Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Primesc si banii din urma?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alexandru_pant

alexandru_pant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2014
Salutare. Sunt la un liceu din Bucuresti. In luna februarie am facut 18 ani si nu am mai primit alocatie.  Ieri, am aflat de la un prieten ca dupa 18 ani primesti in continuare alocatie dar trebuie facuta o cerere. Am fost la secretariat si nu se mai primesc cereri luna asta. Daca merg luna viitoare si depun cerere voi primi si banii din urma sau nu? Vreau sa stiu daca merita sa imi mai bat capul. Va multumesc.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
e asa mare bataie de cap sa scrii o cerere?

#3
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Da, o sa-i primesti.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Probabil ca o sa-l puna aia sa scrie un teanc de cereri.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Dap, te duci cu o cerere undeva pe langa Ion Campineanu parca.

#6
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Eu asta nu inteleg, cum adica nu se mai primesc cereri pe luna asta? Daca tu depui o cerere ei trebuie sa o inregistreze, primesti un numar de ordine, chiar daca va fi solutionata decat abia luna viitoare. Gresesc eu undeva?

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Nu trebuie doar o cere parca....... nu mai trebuia de la trezorerie sa ia o foie in care sa zica ca nu are venituri?

#8
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View PostMooF2010, on 18 septembrie 2014 - 14:07, said:

Nu trebuie doar o cere parca....... nu mai trebuia de la trezorerie sa ia o foie in care sa zica ca nu are venituri?

si trezoreria de unde sa stie ca nu are el venutiri? poate vrei sa spui de la finantele publice, nu de la trezorerie ... oricum, o sa-ti dea bani din urma si evident o sa te puna sa completezi /aduci tot felul de hartoage ... birocratie jegoasa

#9
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
ba, eu anu trecut cand am facut 18 ani mi-au cerut sa completez o fisa, copie dupa buletin si certificatul de nastere. Asta a fost tot. Anul asta a trebuit sa fac iar, azi am dus aceeasi cerere completata si copie dupa buletin. Ce e asa greu?

#10
alexandru_pant

alexandru_pant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2014

View Postdorurad, on 18 septembrie 2014 - 14:31, said:

ba, eu anu trecut cand am facut 18 ani mi-au cerut sa completez o fisa, copie dupa buletin si certificatul de nastere. Asta a fost tot. Anul asta a trebuit sa fac iar, azi am dus aceeasi cerere completata si copie dupa buletin. Ce e asa greu?
De ce a fost nevoie sa faci iar?

#11
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Ca sa dovedesc ca inca sunt la scoala. Stii doar ca a 11-a si a 12-a nu mai sunt obligatorii. Adica mie asa mi-a zis dirigu'. Toata vacanta n-am primit alocatie.

Edited by dorurad, 18 September 2014 - 14:37.


#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
asa si e. La fiecare inceput de an va trebui sa reinnoiasca cererea. Ai grija ca daca ai primit mai multi bani decat trebuie, te-ai dat cu lubrifiant.statul nu iarta cand e vorba sa recupereze.

#13
alexandru_pant

alexandru_pant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2014

View Postdorurad, on 18 septembrie 2014 - 14:36, said:

Ca sa dovedesc ca inca sunt la scoala. Stii doar ca a 11-a si a 12-a nu mai sunt obligatorii. Adica mie asa mi-a zis dirigu'. Toata vacanta n-am primit alocatie.
Eu nu am primit din februarie. Deci am si o bucata din clasa a-11-a.

#14
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Daca ai facut 18 in februarie, e normal. Fai cererea, si o sa-ti vina toti banii care nu ti-au venit din februarie pana acum.

#15
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postalexandru_pant, on 18 septembrie 2014 - 13:40, said:

Salutare. Sunt la un liceu din Bucuresti. In luna februarie am facut 18 ani si nu am mai primit alocatie.  Ieri, am aflat de la un prieten ca dupa 18 ani primesti in continuare alocatie dar trebuie facuta o cerere. Am fost la secretariat si nu se mai primesc cereri luna asta. Daca merg luna viitoare si depun cerere voi primi si banii din urma sau nu? Vreau sa stiu daca merita sa imi mai bat capul. Va multumesc.
Fa o cerere si vei primi banii retroactiv. Faptul ca nu ti-a primit cererea este o magarie tipic romaneasca... Pregateste-te de viata! Asemenea atitudini vei intalni cam peste tot, la functionari. Traim intr-o tara in care respectul la adresa cetateanului contribuabil este pe ultimul loc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate