Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Politehnica-cursuri

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
990

990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.03.2014
Cat de multa fizica se face la politehnica ( in special la electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei si la inginerie electrica)?
M-as putea descurca in facultate daca eu acum nu prea am habar de fizica, adica nu o prea inteleg? (In liceu la orele de fizica mai mult stateam. Imi place fizica, doar ca nu inteleg chiar tot).

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Fizica explica fenomenele ce stau la baza ingineriei. Iar inginerul e cel care proiecteaza, calculeaza, anticipeaza, executa si garanteaza. Fara a intelege fundamentele si restul peste acestea nu poti fi inginerul din ecuatia noastra.

Edited by neagu_laurentiu, 17 September 2014 - 17:47.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
De curiozitate, tu ce anume ai vrea sa faci la politehnica? Ce specializare?

#4
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
La ETTI și IE ai mare nevoie de fizică. Și dacă nu luăm în calcul ce vei face după, tot ai vreo 2 cursuri de fizică, vreo 2 cursuri de electrotehnică și multicele de electronică.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postadrian93, on 17 septembrie 2014 - 18:11, said:

vreo 2 cursuri de electrotehnică și multicele de electronică.
Care tot variatiuni pe tema fizicii sunt.

#6
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Da, așa este: continuă și augmentează povestea din liceu despre crt. continuu & alternativ și semiconductori.

Edited by adrian93, 17 September 2014 - 18:32.


#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 30.07.2008

View Post990, on 17 septembrie 2014 - 17:42, said:

Cat de multa fizica se face la politehnica ( in special la electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei si la inginerie electrica)?
M-as putea descurca in facultate daca eu acum nu prea am habar de fizica, adica nu o prea inteleg? (In liceu la orele de fizica mai mult stateam. Imi place fizica, doar ca nu inteleg chiar tot).


Toate facultatile din Politehnica se bazeaza pe fizica dar daca stii matematica si ai inteles-o in liceu este OK. Eu am avut profesori in liceu la fizica ,care m-au facut prin modul lor de predare/ascultare sa tocesc materia si sa nu o inteleg ... In UPB insa nu am avut deloc probleme , am aflat pe propria piele ca fizica este chiar mai frumoasa decat matematica cateodata  ...

Edited by superm, 18 September 2014 - 12:09.


#8
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Nu ai asa mare nevoie de fizica de la liceu cat de matematica de la liceu. La Politehnica, in special la facultatile pe profil electric (ETTI, IE, Energetica, AC) vei face foarte multe  materii care din punctul de vedere al unui liceean s-ar putea descrie cel mai bine ca tinand de domeniul fizicii. Cand o sa ajungi la facultate, vei vedea ca se impart in alte ramuri mai specializate, nu doar sub denumirea foarte generala de fizica.

Insa...

Fizica din politehnica este strans legata de analiza matematica, in timp ce cea de la liceu nu este. Din cate imi aduc eu aminte, derivatele se fac in clasa a 11-a si integralele in clasa a 12-a, si la politehnica aproape fiecare materie in care se studiaza un fenomen electric se va baza pe asa ceva, daca nu pe alte cunostinte matematice mai complicate care se studiaza in facultate (ecuatii diferentiale, analiza Fourier, integrale duble si triple).

In concluzie, daca stii sa aplici legile lui Kirchhoff si sa calculezi rezistente in serie sau paralel, ai cam tot ce iti trebuie din fizica de la liceu, daca vrei sa mergi la o facultate pe profil electric. Cu matematica in schimb, e mai complicata chestiunea, caci trebuie sa stii sa derivate, integrale, trigonometrie si numere complexe cel putin bine ca sa nu spun foarte bine, si sa iti si mearga mana repede la calcul. Chiar in sesiunea de examene care tocmai s-a  incheiat, am avut un examen pe care d-abia l-a promovat, unde desi stiam sa rezolv metodologic problemele, am mers foarte greu la calcule din cauza lipsei exercitiului de la liceu.

Daca incepi facultatea anul acesta, iti recomand ca pana la inceputul anului sa te pui la punct cu derivatele si integralele. Daca esti inca la liceu si te gandesti sa dai la Politehnica, nu iti face griji in privinta fizicii, insa pune-te serios la punct cu matematica.

Edited by WhatNot, 23 September 2014 - 16:15.


#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
in universitatile romanesti inca nu ai voie cu calculatoare la examen? :lol:

#10
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Ba da. Numai ca nu de calcule numerice e problema, ci de prelucrarea matematica a exercitiului. Sa aduci o fractie care are 3-4 sume inmultite  sub paranteze la numitor si numarator la o forma in care se simplifica termenii ca sa poti inlocui numeric. Daca nu ai suficient exercitiu cat sa te misti repede, nu o sa poti termina restul problemei in timpul alocat.

Edited by WhatNot, 23 September 2014 - 16:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate