Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sugestii privind aria Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Un subiect unde sunteti rugati sa va exprimati opiniile in legatura cu diverse aspecte ale ariei Linux.
Orice idei, sugestii, recomandari (chiar si critici) sunt binevenite! As aprecia daca cat mai multi vizitatori ai ariei si-ar expune parerile!

Nu garantam ca toate sugestiile se vor si pune-n aplicare, depinde de viabilitatea acestora, de suportul a cat mai multor colegi, de timpul si efortul necesar...

Edited by shogun1, 17 September 2014 - 12:17.
Update


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 shogun1, on 17 septembrie 2014 - 03:56, said:

Mă bucur, mulțumește-i lui @mcdsev3r pentru sugestie.

Rugămintea mea este ca pe viitor să-ți expui problemele într-un mod detaliat, e preferabil să dai prea multe informații decât prea puține. Personal aș prefera și deschiderea de topicuri noi, ceva gen ”un subiect, o problemă”. D-aia am separat problema ta într-un nou topic, nu e legată neapărat de Ubuntu, e universal valabilă!
Ma bucur ca in sfarsit cineva intelege ceea ce am spus acum 2 ani: http://forum.softped...e-restructurare

Ba mai mult, nu are neaparat legatura cu Ubuntu. De ce sa reduci vizibilitatea acestui topic doar la Ubuntu? De mutat?

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E o idee, dar nu prea stiu unde anume ar fi un loc potrivit, daca ai vreo sugestie spune te rog. Poate la Generalitati? Poate ar fi utila crearea unei noi categorii, ceva gen "chestii universal valabile", cum e montarea automata, partitionarea??? Sa vedem ce spune si colegul@ _-_!
Consider utila opinia oricarui membru, deci daca are cineva sugestii il rog sa le scrie!

#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
O categorie sub generalitati numita ex: Probleme generice in distributii, Probleme universale in distributii sau ceva de genul....am un lapsus acum la un cuvant.

#5
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
In sectiunea Generalitati un topic pinned numit Aspecte comune tuturor distributiilor linux

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sau Probleme comune in distributiile linux

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Comentariile de mai sus au fost mutate de la topicul "Montare automată partiție ntfs la boot + drepturi acces" incepand cu postul #18: http://forum.softped.../#entry15863907

 shogun1, on 17 septembrie 2014 - 03:56, said:

Personal aș prefera și deschiderea de topicuri noi, ceva gen ”un subiect, o problemă”.

Aceasta este si ceea ce trebuie sa se intample/ sa avem grija sa se intample, altfel vor aparea probleme cu indexarea Google care se rezuma la indexarea primelor pagini dintr-un topic.

 shogun1, on 17 septembrie 2014 - 09:15, said:

E o idee, dar nu prea stiu unde anume ar fi un loc potrivit, daca ai vreo sugestie spune te rog. Poate la Generalitati? Poate ar fi utila crearea unei noi categorii, ceva gen "chestii universal valabile", cum e montarea automata, partitionarea??? Sa vedem ce spune si colegul@ _-_!
Consider utila opinia oricarui membru, deci daca are cineva sugestii il rog sa le scrie, mai tarziu se va face putina curatenie!

Aria de Generalitati este cea mai potrivita pentru astfel de situatii. Oricum nu este nicio problema nici daca exista si abordari mai specifice in subariile dedicate.
Nu ar avea rost o subarie in Generalitati, deoarece ar produce confuzii.
De asemenea, un topic general ar ajunge in timp sa ocupe multe pagini in care informatia ar fi dificil de regasit, plus ca ar aparea si problema indexarii.

In alta ordine de idei, consider ca ar fi util sa avem un regulament al ariei care sa se constituie totodata intr-un mini ghid privind utilizarea ariei Linux (in ce arie sa postam, cum sa fie titlul subiectului, ce detalii sa oferim in subiectul introductiv etc.).
Orice sugestie in acest sens este binevenita.

#8
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

 xxvirusxx, on 17 septembrie 2014 - 11:12, said:

Sau Probleme comune in distributiile linux

Probleme e un cuvant care cam restrange, pot fi si sugestii, artificii, automatisme (cron) de configurare care se fac la fel pe orice distributie

#9
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Mi se pare super clar si concis cum e acuma. Cand am vrut sa vad pe Ubuntu ceva, imediat am ajuns la aria ubuntu. Cand am cautat Fedora, imediat am ajuns la aria fedora.

#10
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Poate noi categori  ca "tips & tricks" unde ar putea intra si montarea automata a partitiilor sau "tutoriale".

Edited by Zinus, 17 September 2014 - 14:43.


#11
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
Mi se pare mai buna ideea lui @Zinus.

#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
”Generalități” poate fi considerată ca o categorie cu tutoriale, sunt câteva materiale deja! Deasemenea putem să-l considerăm a fi ceea ce doresc ceilalți colegi, categoria ”Aspecte/ probleme comune/ generale/ universale”.
Materialul cu montarea este mutat și fixat în ”Generalități”.

Orice alte sugestii sunt în continuare binevenite în acest topic! Mulțumesc!

LE: dacă apar ceva tutoriale sau materiale cu tips& trick locul lor tot la ”Generalități” ar fi, și acestea ar fi fixate (pinned) pentru vizibilitate, acum trebuie să apară amatorii cu idei și chef de scris.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu am propus o structura aici: http://forum.softped...-restructurare/ acum doi ani, si am si argumentat de ce e bine asa.

Nu e vorba doar de cei care cauta ajutor, ci si de cei care ofera ajutor.

O structura buna aduce la un loc cele doua "tabere".

Ca incepator, daca ma uit la structura pe care am propus-o, ma duc automat pe "Desktop Users", caci aia sunt, un desktop user.

Deci din perspectiva incepatorilor care cer ajutor, ceea ce am propus nu este o problema.

Pe aria "Managementul sistemului" pot exista subarii pentru fiecare tip de distributie.

Din perspectiva celor care ajuta, daca sunt un utilizator avansat, cand ma duc pe "Managementul sistemului", vad toate topicurile ce tin de "boot" si pot ajuta indiferent de distributie (cum a fost cazul acestui topic), pentru ca ma descurc indiferent de distributie si pentru ca sunt aceleasi programe. E pur si simplu o structura mai eficienta din perspectiva celor doua tabere, cea care cere ajutor, si cea care ofera ajutor.

Si daca ma pricep doar la Ubuntu, stau frumos doar pe aria "Managementul sistemului > Ubuntu".

 _-_, on 17 septembrie 2014 - 12:03, said:

Aceasta este si ceea ce trebuie sa se intample/ sa avem grija sa se intample, altfel vor aparea probleme cu indexarea Google care se rezuma la indexarea primelor pagini dintr-un topic.
Exact, despre asta e vorba. Hai sa ne punem in situatia unui utilizator care cauta pe google si gaseste acel topic care in principiu i-ar rezolva problema, DAR el stramba din nas pentru ca vede ca e pe aria Ubuntu, si el se gandeste ca el foloseste Fedora, si d-aia acel topic nu-l va ajuta - deci mai posteaza o data, pe aria de Fedora.

Pai ce facem, suntem la spitalul de nebuni, sa ne invartim in cerc?

Trebuie sa gandim eficient si pe termen lung.

De exemplu, tot mai multe distributii se muta (incet si sigur) catre systemd. Ce se va intampla atunci?

Al cui efort se risipeste? Ganditi-va bine Posted Image

 shogun1, on 17 septembrie 2014 - 17:13, said:

”Generalități” poate fi considerată ca o categorie cu tutoriale, sunt câteva materiale deja! Deasemenea putem să-l considerăm a fi ceea ce doresc ceilalți colegi, categoria ”Aspecte/ probleme comune/ generale/ universale”.
Materialul cu montarea este mutat și fixat în ”Generalități”.
Se pierd informatii daca e un singur topic cu "mounting" pinned. Google indexeaza bine titlurile, restul da de dorit. D-aia e bine sa ai cat mai multe topicuri, toate cu titluri cat mai reprezentative.

Ori montarea btrfs (optiunile) e diferita de cea ntfs.

De aceea trebuiesc topicuri diferite. Ca nu o sa stea niciun incepator sa citeasca 100 de pagini despre "montarea partitiilor" pana da de scenariul lui.

Inteleg ca esti proaspat si plin de energie, dar dupa un timp, 1-2, hai 3 ani, o sa ti se urasca sa tot muti si sa merge-uiesti topicuri - si atunci te vei gandi la adevarata problema: de ce posteaza astia toti pe aria gresita? Nu cumva structura ariei e gresita?

Si crede-ma, nu sta aproape nimeni sa citeasca taspe mii de reguli: ei se ghideaza dupa structura si posteaza unde cred de cuviinta.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din punctul meu de vedere aria Linux are deja destule ramificatii care produc confuzii in randurile majoritatii utilizatorilor. De ce? Pentru ca in afara catorva utilizatori foarte pasionati de Linux care se orienteaza cu usurinta in arie si a altora relativ putini cu un nivel mediu sa zicem care au inteles (poate) mai superficial organizarea ariei, restul nimeresc deseori in subaria gresita. In oricare subarie ne-am uita in acest moment am vedea subiecte care nu isi gasesc locul acolo. De exemplu, in "Power Users" intalnim topicuri precum "Ce imi recomandati sa instalez?", "Linux Android", "Linux vs Windows", in "Embedding / Kernel" gasim subiecte precum "setari internet", "pendrivelinux" s.a.m.d. Nu stiu de ce vechii moderatori au preferat sa le lase asa (nu vreau sa le judec eu deciziile), dar astfel de situatii eu cred ca incurajeaza si mai mult "libertatea" utlizatorilor de "a face confuzii". Sa speram ca in viitor utilizatorii vor fi mai atenti unde posteaza si ca toti moderatorii ariei vor avea grija sa nu mai "incurajeze" dezorganizarea! I-am putea ajuta si prin acel regulament + mini ghid de orientare in arie la care m-am referit mai sus. Iar in ceea ce priveste introducerea de noi subarii, din punctul meu de vedere aceasta ar spori si mai mult nivelul de dezorganizare, deci nu o vad ca pe o solutie (altfel am ajunge ca si in situatia ariei "Embedding / Kernel" in care se posteaza extrem de rar - de cateva ori pe an - pe langa faptul ca a ajuns sa contina unele topicuri/ posturi care nici nu au ce cauta colo).

 OriginalCopy, on 18 septembrie 2014 - 07:47, said:

Hai sa ne punem in situatia unui utilizator care cauta pe google si gaseste acel topic care in principiu i-ar rezolva problema, DAR el stramba din nas pentru ca vede ca e pe aria Ubuntu, si el se gandeste ca el foloseste Fedora, si d-aia acel topic nu-l va ajuta - deci mai posteaza o data, pe aria de Fedora.

Pai ce facem, suntem la spitalul de nebuni, sa ne invartim in cerc?

Este posibil, dar in acest caz eu cred ca trebuie respectata decizia utilizatorilor atunci cand aleg o subarie sau pe cealalta pentru a deschide un topic sau pentru a posta. Exista fani exclusivisti ai unei directii sau a celeilalte. Este mai bine sa existe aceasta separare tocmai pentru a evita discutiile contradictorii si offtopicul. Pretul platit va fi existenta de subiecte similare in ambele subarii. Dar eu nu vad aceasta neaparat ca pe o problema.
Mai mult decat atat, subiecte similare pot exista si in aria de generalitati. Trebuie sa tinem cont si de faptul ca unele subiecte pot fi tratate atat la modul general (fiind universale sau independente de specificul unei distributii) cat si intr-o maniera specifica. Vor exista deseori suprapuneri de informatie, dar acesta nu este neaparat un lucru de evitat.

[Pentru moderatori:] Chiar si regula "Nu deschide un topic nou, daca exista deja topic!" nu cred ca trebuie aplicata intr-un mod foarte strict si aceasta nu numai datorita problemei indexarii efectuate de motoarele de cautare, ci si datorita traficului de vizitatori care este cu mult mai mare in cazul initierii unui topic nou decat in cazul 'reinvierii' unui topic vechi. Mi se par mai oportune referirile (in cadrul noilor topicuri) la solutii exprimate in subiecte mai vechi care pot fi inchise cu link-uri postate catre noile subiecte sau se poate proceda invers in functie de valoarea fiecarui topic.
Anumite subiecte pe teme importante care nu ar avea rost sa fie "risipite" pe la topicuri diferite le putem marca ca atare (facandu-le 'sticky') inchizand in paralel noile topicuri deschise pe aceeasi tema.
Si ultima observatie (pentru ca deja m-am intins cam mult): exista deja mai multe subarii fara subiecte marcate ca importante, desi unele dintre ele chiar ar trebui sa atraga atentia intr-un mod mai deosebit (aceasta putem 'repara' cu usurinta, eventual pot oferi sugestii si ceilalti utilizatorii).

#15
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Cred ca e buna idea lui @OriginalCopy cu Desktop user, de unde sa stie un utilizator ca deabea a aflat despre linux ce e aia DEB sau RPM?

Edited by Zinus, 18 September 2014 - 14:35.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asta este mai simplu de constatat, macar datorita faptului ca atunci cand cauta/ descarca o aplicatie consacrata gen Google Chrome, Skype etc. i se ofera in general spre descarcare un package ori in varianta DEB ori in varianta RPM.
Iata, deci, inca un motiv pentru care ar fi util un ghid al ariei...
Oricum, un utilizator nou cel mai indicat ar fi sa posteze mai intai in aria de Generalitati.

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 _-_, on 18 septembrie 2014 - 14:48, said:

Oricum, un utilizator nou cel mai indicat ar fi sa posteze mai intai in aria de Generalitati.
Asta e teoria idealizata. Eu zic sa ne uitam la realitatea actuala. Se intampla asta? De ce/de ce nu?

Iar eu nu propuneam noi arii, ci o restructurare completa a ariei Linux.

 Zinus, on 18 septembrie 2014 - 14:33, said:

Cred ca e buna idea lui @OriginalCopy cu Desktop user, de unde sa stie un utilizator ca deabea a aflat despre linux ce e aia DEB sau RPM?
Bineinteles ca e buna. Trebuie sa te pui in pozitia celui din a carui perspectiva vrei sa optimizezi workflow-ul.

Cert este un lucru: workflow-ul momentan (diferentierea dupa formatul pachetelor) nu functioneaza. Iar asta o dovedeste realitatea prin duplicarea (inutila) de topicuri si prin crearea de topicuri pe ariile gresite.

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@OriginalCopy: Personal nu sunt de acord cu ”noua” structură dorită, actuala împărțire are doar un an vechime și-n plus exact din subiectul deschis de tine provine, este compromisul rezultat din acel topic!
Trecând peste faptul că membrii s-au obișnuit cu structura actuală, peste indiferența evidentă a majorității acestora, peste ideile/ abordările diferite, trebuie să gândim și-n perspectivă.

Băgăm la grămadă distribuțiile, curând apar Mir și Wayland și trebuie iar separate, că nu se pupă.
Facem arii după DE-uri? Păi Unity devine actualul .deb, cu aceleași subiecte uriașe întinse pe 1000 de pagini!
Ce-i spui unuia ce întreabă în sub-aria Xfce4 de ce nu-i merg filmele sau are rezoluția aiurea? Sudo apt-get install xubuntu-restricted? XFdrake? Equo install nvidia?

Categoriile astea .deb și .rpm mi se par logice, sunt împărțite în funcție de tipul pachetelor și package manager (cel puțin la deb că la rpm e oferta mai bogată)... Nu știe un începător, sau nu pomenește ce distribuție folosește, dac-a postat la deb nici nu contează, îi dai să copie-n terminal o comandă cu apt-get, îi spui de ubuntu-restricted-extras, de PPA-uri. Sunt și aspecte comune dar și destule diferențe între distribuții, Xubuntu și Rosa de exemplu, ambele folosesc Xfce4 și Grub2, dar dacă actualizezi bootloaderul în una comanda e sudo update-grub, în a doua e grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg.

Parcă văd c-ar înterveni și ”mândria distribuției”, da' de ce Ubuntu, ”regina distribuțiilor” e la grămadă cu toate ciurucurile cu 5 utilizatori? Da' wtf ați băgat power-users cu Gentoo împreună cu ”blonzii din bubuntu”? Numai asta ne mai lipsește...

În fine, sunt receptiv la idei noi, dar asta nu m-a convins. Regret! Ar mai fi totuși două variante, schimbarea structurii de căre admini (ca acum un an), sau o majoritate consistentă, solidă a colegilor (cât mai mulți sper!) de pe aria Linux să-și exprime susținerea fermă pentru proiectul tău!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate