Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Pepiniera pomi fructiferi in Dambovita ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bogdan_gmt

bogdan_gmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.03.2014
salut . sunt din targoviste si sunt interesat sa cumpar puiet de pomi fructiferi in toamna asta. stie cineva pepiniere in dambovita ?
stiu ca este una in voinesti dar nu stiu adresa sau daca are magazin de desfacere in targoviste. dacastie cineva va multumesc pentru informatii

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Te urci in masina, te duci la Voinesti si intrebi acolo. Cei de acolo sunt prea batuti in cap sa-si faca macar un amarat de blog, nu mai zic de un site ca deja e prea SF pentru ei.

Si nu am auzit sa aiba vreun magazin de prezentare in Tgv, le depaseste prea mult inteligenta.


P.S. Am gasit ceva date intr-un document:

STATIUNEA DE CERCETARE DEZVOLTARE PENTRU POMICULTURA
Com. Voinesti, Jud. Dambovita, cod postal: 137525
Tel/Fax: 0245/679085
E-mail:[email protected]
RAPORT DE AUTOEVALUARE
perioada 2004 – 2006
1.Datele de autentificare ale unităţii de cercetare-dezvoltare
1.1.Denumirea: Staţiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Voineşti
1.2.Statutul juridic: Instituţie de domeniul public de interes naţional
1.3.Actul de înfiinţare: HCM 1307/31.12.1949, HG nr.100/1991, Legea 290/2002
1.4.Numărul de înregistrare în Registrul potenţialilor contractori: 3504
1.5.Director: Dr.ing. Gheorghe Petre
1.6.Adresa: Voineşti, judeţul Dâmboviţa, str. Principală, nr.387, cod 137525.
1.7. Telefon, fax, pagina web, e-mail:- telefon/fax: 0245/679085- e-mail:[email protected]

Edited by draculescu, 18 September 2014 - 13:23.


#3
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
La Voinesti o sa gasesti in special meri.

#4
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Dc nu gasesti acolo poti incerca la Pitesti-Maracineni . u toata gama de pomi fructiferi.

#5
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Am găsit pagina lor de web... Posted Image  tipică pentru dinozaurii comunismului... oferta incompletă și veche (pt. toamna 2013-primăvara 2014) Planurile de dezvoltare/cercetare începând cu 1985 Posted Image
Și se mai plâng că nu este sprijinită cercetarea în România. Păi fă și tu ceva, nu sta cu mâna întinsă...

l.e. nu au prețurile la pomi actualizate, dar au declarațiile de avere la zi!

Edited by inacro, 05 October 2014 - 09:15.


#6
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Eu vad si oferta de pret in stanga sus format pdf. Mie mi s.au parut ok pomi de la ei . Am vreo 130

#7
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Da, acum văd că au actualizat-o, când m-am uitat eu era pt 2013/14...

#8
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Salutare tuturor și mulțumiri anticipate celui care-și face timp să-mi răspundă Posted Image
Nu am nici un fel de pregătire în domeniul pomiculturii dar doresc să am câțiva pomi pentru ca cel mic să mănânce fructe din ei. Pomii respectivi i-aș dori de vigurozitate medie spre mică, la 2-2,5 m înălțime.
Am reușit să termin (în mare parte) cu problemele unei case ce nu a fost locuită o bună bucată de timp și acum doresc să mă ocup de bucățica de grădină (lată de 15 m, cca.160 m.p.) aferentă acesteia.
În prezent, în afară de coacăz și zmeur aflat de-a lungul gardului sudic, am:
- un vișin matusalemic ce fructifică dar se strică vișinile în pom, au ceva puncte negre iar frunzele sunt pline de găurele, zici că-s împușcate cu alice;
- doi pruni vânăt de Italia 15 ani, (frați), unul are aproape 1,4m altul peste 4m... și ei sunt atacați, după aspectul frunzelor, aproape sigur de omizi.
- doi meri cumpărați din supermarket, flori multe, mere multe, pică singure când au cam 5-6 cm diametru.. Merii sunt tunși în fiecare primăvară dar acum sunt extrem de deși, zici că-s boscheți...
- un piersic (din același supermarket), la 3 ani seamănă cu o nuia cu trei rămurele, e anemic și a făcut 2 piersici anul acesta;
Aș mai vrea și un gutui și un cais, în afară de speciile deja existente.
Acum, rugămintea mea este:
- ce soiuri se pretează pentru zona mea (Câmpina, Prahova)
- ce soiuri din speciile enumerate sunt mai bune pentru consumul direct și nu au nevoie de polenizatori, etc?
Mulțumesc, din nou, pentru sfaturi.

#9
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Daca este pentru cel mic se preteaza orice fruct ce poate fi consumat in stare proaspata, si, cel mai bine, faceti in asa fel incat sa aveti fructe proaspete tot timpul incepand din luna mai.
Incepeti cu cires de mai (prima decada a lunii mai), apoi un cires un pic mai tardiv, cais, prun, mar, par. O alegere judicioasa va poate face sa aveti tot timpul fructe incepand cu 10-15 mai pana in octombrie, poate chiar mai tarziu.

Daca este pentru Dvs., PRUNI taticule!!!  Posted Image

Edited by inevitabil, 29 January 2015 - 15:58.


#10
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Sunt pentru copil, dar problema mea este că am nevoie de sfaturi privind soiurile recomandate pentru zona mea. Fiind loc doar pentru 6-7 pomi, îmi trebuie unii autopolenizatori, cred, nu?

#11
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Evitati piersicul si caisul.
Solul cum este, expunerea?

#12
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008
Solul este ușor pietros, dacă este secetă crapă, deci cred că are și componență lutoasă, grădina este un dreptunghi cu laturile lungi pe direcția sud-nord.

#13
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Ciresi: Bigarreau Moreau + Regina, unul timpuriu, celalalt tardiv, se polenizeaza reciproc. Cel mic va va multumi.
Cais: m-as abtine
Par: Conference, autofertil
Gutui: Champion, De Constantinopol etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate