Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

parere program

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Luni: piept+triceps
Miercuri: spate+biceps
Vineri:umeri+picioare

Mai mentionez ca abdomen mai bag cand am timp.Este bun programul? ar trebui sa schimb ceva tinand cont ca pot sa ma duc doar de 3 ori pe saptamana la sala.

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
E bun ce sa aibe. Conteaza efortul fizic si sa nu uiti vreo grupa de muschi. In rest... toate cu timpul.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgrapefruit, on 18 septembrie 2014 - 19:17, said:

Luni: piept+triceps
Miercuri: spate+biceps
Vineri:umeri+picioare

Mai mentionez ca abdomen mai bag cand am timp.Este bun programul? ar trebui sa schimb ceva tinand cont ca pot sa ma duc doar de 3 ori pe saptamana la sala.

Nu cred ca e foarte bine dar e posibil. Ai mers pe principiul preobosirii grupelor mai mici: cand faci piept intra si tricepsul, dupa care mai faci 2 serii specific pentru triceps si gata. La fel spate si biceps. Daca mentii acest program, e important sa le faci in ordinea scrisa, intai grupa mare.
Eu nu am adoptat niciodata acest principiu, pentru ca am dorit sa testez grupele la capacitatea lor maxima, dar cred ca economiseste timp.

Umeri + picioare nu merge, eventual abdomen + picioare.

#4
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View Postoverseas, on 19 septembrie 2014 - 12:44, said:

Nu cred ca e foarte bine dar e posibil. Ai mers pe principiul preobosirii grupelor mai mici: cand faci piept intra si tricepsul, dupa care mai faci 2 serii specific pentru triceps si gata. La fel spate si biceps. Daca mentii acest program, e important sa le faci in ordinea scrisa, intai grupa mare.
Eu nu am adoptat niciodata acest principiu, pentru ca am dorit sa testez grupele la capacitatea lor maxima, dar cred ca economiseste timp.

Umeri + picioare nu merge, eventual abdomen + picioare.
La programul de 3 zile pe care si l-a facut el ,,,nu are alta zi cand sa faca picioarele.

Edited by yan27, 21 September 2014 - 09:18.


#5
DanFitness

DanFitness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.11.2014

View Postgrapefruit, on 18 septembrie 2014 - 19:17, said:

Luni: piept+triceps
Miercuri: spate+biceps
Vineri:umeri+picioare

Mai mentionez ca abdomen mai bag cand am timp.Este bun programul? ar trebui sa schimb ceva tinand cont ca pot sa ma duc doar de 3 ori pe saptamana la sala.


Pentru un program de trei zile poți încerca și următoarea variantă:
-ziua 1 - împins (piept, triceps, umeri)
-ziua 2 - picioare, abdomen
-ziua 3 - tras (spate, biceps, trapez)

Edited by Lipsum, 02 December 2014 - 23:21.


#6
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011
De ce nu incerci.: piept cu biceps
umeri cu picioare
spate cu triceps, bineinteles cu o zi pauza..ordinea nu neaparat care ti-am propus-o

Edited by yan27, 30 November 2014 - 17:36.


#7
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Mi-am schimbat programul de ceva timp : marti: piept +abdomen,miercuri: spate+trapez+oblici,joi: umeri si picioare ,vineri brate +abdomen

Edited by grapefruit, 01 December 2014 - 16:36.


#8
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View Postgrapefruit, on 01 decembrie 2014 - 16:36, said:

Mi-am schimbat programul de ceva timp : marti: piept +abdomen,miercuri: spate+trapez+oblici,joi: umeri si picioare ,vineri brate +abdomen
E k programul.

#9
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View PostDanFitness, on 30 noiembrie 2014 - 17:33, said:

Hai ca ti-ai facut deja reclama la blog pe fiecare topic deschis in ultima luna, we get it. Macar daca ar ramane lumea cu ceva citind ce ai scris pe-acolo, da' te contrazici de la un articol la celalalt.

#10
DanFitness

DanFitness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.11.2014

View Postzdutzu, on 02 decembrie 2014 - 10:43, said:

Hai ca ti-ai facut deja reclama la blog pe fiecare topic deschis in ultima luna, we get it. Macar daca ar ramane lumea cu ceva citind ce ai scris pe-acolo, da' te contrazici de la un articol la celalalt.

Salut!
Nu cred că mai suntem în subiectul topicului dar o să îți răspund la mesajul tău. Într-adevăr, unul din obiective a fost promovarea site-ului dar acest lucru nu a fost făcut gratuit. Consider că mesajele lăsate de mine sunt bune pentru cei care au nevoie de informații corecte despre fitness/ bodybuilding. Faptul că am pus și link-uri către site, a fost util din dorința de a nu încărca prea mult forumul. Cei care vor să citească, pot să meargă direct la sursă. Faptul că ai spus ”macar daca ar ramane lumea cu ceva citind ce ai scris pe-acolo” o iau ca o chestie pozitivă, dar nu am înțeles de ce spui că mă contrazic de la un articol la celălalt... Contrazici ce spuneai mai devreme în mesajul tău. Sunt deschis la critici, dacă acestea sunt constructive. Dacă este ceva ce nu sună bine, putem discuta.

#11
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
As fi fost de acord cu antrenamentul pe care l-ai postat pentru incepatori daca ti-ai fi urmat propriul sfat :)
"Un sfat ar fi acela că ar fi bine să vă încadrați între 12 și 25 de serii la un antrenament."

Dar cand vede saracul incepator ca prin saptamana a 10-a trebuie sa faca 30 de serii, il apuca depresia. In fine, mai multe chestii pe acolo cu care nu sunt de acord cu privire la teorie, dar mai importanta mi se pare partea practica, iar antrenamentul recomandat nu e deloc ok, in special cel din faza 4 care mi se pare potrivit doar pentru Coleman dupa 2 injectii cu anabolizante. Here it goes:

Pentru antrenamentul 1, ai 4 exercitii de piept, 3 de triceps si 3 de abdomen. Deja antrenezi o grupa mica a bratului cu 5 exercitii, enorm!(nu am socotit fluturarile si cablul, desi utilizezi si acolo tricepsul, as ajunge asa la 7 exercitii). De ce 15-20 de repetari? intr-un articol scriai ca 12-15 e deja pentru rezistenta. Abdomene pana la epuizare, lucrezi din nou pentru "rezistenta", de ce?

Antrenamentul 2 mi se pare si mai si, 3 spate, 3 biceps, 2 antebrat. Bicepsul e solicitat serios in fiecare exercitiu facut pentru spate, ajungi in modul asta la 6 exercitii pentru o grupa mica ca bicepsul. Enorm! Exercitii la antebrat dupa alea 6 de dinainte? ai 8 in total! antebratul lucreaza la greu in fiecare dintre ele. Din nou 15-20 de repetari la unele exercitii, care dupa cum declari si tu, sunt pentru "rezistenta".

Partea de teorie mi se pare ok in majoritate, cateva chestii cu care nu sunt de acord...partea practica in schimb(antrenamentul) nu l-as recomanda nici unui atlet de performanta, cu atat mai putin unui incepator. Anyway, as discuta mai mult, dar trebuie sa ies, poate maine. Later! Posted Image

#12
DanFitness

DanFitness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.11.2014

View Postzdutzu, on 02 decembrie 2014 - 17:02, said:

As fi fost de acord cu antrenamentul pe care l-ai postat pentru incepatori daca ti-ai fi urmat propriul sfat Posted Image
"Un sfat ar fi acela că ar fi bine să vă încadrați între 12 și 25 de serii la un antrenament."

Dar cand vede saracul incepator ca prin saptamana a 10-a trebuie sa faca 30 de serii, il apuca depresia. In fine, mai multe chestii pe acolo cu care nu sunt de acord cu privire la teorie, dar mai importanta mi se pare partea practica, iar antrenamentul recomandat nu e deloc ok, in special cel din faza 4 care mi se pare potrivit doar pentru Coleman dupa 2 injectii cu anabolizante. Here it goes:

Pentru antrenamentul 1, ai 4 exercitii de piept, 3 de triceps si 3 de abdomen. Deja antrenezi o grupa mica a bratului cu 5 exercitii, enorm!(nu am socotit fluturarile si cablul, desi utilizezi si acolo tricepsul, as ajunge asa la 7 exercitii). De ce 15-20 de repetari? intr-un articol scriai ca 12-15 e deja pentru rezistenta. Abdomene pana la epuizare, lucrezi din nou pentru "rezistenta", de ce?

Antrenamentul 2 mi se pare si mai si, 3 spate, 3 biceps, 2 antebrat. Bicepsul e solicitat serios in fiecare exercitiu facut pentru spate, ajungi in modul asta la 6 exercitii pentru o grupa mica ca bicepsul. Enorm! Exercitii la antebrat dupa alea 6 de dinainte? ai 8 in total! antebratul lucreaza la greu in fiecare dintre ele. Din nou 15-20 de repetari la unele exercitii, care dupa cum declari si tu, sunt pentru "rezistenta".

Partea de teorie mi se pare ok in majoritate, cateva chestii cu care nu sunt de acord...partea practica in schimb(antrenamentul) nu l-as recomanda nici unui atlet de performanta, cu atat mai putin unui incepator. Anyway, as discuta mai mult, dar trebuie sa ies, poate maine. Later! Posted Image


Mulțumesc pentru cele semnalate. Am pregătit un răspuns și l-am postat într-un topic nou   http://forum.softped...incepatori/  
Sper ca am reușit să mai clarific din probleme. Dacă mai este și altceva....cu placere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate