Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trusa micului exterminator de gijganii

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Cineva propunea mai antzartz sa facem un sumar cu ceea ce e bine sa aiba in casa tot iubitorul de flori, ca sa reuseasca in lupta cu bestiile rozatoare de funze.

Scule, unelte si dispozitive
Seringi de 5-10ml (1-2 bucati)
Multe dintre substantele folosite vin in fiole de plastic sau in recipiente care nu se inchid etans, iar la un numar redus de plante nu se foloseste toata substanta. De obicei fiolele au 10 ml. Solutia se trage in seringa iar aceasta se entanseaza montind un ac in virful caruia ati pus o picatura  de superglue, de poxipol sau alt lipici epoxi. Ca sa va fie mai usor scurtati acul taindu-l de la baza cu un cleste. Folositi intodeauna aceeasi seringa pentru o anumita substanta.
Una sau mai multe seringi de 1-2 ml.
Le veti folosi ca sa masurati cantitatea de substanta necesara, care uneori e foarte mica.
Lingurite de plastic
Pentru manipulatul substantelor sub forma de pulbere
Pahare de unica folosinta
Pentru amestecul substantelor
Balanta de laborator
Pentru cintaritul substantelor sub forma de pulbere. Unele dintre ele sint foarte concentrate iar la un numar mic de plante veti folosi numai 1-1,5gr. Evident trebuie sa cintareasca de la fractiuni de gram pina la 20-30 grame. Merg bine balantele scolare de tip vechi, cu brate, dar si chinezismele electronice de buzunar pe care le gasiti la magazinele cu “totul la 10 lei”
Recipiente pentru pastrat pulberi
Preferabil de plastic, unele substante reactioneaza cu metalul. Cutii de medicamente care se inched etans sau recipentele pentru analiza medicale (1 leu, de la farmacie)
Recipiente pt pastrat lichide
Uneori trebuie sa pastrati de la o zi la alta mici cantitati de solutie. Peturile pentru apa sint foarte bune.
Betisoare pt urechi, scobitori, vata
Ca sa curatati frunzele
Pulverizator
Pentru pulverizat solutiile pe plante. Sint de felurite tipuri si preturi. Nu luati dintre cele mai scumpe, supapele sint de slaba calitate, se uzeaza repede si nu pot fi inlocuite.
Manusi de cauciuc
Sa va protejati miinile de substantele chimice. Merg bine si cele de unica folosinta.

Solutii si substante

Fiecare are combinatia preferata, mai jos este a mea

Vertimec (Abamectin)
Acaricid-insecticid cu efect translaminar. Actioneaza prin ingestie asupra adultilor si larvelor.
Milbeknock (milbemectin)
Insecticid-acaricid cu spectru larg, eficace in toate stadiile de dezvoltare (ou-larva-nimfa-adult). Patrunde translaminar in plante si nu este afectat de ploi si de temperaturile dupa aplicare.

Mospilan (acetamiprid)
Insecticid sistemic cu spectru larg de combatere. Actioneaza asupra tuturor stadiilor de dezvoltare ale insectelor (oua, larve, adulti).
Calypso (tiacloprid)
Insecticid sistemic, actioneza prin contact si ingestie. Eficacitatea sa nu este influentata de temperaturile din momentul efectuarii tratamentului sau de precipitatiile cazute dupa aplicare. Actioneaza aspra adultilor, larvelor dar si asupra oualelor unor insecte.
Actara (thiametoxam)
Insecticid sistemic cu efect de lungă durată. Combate un spectru larg de dăunători atât în stadiul de larvă, cât și de adult. Acționează prin contact și ingestie.
Nissorun (hexitiazol)
Acaricid ovicid eficace in combaterea oualelor de paianjeni. Actioneaza pe ambele fete ale frunzelor. Prezinta activitate reziduala de peste 40 zile si nu este afectat de precipitatiile survenite dupa ce solutia s-a uscat pe planta.
Champion (solutie cuprica)
Fungicid de contact pentru tratamentele cu cupru. Nu necesita adaugare de var.
Topsin (Tiofanat metil)
Fungicid sistemic cu spectru larg
Confidor oil SC 004 (imidacloprid)
Insecticid systemic cu actiune complementara de asfixiere datorita uleiului din compozitie.
Atentie: Imidaclopiridul este acuzat ca induce tulburari la nivelul sistemului nervos al albinelor


Pentru cei cu preocupari eco/bio, recomand clasicele infuzii de tutun (insecticide-acaricid), musetel (fungicid), amestecul de aclool si detergent lichid de vase pentru curatarea frunzelor si in special uleiul de neem.

Edited by gomez99, 18 September 2014 - 08:56.


#2
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Super topicul, dar iti sugerez dc vrei, sa scrii si ce combate fiecare substanta trecuta de tine si cum se dozeaza la 1L/2L de apa. Stii tu ca eu am o obsesie pt cum se dozeaza astea.. hi hi :)

#3
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
e text prea mult pentru un topic. se gaseste informatia detailata pe net, cu gijganii combatute, doze, administrare, etc.

#4
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ok...cum vrei..atunci poti sa-mi spui te rog la Calypso cati ml tb sa pun la 1L/2L ?

#5
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Calypso
http://www.bayercrop...=67&subcatIDg=9

0,02%, adica 0,2ml la 1L apa.

#6
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sa nu uitam de pensula! Eu am una d-aia de aplicat pudra, pufoasa, cu care curat frunzele de panze si acarieni.

#7
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Si eu la fel diorama hihi :)
Multumesc gomez, cred ca am priceput ce inseamna procentele.
Dc scrie 0,3% inseamna 3ml? Si de unde iti dai seama la cati litri sa amesteci substanta?


#8
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Încerc eu o explicaţie.
1% vrea să însenmne că la 1 Litru de apă ( 1000 mL ) trebuiesc adăugate 10 mL substanţă activă.
0.2% ( echivalent cu 2 la mie ) înseamnă că la 1000 mL de apă se adaugă 2 ml substanţă.

Dacă vrei să prepari mai puţină soluţie, la jumătate de litru de apă ( 500 mL ) adaugi 1 mL de substanţă, concentraţia fiind aceiaşi.
La un sfert de litru e suficient 0.5 mL substanţă.

De reţinut că 1 mL este echivalent cu 1 cm cub.
Dacă lichidul în cauză este apă ( la 4 grade Celsius ) 1mL cântăreşte 1 gram.

" de unde iti dai seama la cati litri sa amesteci substanta ? "
De obicei se specifică pe etichetă sau în instrucţiuni.

Depinde de câtă cantitate vrei să prepari.

Edited by Mos_Ilie, 19 September 2014 - 11:12.


#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Mos ilie a zis bine, mai ales partea cu 1ml=1cm³=1g, care e folosita de mai toata lumea, indiferent despre ce substanta e vorba, dintr-o confuzie generala intre volume si greutati. da nu-i bai, la ce ne trebuie noua e bine, nu e cazul sa dam doctorate in masuri si greutati.
in traducere libera, 1% ar fi "1 la 100" adica la 100ml de apa intra 1 ml de substanta. de aici din aproape in aproape se poate afla orice cantitate.
acu, pentru cine e mai la inceput cu combinatiile, nu e musai sa amestecati solutia direct in recipientul mare. ca sa fiu mai clar, daca veti de preparat 10L de solutie cu recomandarea de 1%, asta ar insemna sa puneti 100 ml de substanta in 10 L de apa. da la preparare puneti 100 ml intr-un pahar cu apa, amestecati bine dupa care turnati totul in recipientul de 10 l.

#10
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc mult baieti pt explicatii :)

Gomez ai vre-un sistemic in lista, care combate gangania asta? Nu stiu dc este lanos sau fainos sau cum il cheama, cred ca abia se stabilise pe codita la floare.
dar arata asa:

http://www.google.ro...chid%2F;750;500

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
cosenile = Mospilan, Confidor, Actara, Vertimec
Insista la ramificatiile crengilor tinere si la baza frunzelor.
Daca planta are boboci in zona afectata, probabil cu confidor nu o sa ii mai deschida.

Edited by gomez99, 21 September 2014 - 13:10.


#12
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc.
Hai sa incercam ca la scoala: la Actara scrie ca pt lanos tb 0,01% deci tb 0,1 ml la 1L? E bine? :)

#13
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
e bine Posted ImagePosted Image Posted Image

Edited by gomez99, 21 September 2014 - 16:05.


#14
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Super, pana la urma am priceput, fiindca am avut profesori buni. :)

#15
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Stie cineva cum se dozeaza topsinul..asta este praf...nu stiu cate gramajoare sa fac :)

#16
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
un plic are 10 g. daca n-ai balanta faci o gramada si incerci sa o imparti cu o lama in 2 gramezi egale si obtii 2 de 5 grame. repeti operatiunea si obtii 4 de 2,5 grame. si tot asa. ca ai 2,5 sau 2 sau 3 grame intr-o gramajoara nu e critic.

#17
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Si 2,5g cu cata apa amestec? De cate ori tb sa stopesc si la ce interval de timp? Am nevoie pt fainare.

#18
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
cu 2,5L apa. incearca sa amesteci din cind in cind, topsinul nu are reputatie prea buna cind vine vorba de pastrat in solutie, poate si pentru ca are remanenta sporita pe frunze.
2 stropiri la 3 zile daca e atac, sau una singura daca e preventiv

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate