Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Incepere suspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009
Buna ziua,

Am o mica nelamurire si poate ma puteti ajuta cu un raspuns. In urma suspendarii permisului de conducere am facut o contestatie pe care am pierdut-o. Am facut mai multe drumuri la politie pt predarea permisului, inclusiv dupa ce am legalizat hotararea judecatoreasca, si de fiecare data mi-a fost refuzat din diverse motive. Am fost plecat din tara o perioada si cand m-am intors am trecut iar pe la politie ca sa ma interesez de valabilitatea permisului meu de conducere. Acolo mi-au comunicat ca perioada de suspendare o sa inceapa sa se scurga din momentul in care predau permisul, la care se adauga un bonus de 30 de zile.
Suspendarea dreptului de a conduce nu trebuia sa se scurga din momentul in care predam permisul sau treceau 15 zile de cand hotararea a devenit definitiva?
Acum trebuie sa stau iar fara sa conduc dupa o pauza de cateva luni in care nu am condus deoarece stiam ca nu am dreptul sa fac asta chiar daca aveam permisul la mine.

Multumesc!

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Politistii au avut dreptate, Trebuie sa predai permisul si abia atunci incepe suspendarea efectiva, in plus vei primi un bonus de 30 de zile la perioada de suspendare pentru nepredarea permisului de conducere in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotatrarii judecatoresti. Asa e legea si se presupune ca trebuia sa o cunosti.

#3
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Cand primesti decizia prin posta, ti se aduce la cunostinta faptul ca permisul trebuie predata intr-o anumita perioada. Cele 15 zile sunt considerate ca "dovada". Ai scapat ieftin cu bonusl de +30 zile.

#4
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009
Asa credeam si eu, dupa legalizarea hotararii trebuie sa predau permisul in 15 zile ca sa evit bonusul de 30 de zile. Dupa ce il predam sau dupa ce treceau cele 15 zile incepea suspendarea.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
suspendare incepe de cand nu mai ai permisul la tine.

#6
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

Quote

Art.121. - (1) În cazul în care instanta învestita cu solutionarea cauzei a respins plângerea contravenientului împotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, sanctiunea contraventionala, inclusiv cea complementara, îsi produce efectele dupa data ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti si expirarea valabilitatii dovezii înlocuitoare a permisului de conducere.

Interpretez eu gresit acest articol?
Sanctiunea complementara este suspendarea permisului si din articol inteleg ca aceasta incepe dupa ce hotararea devine definitiva.
Singurul articol legat de predarea permisului este cel in care se spune ca in cazul in care nu il predau mi se prelungeste perioada de suspendare cu 15 zile. Nu am gasit nimic in care sa se precizeze cand incepe aceasta.

Edited by Danon, 17 September 2014 - 16:18.


#7
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006
Art. 103
(1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
a)pentru o perioada de 30 de zile, daca titularul permisului de conducere a savarsit contraventii care cumuleaza 15 puncte de penalizare;
b)pentru o perioada de 60 de zile, daca titularul permisului de conducere cumuleaza din nou cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce.
c)pentru o perioada de 90 de zile cand fapta conducatorului de autovehicul sau tramvai a fost urmarita ca infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice, precum si in cazul accidentului de circulatie din care a rezultat decesul sau vatamarea corporala a unei persoane si instanta de judecata sau procurorul a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarire penala sau incetarea urmaririi penale, daca pentru regula de circulatie incalcata prezenta ordonanta de urgenta prevede suspendarea exercitarii dreptului de a conduce.
(11)In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se dispune de catre seful politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta.
(2) In cazul in care conducatorul de autovehicul sau tramvai savarseste, intr-un interval de 6 luni de la data restituirii permisului de conducere, din nou o noua fapta prevazuta la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3) si art. 102 alin. (3), perioada de suspendare se majoreaza cu inca 30 de zile.
(3) In cazurile prevazute la alin. (1) si (2) hotararea de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se comunica titularului de catre serviciul politiei rutiere, care are in evidenta contravenientul, in termen de 10 zile de la data constatarii ultimei contraventii.
(4) Punctele de penalizare se anuleaza la implinirea termenului de 6 luni de la data constatarii contraventiei.
(5) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce anuleaza toate punctele de penalizare acumulate pana in acel moment.
(6) In cazurile prevazute la alin. (1), contravenientul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza, are resedinta sau, dupa caz, rezidenta normala, in termen de 5 zile de la primirea instiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere.
(7) Neprezentarea contravenientului in termenul prevazut la alin. (6), in mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, prevazuta la alin. (1) lit. a) si B).
(8) In situatia in care autoritatea emitenta a permisului de conducere a sesizat instanta de judecata potrivit art. 114 alin. (1) lit. e), autoritatea emitenta a permisului de conducere va dispune prin ordin suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, suspendare ce opereaza pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti. In acest caz, titularul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza, are resedinta sau, dupa caz, rezidenta normala, in termen de 5 zile de la comunicarea ordinului, pentru a preda permisul de conducere.


#8
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postcampary, on 17 septembrie 2014 - 11:41, said:

Politistii au avut dreptate, Trebuie sa predai permisul si abia atunci incepe suspendarea efectiva, in plus vei primi un bonus de 30 de zile la perioada de suspendare pentru nepredarea permisului de conducere in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotatrarii judecatoresti. Asa e legea si se presupune ca trebuia sa o cunosti.


Mda, in mod normal cetatenii trebuie sa faca si o facultate de drept, pentru ca se presupune ca ar trebui sa cunoastem si codul civil si pe cel penal, si desigur toate legile tampite si cretine care ni le baga in fata guvernul.

#9
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

View Postkostake, on 17 septembrie 2014 - 19:04, said:

(6) In cazurile prevazute la alin. (1), contravenientul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza, are resedinta sau, dupa caz, rezidenta normala, in termen de 5 zile de la primirea instiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere.
(7) Neprezentarea contravenientului in termenul prevazut la alin. (6), in mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, prevazuta la alin. (1) lit. a) si Posted Image.
(8) In situatia in care autoritatea emitenta a permisului de conducere a sesizat instanta de judecata potrivit art. 114 alin. (1) lit. e), autoritatea emitenta a permisului de conducere va dispune prin ordin suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, suspendare ce opereaza pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti. In acest caz, titularul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza, are resedinta sau, dupa caz, rezidenta normala, in termen de 5 zile de la comunicarea ordinului, pentru a preda permisul de conducere.


Punctele 6 si 8 nu se aplica, nu a fost cazul in situatia mea. Punctul 7 mi se baga pe gat peste tot. Cand am predat permisul am intrebat care este articolul in care se specifica ca din momentul predarii incepe suspendarea si mi-a raspuns robotic ca mi s-a marit perioada de suspendare cu 30 de zile deoarece am depasit termenul in care trebuia sa predau permisul.

Am cautat o saptamana intreaga pe internet si nu am gasit nimic. Pana la urma cred ca o sa fac ceea ce trebuia sa fac de la inceput si anume sa vorbesc cu un avocat, pentru informarea mea, pentru ca oricum nu mai pot schimba nimic.

edit:
In unele locuri am gasit ca Art.121. - (1) a fost abrogat, in alte locuri ca  este inca in vigoare. Stiti ceva de el? Daca este inca in vigoare si nu este alt articol care sa il "suprascrie" atunci e posibil ca politia sa fi gresit cu suspendarea pana in ianuarie

Edited by Danon, 17 September 2014 - 19:58.


#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View Postsammydo, on 17 septembrie 2014 - 19:22, said:



Mda, in mod normal cetatenii trebuie sa faca si o facultate de drept, pentru ca se presupune ca ar trebui sa cunoastem si codul civil si pe cel penal, si desigur toate legile tampite si cretine care ni le baga in fata guvernul.

Asta este. Exista un principiu de drept "Nemo censetur ignorare legem"
Nimeni nu poate fi considerat ca nu cunoaste legea, adagiu latin ce exprima principiul potrivit caruia se prezuma ca toata lumea cunoaste legea si nimeni nu poate fi aparat de raspundere invocand necunoasterea prevederilor ei. Eroarea de drept nu exonereaza de raspundere.

#11
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View PostDanon, on 17 septembrie 2014 - 19:53, said:

In unele locuri am gasit ca Art.121. - (1) a fost abrogat, in alte locuri ca  este inca in vigoare. Stiti ceva de el? Daca este inca in vigoare si nu este alt articol care sa il "suprascrie" atunci e posibil ca politia sa fi gresit cu suspendarea pana in ianuarie

Alin. (1) al art. 121 a fost abrogat prin art. I, pct. 59 din OUG nr. 69/2007.

Art. I
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
...
59. Alineatul (1) al articolului 121 se abrogă.

#12
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006

View PostDanon, on 17 septembrie 2014 - 11:31, said:

Acolo mi-au comunicat ca perioada de suspendare o sa inceapa sa se scurga din momentul in care predau permisul, la care se adauga un bonus de 30 de zile.
Aia sunt cretini, nesimtiti sau ambele.
Trecand peste specificatiile clare ale legii (in cazul tau, se aplica de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii), dupa logica citata, suspendarea dreptului de a conduce ar putea fi evitata pur si simplu nepredand permisul. Nu poti insa nici sa predai permisul in avans.

#13
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
La pct. 7 scrie "in mod nejustificat". Daca poti dovedi ca in acea perioada nu erai in tara (si, evident, nu te puteai prezenta la Politie), cred ca nu mai e "nejustificat". Incearca sa vorbesti cu un politai cu rang mai inalt, poate ai o portita...

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Suspendarea incepe o data ce predai permisul. Predarea lui se face insa in termen de maxim 15 zile, de la pronuntarea hotararii date de tribunal. Hartiile privind hotararea se comunica evident mai tarziu prin posta. A nu se confunda pronuntarea hotararii, cu data comunicarii, ca nu e totuna...din pacate.

Edited by arab, 23 December 2015 - 22:05.


#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postsorin147, on 17 septembrie 2014 - 15:45, said:

suspendare incepe de cand nu mai ai permisul la tine.


Pai si atunci de ce se mai fac verificari prin statie?

Traim in secolul 21, anul 2015 final. Ce-ar fi sa ne bazam si noi pe centralizare computerizata, sa nu ne mai intereseze daca contravenientul are plasticul la el sau nu?

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postizometric, on 23 decembrie 2015 - 22:06, said:

Traim in secolul 21, anul 2015 final.

Atunci cand gresesti, platesti
Daca incerci sa tergiversezi si sa amani perioada de predare a permisului asta e legea.
Stii ca in alte tari daca nu-ti platesti amenzile de parcare iti salta permisul?
Da, tot in secolul 21.

In secolul 21 trebuie sa avem numai depturi?
Dar indatoririle, alea sa respectam legea, unde sunt?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate