Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Carte despre cum sa te lasi de fumat.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Va rog sa imi recomandati cea mai buna carte in limba romana ca o daruiesc unei persoane ca sa se lase de fumat.

Multumesc!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Biblia.

#3
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014
Pentru a te lasa de fumat ai nevoie de vointa nu de o carte.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.csid.ro/h...-fumat-4881571/

#5
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
sa nu-si mai cumpere tigari. daca tot nu se lasa, macar nu da bani.

#6
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
alex05ok, faci referire la o tulburare de adicţie de substanţă (nicotina). Sugestia mea este să apelezi la un tratament psihologic - terapia cognitiv-comportamentală este cel mai bine validată științific la momentul de față (vezi link-ul). Tehnicile comportamentale se bazează, în principiu, pe teoria învățării operante (vezi B. F. Skinner și behaviorismul). Comportamentul alternativ funamtului trebuie să fie incompatibil cu cel dezadaptativ al fumatului, trebuie să aducă aceleași beneficii ca și comportamentul dezadaptativ și, evident, să fie adaptativ. Astfel de reguli precum "Nu fuma!", "Nu bea!" - numite "reguli ale mortului" - nu sunt suficiente. Decelerarea comportamentului dezadaptativ (fumatul) trebuie să meargă mână-n mână cu accelerearea unui comportament alternativ, care să îndeplinească condițiile de mai sus (http://www.polirom.r...tamentale-2413/).

http://www.ncbi.nlm....les/PMC2897895/

Edited by Victor2311, 17 September 2014 - 16:14.


#7
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007

 gumball3000, on 17 septembrie 2014 - 15:50, said:

Biblia.


Biblia editie cartonata ; cand il/o vezi ca-si aprinde tigara îi trăznești una cu biblia peste urechi .

#8
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011


sa caute in play "Cigarette Smoke" , da un E  si are tigari nelimitat , cu update!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#9
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Mai bine un compendiu sau ceva, mai greu.

#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 06.04.2013
Ia-i o cutie de Zyban, este ieftin si chiar da rezultate. In fine, la mine, cel putin, a dat niste rezultate surprinzator de bune, desi se recomanda un tratament de cel putin 3 luni, la mine, dupa 3 saptamani, a disparut complet dorinta de a fuma. Si au trecut 6 ani de atunci si nu am mai simtit vreodata nevoia de a trage un puf...

Imi pare rau ca nu am facut asta mai devreme, nu stiam ca e asa usor cu zybanul asta.

#11
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
In sfarsit, nefumator. Metoda usoara a lui Allen Carr


 _HardCore_78, on 17 septembrie 2014 - 15:53, said:

Pentru a te lasa de fumat ai nevoie de vointa nu de o carte.

Si vointa cum ti-o intaresti? Te dai cu capul de pereti? Sau trebuie sa te invete cineva cum sa faci?
Tu probabil te-ai nascut deja "cult in cap". Nu mai ai nevoie sa citesti nimic, ca le stii pe toate.


Cine are impresia ca a te lasa de fumat e simplu, si trebuie doar sa vrei, ii propun sa faca un experiment. Sa se apuce de fumat, si dupa trei ani de fumat un pachet pe zi, sa se lase prin pura vointa. Sa vedem daca e in stare.

Edited by ever_forever, 17 September 2014 - 16:30.


#12
edy105

edy105

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.04.2006
Corect. Citind cartea lui Allen m-am lasat si eu de fumat. Am deja 7 luni.

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
O sa ma exprim elegant referitor la asemenea carti. Sunt un Excrement.
Eu sudam 3 pachete de Camila super log/2 zile..Iar daca eram mai stresat, de la 2 + pe zi..Si vorba aia, cand depanezi serios, stresul e inclus...

Dar am zis tare si limpede si clar, de ziua mea, azi e ziua cand o sa fumez ultima tigara. Si a fost.
In noiembrie 1994..De atunci nici una.
Singura relativ exceptie a fost cand mi-am dus sotia la maternitate sa nasca. Dupa ce am lasat-o acolo, normal am plecat..
In statia unde asteptam sa vina masina, am vazut un chiosc unde aveau puse la vedere trabucuri.
Jur ca pana atunci nu fumasesm nicu unul.. Asa ca l-am cumparat unul mai firoscos= cel mai scump, inclusiv o bricheta..
L-am aprins, am pufait 2 pufuri,.. Intre timp a aparut un cersetor, care ce sa faca, evident, cerea de pomana.
Cand am simtit fumul, brusc am realizat ca sunt pe cale sa ma ia dracu..Asa ca m-am dus la ala, "hei gagiule, eu uitasem ca am zis ca ma las.. Asa ca vrei tu asta?Sau il arunca in cos? Da' iei si bricheta. Conditia mea e sa zici sa iti traiasca frantuzoaica".
Ala s-a blocat.Si bineinteles ca nu m-a refiuzat.. Se tot uita la mine ca nu cumva sa ii fac vre-o gluma proasta si sa ma razgandesc..
Vorba aia, stia cat era trabucul..Si nici in visele lui cele mai roz nu si-l putea permite..
Si de atunci nimic. Nici plasture..nimic..

A, carte.. O foaie de harie, si un creion. pe ea scri "Skolo stoi" =cat co$ta tigarile..Cand vezi la cat se aduna totalul, e simplu..Nu e vointa. E cash...
PS. Sotia mea fumeaza. Decat sa faca alte prosti,..Si ii pot spune, da draga, eu toc banii pe piese, tu ii arzi pe tigari..

Edited by Prien, 17 September 2014 - 16:37.


#14
escu69

escu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 19.02.2008
Nu ai nevoie de carti. Initial am hotarat sa le reduc numarul. Asa ca am decis sa fumez doar 2-3 tigari la cafea. Si am ajuns sa beau 10 cafele pe zi Posted Image .

De 11 ani nu am mai fumat deloc. Cred ca tine doar de vointa. Restul este bla bla bla...

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007

 alex05ok, on 17 septembrie 2014 - 15:47, said:

Va rog sa imi recomandati cea mai buna carte in limba romana ca o daruiesc unei persoane ca sa se lase de fumat.

Multumesc!
sunt la fel de bune ca alea - Cum sa faci primu milion de euro sau dolari sau orice moneda la cursu zilei vrei tu Posted Image
ps. am fumat aproape 18 ani si m-am lasat cum a spus un coleg cu Zyban (la recomandarea doctorului)

Edited by STARTREK1, 17 September 2014 - 17:03.


#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 alex05ok, on 17 septembrie 2014 - 15:47, said:

Va rog sa imi recomandati cea mai buna carte in limba romana ca o daruiesc unei persoane ca sa se lase de fumat.

Multumesc!

Ia-i un kit starter de țigară electronică (ego-T sau ceva asemănător).

#17
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Allen Carr - In sfarsit nefumator
O recomand din experienta mea si a inca cel putin 7 prieteni.
Fumam un pachet si jumatate pe zi, eram fumator de 13 ani. Avusesem mai multe tentative de a reunta, fiecare sfarsindu-se cu un esec. Am inceput sa citesc cartea mai mult din curiozitate. Cand mai aveam de citit cam 20 de pagini, fiind la serviciu, am terminat pachetul de tigari si am spus ca nu o sa mai cumpar altul, ca oricum cand voi ajunge acasa voi termina de citit cartea si voi fi "nefumator". Dupa doua ore "turbam" de dorul unei tigari. Mi-a oferit un coleg o tigara, dupa cateva minute in care ii spuneam sa imi dea una, iar el ma ironiza. Dupa alte trei ore i-am mai cerut una, urmata de aceeasi ironie a lui.
Am plecat acasa si primul lucru ce l-am facut a fost sa citesc acea carte. Am terminat de citit si s-a produs un declic. Mi-am promis ca nu voi mai fuma si asa a fost. A doua zi, la servici, colegul isi aprindea tigara in preajma mea si incerca sa ma "seduca", oferindu-mi o tigara. Efectv nu imi doream una. In noiebrie voi implini 3 ani de la ultima tigara.
Tatal meu, fumator inrait, cu peste 40 de ani vechime, stia de cum m-am lasat eu de fumat. Dar cand i-am oferit cartea, mi-a raspuns zeflemitor ca cine stie ce carte de "pocaiti" ii dau sa citeasca. Anul trecut a avut o problema medicala si medicul i-a interzis sa fumeze, dar el continua sa fumeze pe ascuns, sustinand ca "groapa lui o ocupa". Acum doua luni am reusit sa il conving sa citeasca aceasta carte. in timpul liber, putin cate putin. Vineri, poimaine, are doua saptamani de cand a stins ultima tigara. Nu ii vine sa creada ca a reusit si ma suna in fiecare seara sa imi spuna ca "nici azi nu am fumat".

Celor care vor cu adevarat sa se lase, dar sunt convins ca vor fuma pana la moarte, si nu vor reusi nicicand sa se lase de fumat, le recomand din suflet, asa cum i-am recomandat si tatalui meu, sa citeasca aceasta carte:
Allen Carr - In sfarsit nefumator
In fond, nu au nimic de pierdut. In cel mai rau caz vor fi ca si pana acum. Fumatori.

#18
Becoming

Becoming

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 21.09.2009

 ever_forever, on 17 septembrie 2014 - 16:24, said:

In sfarsit, nefumator. Metoda usoara a lui Allen Carr




Si vointa cum ti-o intaresti? Te dai cu capul de pereti? Sau trebuie sa te invete cineva cum sa faci?
Tu probabil te-ai nascut deja "cult in cap". Nu mai ai nevoie sa citesti nimic, ca le stii pe toate.


Cine are impresia ca a te lasa de fumat e simplu, si trebuie doar sa vrei, ii propun sa faca un experiment. Sa se apuce de fumat, si dupa trei ani de fumat un pachet pe zi, sa se lase prin pura vointa. Sa vedem daca e in stare.

Tata a fumat 25 de ani minim un pachet pe zi si s-a lasat prin pura vointa fara nici o carte fara nici un medicament...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate