Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

internet mobil-stick

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Am trecut de la FB 200 la FB 1000 .
Am ramas cu stick-ul de 3,6 Mbps de pe vremea FB 100
La efectuarea comenzii nu exista nici o optiune de modificare a stick-ului iar la comanda separata de echipamente nu pot achizitiona din motive ca deja am unul .
Un sfat va rog frumos in pasii legali pentru a putea intra in posesie prin schimbarea echipamentului .
Multumesc.

#2
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Cumpara-ti un stick al tau si gata,chiar trebuie sa vi se ofere totul pe tava moka?!?

#3
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
busestel si dute cu el la service, si spunei sa iti dea de 7,2mb

#4
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007

 rozone, on 17 septembrie 2014 - 13:14, said:

Am trecut de la FB 200 la FB 1000 .
Am ramas cu stick-ul de 3,6 Mbps de pe vremea FB 100
La efectuarea comenzii nu exista nici o optiune de modificare a stick-ului iar la comanda separata de echipamente nu pot achizitiona din motive ca deja am unul .
Un sfat va rog frumos in pasii legali pentru a putea intra in posesie prin schimbarea echipamentului .
Multumesc.

In cazul in care nu esti in perioada contractuala, mergi la un POP, reziliezi contractul cu internetul mobil - stick - , astepti sa iti fie reziliat (la sfarit de luna era pana acum), iar dupa aceea mergi iarasi in POP si ceri stick. Vei primi unul de 21.6 Mbps. Eu asa am procedat. Stick-ul nou mi-a sosit in ~ 1 saptamana (altii asteapta mai mult, depinde de noroc).

#5
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
21,6mbps? le duce atat de mult? tare as vrea sa vad un print cu asa viteza, macar la test de viteza! :D

#6
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
eu am HUAWEI de 7.2 si vreau sa fac rost de unul de 21.

#7
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,415
  • Înscris: 08.06.2005

 nelu_242000, on 17 septembrie 2014 - 14:29, said:

21,6mbps? le duce atat de mult? tare as vrea sa vad un print cu asa viteza, macar la test de viteza! Posted Image
Este topic dedicat cu viteza la Digi Mobil. http://forum.softped...6#entry15685209
Momentan 21.6 Mbps e doar in Iasi si Constanta, iar viteza maxima obtinuta a fost 14 Mbps. Dar poti prinde 10-11 Mbps in zonele unde este 14.4 Mbps.

De preferat e un abonament Digi Optim sau Complet. Din cate am vazut, pe stick-uri gratuite se obtin viteze mai mici, chiar daca ai un stick de 21.6 Mbps sau bagi cartela intr-un telefon. http://forum.softped...2#entry15646752

Edited by deathnite, 17 September 2014 - 16:23.


#8
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Spuneti-mi si mie dc naiba nu merge sa ma conectez cu un ZTE MF110 pe un windows 7x64
Disclaimer: Nu ma astept sa primesc un raspuns care "sa functioneze"

Deci...am un ZTE MF100. S-a instalt pe Windows7 X64, drivere tot...il vede, se instaleaza utilatarul Join Air, toate bune si frumoase.

Veririficat APN: E ok : internet
Verificat numar: E OK: *99#
Cu toate astea cand dau connect pe Windows 7, pauza ! Nu se intampla nimic.
Semnalul e 5/5, deci nu e asta cauza. Atunci ce  #$#%#Q@ are ?!
Acum de pe acest modem scriu, dar conenctat pe o masina virtuala cu WinXp.
De 3 zile imi scoate peri albi.
Da am dezinstalat si driverele cu RevoUnistaller, am facut si ce scrie aici:
http://forum.softped...s/page__st__594
Pur si simplu nimic nu are efect !

Chiar doresc o solutie ptr acest modem, care sa functioenze 100% in WIN7x64. Nu aberatii.
Ca sa fiu de nu-l calc in picioare si la sfarsit il trec prin masina de tocat !
Da, am incercat si cu admin si compability mode.
Am incercat si sa dau net din masina virtuala (guest XP) catre Win7x64.
NU VREA !

Edited by M4V3RiCk_, 17 September 2014 - 21:47.


#9
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
o varianta ar mai fi sa creezi u o conexiune separata de JOIN AIR! folosind modemul de date al stickului.

#10
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014

 M4V3RiCk_, on 17 septembrie 2014 - 21:46, said:

Spuneti-mi si mie dc naiba nu merge sa ma conectez cu un ZTE MF110 pe un windows 7x64
Problema ta se rezolva cu un up de drivere http://www.leechermo...e-join-air.html iar daca ai timp si chef se poate face si un up de firmware http://wwwen.zte.com.cn/en/

Problema mea s-a rezolvat neastepta , troc , am facut rost de un tp-link M5369 , laser, plus ca are si acumulator intern de 5200mah ce asigura incarcarea unui device concomitent cu functionarea internetului .
Voi pastra gluma de modem mf 100 asa cum e avind in vedere ca e pe "gestiune" . Foarte interesant este ca la predare trebuie sa ai capacul, fara capc nu il primeste ... (ma refer la partea ce acopera mufa tata USB)

Edited by rozone, 18 September 2014 - 08:25.


#11
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 rozone, on 18 septembrie 2014 - 08:24, said:

Problema mea s-a rezolvat neastepta , troc , am facut rost de un tp-link M5369 , laser, plus ca are si acumulator intern de 5200mah ce asigura incarcarea unui device concomitent cu functionarea internetului .
Voi pastra gluma de modem mf 100 asa cum e avind in vedere ca e pe "gestiune" . Foarte interesant este ca la predare trebuie sa ai capacul, fara capc nu il primeste ... (ma refer la partea ce acopera mufa tata USB)


Am si capacul si tot la el. Doar ca, cand si cand mai ma duc prin rural, si n-ai net "pe fir" la tot coltul.
Se poate schimba?

Jigodia de stick aseara a mers perfect pe o masina virtuala instalata proaspat cu Win7 X64.S-a instalat si conectat din prima. Parca nu as avea chef sa bag windows-ul dinou.
E ceva de-a dreptul tampit : Pur si simplu nu reactioneaza cand dai connect. Defapt reactioneaza: Zice connect si please wait pana iti vine acru. Fara Timeout fara nimic.

De fapt tot de pe Win7 X64 pe masina virtuala postez si acum.

Naiba sa-l ia !


O avea windows-ul vechi 2 ani de cand e instalat, dar pana acum nu mi-a facut figuri cu nimic.

Edited by M4V3RiCk_, 18 September 2014 - 20:18.


#12
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Se poate schimba?"
Am fost la un pop si am dat de o d-soara draguta care mi-a explicat (situatia mea) :
se poate schimba prin renuntare la contract si refacere contract de la "0" dar contractul nou este supus noilor reguli care afecteaza tot ce este telefon , astfel vor urca toate abonamentele , pierd abonamentul gratuit de telefon dat la contractul FB 100 in 2010 care va trece automat pe un abonament de 2 Eu si blabla .
Dar am avut noroc de aceasta achizitie a modemului 3G cu acumulator incorporat . Este mai voluminos fata de un stick dar utilitatea avind in vedere acc de 5200 mah te face sa treci cu vederea gabaritul .
Inainte de achizitie am mai vorbit cu unul altul si ma sfatuiau sa nu ma complic , mai bine sa cumpar unul decodat de pe okazii sau siteuri de genul . Complicatul intervenea din motiv ca astepti pina iti creste barba dupa un stick .

#13
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
am primit si eu de la RDS un stick/modem USB HUAWEI E3131H, dar nu stiu sa introduc bine cardul SIM,am scos capacul dar nu stiu cum trebuie bagat,adica trebuie sa bag tot plasticul ala albastru sau doar ala mic,si cat intra,cu cipul in sus ?

adica asa?:

[ http://s27.postimg.org/rmtdn1hqr/card_sim_800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
vezi pe capac, cum sim-ul are taietura la colt, asa trebuie sa iti arate si pe capac!

#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-l-am infipt asa cum e in poza cu cipul sus,dar imi da un mesaj :"the SIM card has not been detected or is invalid"

[ http://s10.postimg.org/sqfw4sst5/card_sim_800_taietura_600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristirg, 16 October 2014 - 13:41.


#16
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 24.01.2012
trebuie ciplu in jos si coltul decupat in dreapta jos

#17
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Ti-am raspuns si pe celelalt topic...tablita in jos, coltul taiat, la exterior(spre tine - dreapta, cum bagi).

LE - mai exact, dupa cum i-ai facut poza, "culca-l" cu tablita in jos (eventual mai fa o poza pt confirmare).

Edited by pustiux, 16 October 2014 - 14:02.


#18
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
gata am reusit:

deci asa trebuie bagat:

[ http://s30.postimg.org/svcrbmszl/card_sim_cip_in_jos2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
picture uploader

-eu am win 7,si s-a instalat singur driverul,la xp merge tot asa,sau trebuie xp sp3 ?

Edited by cristirg, 16 October 2014 - 14:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate