Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Unde gasesc MULT compot?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Intrebarea pare stupida... dar treaba sta cam asa: am 27 de ani, nu ma simt extraordinar de bine iar unul dintre motive e consumul de Coca-Cola in cantitati mari. Simt in permanenta nevoia de a avea ceva de baut langa si numai asta ma stimuleaza atunci cand am de lucrat ceva la calculator. Fara un pahar de ceva, mai bine ma duc si ma culc, ca nu-s in stare de nimic. Sa nu se inteleaga ca sunt din ala "de plastic", care baga numai cola si "mec", nu urasc chestiile naturale (de multe ori prefer sa prajesc eu cartofi cu niste ochiuri, in loc de rahaturile junk-food), insa parca imi vine mai greu sa bag un ceai decat cola. Astazi am prins un pic de compot de visine de la tara si o, Dumnezeule! Este absolut divin, parca beau viata, nu pot sa descriu mai bine senzatia. As bea 2 litri de compot pe zi lejer, fara sa-mi mai trebuiasca altceva.

Caut de mult o solutie sa scap de nenorocita de cola, dar orice ar fi, ori sunt prea scumpe, ori necesita timp de preparare, si nu mereu am timp sau chef. Pot gasi undeva in Bucuresti compot in cantitati mari, de ex. sa iau o data 20L sau asa ceva? Stiu ca cel mai probabil va fi de tip comercial si va avea ceva conservanti si chestii si probabil nu se va apropia la gust de cel de la tara, dar oricum, fata de cola, nici nu se compara. Am sanse sa gasesc? Posted Image

Edited by BWD, 17 September 2014 - 16:33.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Ce te impiedica sa mergi la un supermarket si sa iti iei 20 de borcane de compot?

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dupa aia o sa vrei sa scapi de compot.

#4
RaduGL

RaduGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.11.2012
Și eu aveam o dependență de Cola (Pepsi mai exact)...ajunsesem să bea o sticlă de 2,5L pe zi...

Am reușit să mă las în această vară...am înlocuit sucul cu bragă (e mult mai gustoasă și nici nu conține chimicale).

Alternativ  poți cumpăra miere, lămâie și îți faci tu acasă limonadă.

Regulă de aur: dacă ai reușit să renunți la Cola, este important să nu mai bei niciodată așa ceva...nici măcar o picătură.

#5
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Chiar daca schimbi cola pe compot tot o sa bagi mult zahar in tine.
Roaga pe cineva sa-ti faca. Parintii, bunicii...

#6
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Ma gandeam ca poate gasesc in alte parti la preturi mai bune, sau in recipienti mai mari. La 6-7 lei borcanelul, nu prea e de gluma. :D

#7
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
atentie cu compotul !... daca bagi mult te strica la stomac. http://www.sfatulmed...te-antidiareice

#8
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 14.04.2005
uite așa ai să ajungi!Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t4ILJhhahpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 RaduGL, on 17 septembrie 2014 - 16:39, said:

Am reușit să mă las în această vară...am înlocuit sucul cu bragă (e mult mai gustoasă și nici nu conține chimicale).
Dar nu-i scumpa braga? Posted Image

#10
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,613
  • Înscris: 25.11.2007
O alternativa viabila este ceaiul (eventual din fructe maruntite si cu cat mai putin zahar).

Altfel, este sezonul prunelor, poti sa inveti sa iti faci singur compot. Ori faci magiun si il diluezi cu apa pana unde iti convine. Din prunele bine coapte poti obtine un magiun cu adaos minim de zahar, pentru ca zaharul este principalul responsabil in dependenta de sucuri.

Edited by jumborom, 17 September 2014 - 17:03.


#11
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Braga e 6 lei/litrul

#12
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

 AlexEn, on 17 septembrie 2014 - 16:38, said:

sa mergi la un supermarket

Poate n-am ales eu bine, dar compotul de la magazine mi se pare scarbos de dulce.

#13
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 BWD, on 17 septembrie 2014 - 16:42, said:

Ma gandeam ca poate gasesc in alte parti la preturi mai bune, sau in recipienti mai mari. La 6-7 lei borcanelul, nu prea e de gluma. Posted Image

Gasesti pe la Metro, Selgros, sunt conserve mari de 5-10l dar vorba colegilor, decat sa bagi in tine atata zahar, mai bine inveti sa rontai fructe, legume, ia-ti niste sticle cu apa, etc.

#14
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Mai ieftin decat cu visinile ai iesi cu compot de corcoduse negre (chisăliţă). La aceastea poti sa strecori, fara remuscari, corcodusele si sa pastrezi doar zeama. Nu stramba din nas la zarzare - daca gasesti din acelea negre aromate pot fi chiar mai bune decat visinile (si o grama' de coco mai ieftine sau chiar gratis daca gasesti un pom pe la tara sau chiar prin parcurile din oras). Posibil sa te cam ia lumea in ras ca aduni pentru tuica Posted Image

Edited by John_Biggun, 17 September 2014 - 17:12.


#15
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 AlexEn, on 17 septembrie 2014 - 16:38, said:

Ce te impiedica sa mergi la un supermarket si sa iti iei 20 de borcane de compot?

A uitat sa specifice: nu are bani! :)

#16
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008

 TurboHamster, on 17 septembrie 2014 - 17:06, said:

Poate n-am ales eu bine, dar compotul de la magazine mi se pare scarbos de dulce.

Zeama de la compot o diluez cu apa minerala

#17
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
am 20 de borcane de compot de visine in beci......fara samburi......deci poti inchiti borcanul cu totul......

in iulie stii ce ai de facut...cumperi visine, zahar si....ninge, ploua,tuna.....bei compot...

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Daca vrei sa te lasi da bauturile dulci, solutia (aia sanatoasa teoretic) este sa le inlocuiesti cu apa sau ceai neindulcit, nu cu compot. Compotul e facut in general din fructe cu mult zahar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate