Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

PC Garage - plata in rate

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Vreau sa achizitionez in zilele care urmeaza un laptop de la PC Garage in rate.
Plata ratelor, inclusiv a primei rate va fi facuta online cu cardul. Intrebarea mea este daca trebuie sa le prezint o dovada de salariu, sau ceva asemanator?

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Si dupaia ai sa mai faci un topic cum sa rezolvi sa primesti produsul. Esti constient ca produsul il vei primi doar dupa ce vei plati ultima rata? Si daca intrerupi plata nu vei primii banii platiti inapoi? cel putin asa era odata.
Nu ii intereseaza ce venituri ai cat timp ei nu iti livreaza nimic pana nu faci plata integrala.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sper ca e o gluma.

#4
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
http://www.pcgarage..../plata/in-rate/

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostAIVV, on 18 septembrie 2014 - 18:29, said:

Plata ratelor, inclusiv a primei rate va fi facuta online cu cardul.
Daca ai card de credit nu-ti trebuie nimic...

View Postf300, on 18 septembrie 2014 - 18:41, said:

Sper ca e o gluma.

nop...doar o bazaconie :)

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
O maaaaaaaaare bazaconie! Am zis ca dorm si am cosmaruri. Mi-am dat o palma cu genunchiul si m-am trezit. Am cumparat in rate asa: tv LED (18,5 mil), lada frigorifica (12 mil), laptop (9 mil), rovinieta, componente pc si multe altele. Trebuie card de credit compatibil cu magazinul, adica acceptat de magazin. A doua zi ai produsul acasa, daca e pe stoc.

Simplu, nu?!

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
s-au elevat si ei sa inteleg?

daca e prin banca nu ai sanse fara sa fii salariat de minim 3 luni parca

Edited by MooF2010, 18 September 2014 - 18:59.


#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Fugi la culcare, ca aberezi. Fara gratie, dar aberezi.

Nu mai edita mesajele, sa parem ca vorbim la pereti.
Hai, s-au impartit pijamalele. Te-ai bagat aiurea pe topicul omului.

AIVV- daca ai bani destui pe card, lanseaza comanda, selecteaza cate rate iti merg acolo, ca merge la sigur. Eu am la BT si Raiffeisen, merge snur! Vezi sa fie cardul activat, sa nu patesti ca mine, ma razboiam cu aia de la garaj, dar cand colo, cu un drum la banca si cu un telefon unde trebuia- s-a rezolvat chiar rapid si in urmatoarele minute comandam deja un Surveillance de 1 tb s-ata 3, care a doua zi era acasa.

Edited by Lucian_M, 18 September 2014 - 19:05.


#9
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Nici macar nu trebuie sa fii salariat, eu nu sunt salariat si am card de credit de la Garanti, am cumparat cu el toate draciile de pe lume, singura conditie este sa le dai banii LA TIMP inapoi,in rest este simplu.

#10
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View PostLucian_M, on 18 septembrie 2014 - 18:59, said:

Fugi la culcare, ca aberezi. Fara gratie, dar aberezi.
Nu mai edita mesajele, sa parem ca vorbim la pereti.
Hai, s-au impartit pijamalele. Te-ai bagat aiurea pe topicul omului.
AIVV- daca ai bani destui pe card, lanseaza comanda, selecteaza cate rate iti merg acolo, ca merge la sigur. Eu am la BT si Raiffeisen, merge snur! Vezi sa fie cardul activat, sa nu patesti ca mine, ma razboiam cu aia de la garaj, dar cand colo, cu un drum la banca si cu un telefon unde trebuia- s-a rezolvat chiar rapid si in urmatoarele minute comandam deja un Surveillance de 1 tb s-ata 3, care a doua zi era acasa.

Se presupune ca fac rate fiindca nu am bani.... ca de asta fac rate ... .cum ma asigur ca am banii pe card cand lansez comanda?

View PostLucian_M, on 18 septembrie 2014 - 19:16, said:

moof, du-te, omule, la culcare. Nu stii cum sta treaba, dar dai sfaturi ca un om mare. Te rog, nu mai polua topicul.
Sammy, as fi dat like la postul tau, dar am atins limita maxima pe azi si nu mai am cum. Adu-mi aminte sa te rezolv pe maine!

explica ce am cerut.

Iti spun eu, fara sa fii angajat banca nu iti da banii.... daca ai banii dece ai face rate?
Cand primesti produsul direct fara sa termini sa achiti inseamna ca banca a platit pentru tine si tu esti dator la banca nu la magazin, iti spun cu acte... intereseaza-te.

Deci care e logica ta? Ca nu ai facut nimic decat sa ma negi fara argumente.

Edited by MooF2010, 18 September 2014 - 19:24.


#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
moof, du-te, omule, la culcare. Nu stii cum sta treaba, dar dai sfaturi ca un om mare. Te rog, nu mai polua topicul.

Sammy, as fi dat like la postul tau, dar am atins limita maxima pe azi si nu mai am cum. Adu-mi aminte sa te rezolv pe maine!

Edited by Lucian_M, 18 September 2014 - 19:16.


#12
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Multumesc de clarificari
Cardul este de Raiffeisen, bani sunt pe el, si este activat pentru plati online (daca la asta te refereai Lucian). Singura mea problema era ca nu eram convins daca imi trebuie dovada sau nu, pentru ca nu sunt salariat. Comanda o voi plasa maine cel mai probabil.

#13
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostLucian_M, on 18 septembrie 2014 - 19:16, said:

moof, du-te, omule, la culcare. Nu stii cum sta treaba, dar dai sfaturi ca un om mare. Te rog, nu mai polua topicul.

Sammy, as fi dat like la postul tau, dar am atins limita maxima pe azi si nu mai am cum. Adu-mi aminte sa te rezolv pe maine!


Merci,merci, nu e nevoie de like-uri, dar chiar asa este, in urma cu 1 an jumate mi-am dat demisia de la munca, si am ramas cu cardul de credit, tocmai imi luasera tainul anual, dar am ramas cu el,l-am folosit sa vad daca pot sa cumpar cu el si, mi-au dat credit la orice am cumparat, am platit la timp, nu am scos cash, singurul inconvenient este plata comisionului, cand eram angajat imi lua odata pe an, acum imi ia o data pe luna, cum pun bani pe el isi trag leutii, am lamurit si misterul.

Deci, pe scurt, ca sa cumperi in rate cu un card de credit:

1.Trebuie sa ai un card de credit valid pe numele tau
2.Sa fie aprobat de comerciant,vei gasi la fiecare comerciant cardul acceptat si numarul de rate posibile
3.Fondurile care pot fi folosite sa fie in cuantumul necesar pentru cumpararea produsului (adica, banca iti da un anume fond disponibil,la discretia ta, de ex ai 2500 de lei pe card, nu poti cumpara ceva de 2501 leu)
4.Procedura de cumparare este simpla, se bifeaza in formularul de comanda plata cu cardul XXX si se alege numarul de rate, magazinul va primi banii de la banca, tu vei primi produsul!

Simplu!

Edited by sammydo, 18 September 2014 - 19:24.


#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
AIVV:
Sa ai cash pe el, ca mai mult nu ai nevoie. Dai comanda cand vrei tu.

Sammy:
E exact cum ai zis, procedura e simpla, si un copil de 12 ani poate face acea comanda, nu e nicio inginerie.

LE: eu platesc 45 lei anual la Raiff, dar in decembrie hasti cu el, il duc inapoi, raman cu cel de la BT, pe care am limita 40 de belete, cu posibilitate de suplimentare pana la 80 (atat vroia domnisorica de la banca sa imi puna la dispozitie, dar am calmat-o ca banii estem ochiu lu' Satana si sa lase doar 40, ca sa nu ma duca in ispita). La BT am un mastercard forte, 25 lei comision anual.

Edited by Lucian_M, 18 September 2014 - 19:27.


#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postsammydo, on 18 septembrie 2014 - 19:23, said:

Merci,merci, nu e nevoie de like-uri, dar chiar asa este, in urma cu 1 an jumate mi-am dat demisia de la munca, si am ramas cu cardul de credit, tocmai imi luasera tainul anual, dar am ramas cu el,l-am folosit sa vad daca pot sa cumpar cu el si, mi-au dat credit la orice am cumparat, am platit la timp, nu am scos cash, singurul inconvenient este plata comisionului, cand eram angajat imi lua odata pe an, acum imi ia o data pe luna, cum pun bani pe el isi trag leutii, am lamurit si misterul.

Deci, pe scurt, ca sa cumperi in rate cu un card de credit:

1.Trebuie sa ai un card de credit valid pe numele tau
2.Sa fie aprobat de comerciant,vei gasi la fiecare comerciant cardul acceptat si numarul de rate posibile
3.Fondurile care pot fi folosite sa fie in cuantumul necesar pentru cumpararea produsului (adica, banca iti da un anume fond disponibil,la discretia ta, de ex ai 2500 de lei pe card, nu poti cumpara ceva de 2501 leu)
4.Procedura de cumparare este simpla, se bifeaza in formularul de comanda plata cu cardul XXX si se alege numarul de rate, magazinul va primi banii de la banca, tu vei primi produsul!

Simplu!

Pai vezi ca ne-am poticnit in nomenclaturi? Cardul de credit nu e tot una cu un card de debit. Cand cineva imi spune de card ma gandesc la card de debit. Cardul de credit e o smecherie cu care te agata banca... practic te lasa sa consumi mai mult decat ai.

Dar voi astia care sunteti trecuti de 30 ani si v-ati inrobit cu bancile deja nu o sa intelegeti dece noi astia mai tineri nu vrem sa auzim de asta ceva. Lucram cu carduri dar de debit, cine isi mai face acum la 20-25 ani card de credit ori nu a invatat nimic ori e foarte disperat ori e pacalit.

Edited by MooF2010, 18 September 2014 - 19:31.


#16
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Am inteles. Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
moof:
Mai omule, lasa smecheriile, ia copilului un dvd cu desene animate si uitati-va impreuna. Lasa cardurile, ca e ochiu' dracului si te ischiteste intru pacate. Nu stiu ce te phoote pe tine daca are sau nu omul bani pe card, e cardul tau cumva? E al lui, stie ce fonduri are, da comanda si atat. Aveam banii sa iau fiecare produs cash, insa de ce sa pltesc deodatata bani mai multi si sa fac foamea, cand pot plati esalonat, fara dobanzi si alte minuni? Ca anual tot platesti comision bancar pentru cardul de credit. Deci ca iei ceva cu cardul, ca nu iei, tot achiti comision. Si deci nu e pacat sa platesti ceva si sa nu faci nimic cu acel card?!

AIVV: pentru putin, ne bucuram ca situatia s-a lamurit simplu si rapid chiar. Ce conteaza e sa ai cash indeajuns pe card, cel de la Raiff merge fara probleme, presupun ca e un Master, nu?

Edited by Lucian_M, 18 September 2014 - 19:35.


#18
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Nu, este visa electron.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate