daca pleci pe tir ,  va avea altcineva grija de ea .
Cat despre apartamente, case, averi  astea nu-s pentru oamenii de rand. Sunt doar pentru "alesii " sortii .
Daca soarta a hotarat ca nu mori pana nu " faci " un milion de euro, asta se va intampla indiferent daca stai acasa sau pleci in lumea larga sofer .

Eeeeh.....daca o luam asa nu ai mai avea de unde sa'ti cumperi tu tigari si bere pentru ca nu ar mai fi TIR-isti care sa aprovizioneze magazinele. cu gandirea asta nu te poti angaja nici ca paznic de banca

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postalexman6x6, on 18 septembrie 2014 - 20:32, said:

Interesanta abordare. Si totusi, neaplicabila la modul general, nu?

#12
spritz88

spritz88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.09.2014

View PostYOUR_GOD, on 18 septembrie 2014 - 20:38, said:

Daca esti sigur de asta, ma refer la faptul ca poti pune de-o parte 40000E in cinci ani, din care sa lasi acasa 23000E (aproximativ 101000 lei, deci ~20000 lei/an, 833 lei pe luna), atunci, in speranta ca poate acei 5 ani vor fi mai multi, se merita riscul.
Eu vad aici, patru conditii:
  • salariu de 1400 E/luna;

  • contract pe cel putin 5 ani;

  • economii de 40000 E pe 5 ani (8000E/an)

  • cheltuieli, acasa de 833/luna (cred ca este cam putin, dar tu iti stii mai bine necesarul;

  • cu 40000 E imi iau casa si deschid o mica afacere (trebuie sa ma gandesc la un venit in tara) si se merita. Oricare dintre conditii neindeplinita, m-ar face sa raman la actualul loc de munca.

600E ii pot pune deoparte in fiecare luna. Toate punctele le pot indeplinii mai putin cea cu contractul pe 5 ani, este irelevant pentru ca toti stim ca un contract poate fi desfacut si inainte de termen si in plus, sunt multe posturi de sofer de TIR cum am mai spus. Treaba cea mai importanta este daca fac fata 5 ani sofer de de TIR pentru ca repet.....nu am mai condus niciodata TIR (doar camion de armata in scoala militara acum 6 ani cand am luat permisul), am doar informatii despre cum ar fii....pe pielea mea nu stiu

Edited by spritz88, 18 September 2014 - 20:44.


#13
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Interesaza-te ca cei 1400 euro sa nu fie salariul brut.
Probabil va trebui sa platesti si o camera pe undeva ca doar nu o sa stai 2 luni numai in TIR.
Un dus pe autostrada sau in parcare costa, nu este gratis. O amenda daca iei te cam nauceste .

Fa toate calculele.

Edited by mihai!, 18 September 2014 - 20:52.


#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Oamenii muncesc in nenumarate domenii, fara experienta relevanta sau vreo inclinatie aparte. Soferia nu este frumoasa by default, dar daca esti motivat, te vei descurca. Te temi de accidente? De ore nedormite? Numarul de ore este standard si nu poate fi, legal, depasit. Aici ar trebui sa te descurci. Cat despre accidente, acestea se petrec cu orice masina, nu doar cu cele mari. Repet, si asta este o meserie ca oricare alta. Adica, sunt unele cu adevarat provocatoare si totusi exista oameni care le practica. Pentru ca trebuie si nu ca isi doresc asta neaparat sau sunt "facuti pentru asta". Parerea mea.
Legat de contract, se specifica clauze, despagubiri, altfel care ar mai fi rostul?!

#15
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009
Frate-miu lucreaza din aprilie  (experienta zero in momentul angajarii) ca sofer de tir prin  Europa impreuna cu alt sofer.
Salariu de 600 de euro are. Mi-e greu sa cred ca tu ai lua 1400, ce-i drept, frate-miu are 22 de ani, daca are vreo relevanta.

P.S. Cum se cheama firma ?

#16
spritz88

spritz88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.09.2014

View Postmihai!, on 18 septembrie 2014 - 20:49, said:

Interesaza-te ca cei 1400 euro sa nu fie salariul brut.
Probabil va trebui sa platesti si o camera pe undeva ca doar nu o sa stai 2 luni numai in TIR.
Un dus pe autostrada sau in parcare costa, nu este gratis. O amenda daca iei te cam nauceste .

Fa toate calculele.
cel mult 300E ii cheltui eu pe luna pe mancare, tigari.........dormitul va fii 95% in cabina, un coleg de la firma a spus ca el face dus odata la 2-3 zile, de parcari se ocupa firma

View Postsatanicgem, on 18 septembrie 2014 - 20:57, said:

Frate-miu lucreaza din aprilie  (experienta zero in momentul angajarii) ca sofer de tir prin  Europa impreuna cu alt sofer.
Salariu de 600 de euro are. Mi-e greu sa cred ca tu ai lua 1400, ce-i drept, frate-miu are 22 de ani, daca are vreo relevanta.

P.S. Cum se cheama firma ?

Sincer i'ti spun nu are relevanta firma, 1400E este salariul 100% confirmat de alti soferi de la aceeasi firma.....pe 600E nu as lucra pe TIR nici batut....300 ii dau numai pe mancare la limita si ce am facut? am impuscat o matza in.....cap

View Postmihai!, on 18 septembrie 2014 - 20:49, said:

Interesaza-te ca cei 1400 euro sa nu fie salariul brut.
Probabil va trebui sa platesti si o camera pe undeva ca doar nu o sa stai 2 luni numai in TIR.
Un dus pe autostrada sau in parcare costa, nu este gratis. O amenda daca iei te cam nauceste .

Fa toate calculele.

1400 va fi ceea ce voi primi pe card  cu tot cu salariul din tara(800 RON salariul in tara pe cartea de munca)

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
ce se intampla cu tine daca in cazul unui accident vei ramane fara permis? Gandeste-te ca salariul tau va depinde de acel act.
Copii vor creste "fara tata". Ca vii 2 saptamani acasa la 2-3 luni, asta va fi un fel de "vacanta de vara". Vei fi atat de bucuros ca-i vezi si stai cu ei incat aportul tau la educatia lor s-ar puta sa fie chiar negativ. Gandeste-te si ca sotia va avea, foarte probabil, nevoie de inca o persoana care sa o ajute "prin casa".

Daca faci diferenta doar intre banii castigati, atunci e simplu dar gandeste-te si la diferentele dintre mediul de lucru prezent si viitor, colegi, timpul de munca, timpul efectiv de munca, timpul liber, satisfactii profesionale si mai toate chestiile care te fac sa te duci acum la munca.

#18
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
Visul celor cateva 10.000 de euro si investirea lor intr-o afacere care sa-ti asigure o batranete linistita este doar un vis frumos .
Se vor evapora cu o repeziciune de neimaginat .
Eu nu stiu nici macar un singur caz de afacere prospera si derulata pe parcursul unui termen " rezonabil " de ( sa spunem 11 ani ) inceputa de un sofer si care sa necesite un capital de start de 50.000 de euro .
Stai in banca ta , nu mai visa la mii de euro " facuti " repede, in ~5 ani din munca cinstita .
Ce naiba, ca nu ai 14 ani, esti om in toata firea , daca esti soltat presupun ca ai si un pic de singe rece , ca armata romana nu ia sub aripa ei orice papa-lapte .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate