Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Olympus 40-150mm F2.8 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,961
  • Înscris: 20.01.2005
Obiectivul asta merita un topic aici in sectiunea stiri.
http://www.dpreview....-150mm-f2-8-pro

Odata cu el a fost lansat si un teleconvertor 1.4x - MC-14.

Preturile de lansare : 1500$ pentru obiectiv, 350$ pentru TC.

Aici se spune ca ar fi cel mai bune tele facut vreodata de Olympus:
http://www.43rumors....ing-simulation/

Aici un "preview":
http://www.pekkapotk...mm-f28-pro-zoom

Omul spune ca este fabulos obiectivul.

Edited by katran, 17 September 2014 - 13:43.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Stiu ca:

- formatul adoptat de Oly are distanta mica montura-senzor, deci nu se poate monta pe format mediu.
- inca nu s-au inventat nici camerele care fac capodopere singure, si cu atat mai putin obiectivele.

Asa ca, decat sa exagerez aiurea cu diverse adjective, mai bine ma duc sa recitesc o carte de Hemingway, sa-mi aduc aminte cum se poate scrie o opera intreaga, fara sa recurg la exagerari gratuite.

P.S.
Fratele Panasonic, tocmai a scos un smartphone cu senzor de 1".
Poate se inteleg intre ei fratii, si monteaza obiectivul asta si pe telefon, macar detasabil, pt. ca wide-ul ala fix, este cam restrictiv...

Edited by loock, 17 September 2014 - 14:12.


#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,961
  • Înscris: 20.01.2005
De curiozitate, maestre Loock, cu ce scule tragi ?

Filmulet cu E-M1 + 40-150mm F/2.8:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6iL3dTsnGgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


La Photokina au fost prezentate si prototipuri ale obiectivelor care vor fi lansate anul viitor de catre Olympus - 300mm F/4.0 si 7-14mm F/2.8.
http://photorumors.c...y-at-photokina/



-

Edited by katran, 18 September 2014 - 19:56.


#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,961
  • Înscris: 20.01.2005
Test de focalizare cu 40-150mm F/2.8 folosind touchscreen-ul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YkUlquj2Kss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
E perfect.
Dar eu am o dilema, poate poti sugera un raspuns.
Obiectiv + camera = cca. 1,5kg. Sper ca nu gresesc. Fara trepied banuiesc ca e incomod, daca nu imposibil, sa tii camera + obiectiv cu o mana, iar cu cealalta sa focalizezi si sa declansezi pe display. Sau ma insel? Adica e ok dpdv al manipularii? Ar merge focalizarea cu degetul mare de la mana dreapta a.i.sa tii totusi camera cat-de-cat stabila? Daca ai jucariile astea chia mi-ar place sa incerc cand ne vedem odata.

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006
Cand totul e static si mai esti si cu trepied foarte solud poti face inclusiv focus manual, intrebarea ar fi ce faci cand subiectul e in zbor si pozezi din mana.

Edited by crokodilu, 13 October 2014 - 13:32.


#7
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
banuiesc ca stie af-c pe o zona din ecran. dar e numai o banuiala.

#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,961
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 13 octombrie 2014 - 13:08, said:

Daca ai jucariile astea chia mi-ar place sa incerc cand ne vedem odata.

Nu le am, iar 40-150mm nici nu ma intereseaza  prea mult. Ma intereseaza 300mm F/4.0 care apare la anul.
Un OMD o sa fie sigur urmatoarea mea camera, momentan am mai cumparat un obiectiv de DSLR (50-200mm SWD) pentru batranul E-5 care pentru mine e de ajuns in momentul asta.

Da, ai ghicit. Cred ca are  1.4Kg sistemul.

Scenariul asta cu focalizare pe touchscreen este productiv doar daca punem camera pe trepied si doar daca subiectul e static. Cred ca la macro este foarte interesant sa poti alege cu mare precizie punctul de focalizare, la fotografia de produs, si binenteles ca si la pasari care stau la punct fix. Si mai interesant este la filmare ca sa muti punctul de focalizare de pe un subiect pe altul.
De mare folos nu este doar ca poti alege punctul de focalizare cu deshtu, ci si ca poti face zoom pe cadru si pune deshtu si cu mai mare precizie.

La BIF-uri evident ca n-ai timp sa pui degetul pe ecran. Se poate merge pe sistemul clasic : C-AF, se alege o zona de focalizare...etc. As folosi vizorul pentru asta.

-

Edited by katran, 13 October 2014 - 21:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate