Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Videoclipuri youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
zz33nox

zz33nox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.09.2014
Salut , as vrea sa stiu daca pot posta pe youtube faze inregistrate de mine din meciuri de fotbal.
De exemplu joaca Real Madrid-Barcelona , eu inregistrez meciul decupez toate fazele si golurile si fac un filmulet , e ok ?? Adica il pot posta pe youtube fara probleme sau ce trebuie sa fac sa evit problemele.

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
https://www.youtube.com/t/terms

ai citit?

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Nu, nu e OK. Drepturile de autor aparțin producătorului acelui meci, cele de retransmisie (inclusiv rezumat) aparțin televiziunii respective (care aplătit ceva bănuți pentru asta la UEFA, dacă vorbim de competiție europeană sau la Liga spaniolă, dacă vorbim de La Liga).
Dacă postezi așa ceva fără încuviințarea televiziunii respective poți fi, deci, tras la răspundere.

Ce poți să faci?
1. Legal: le ceri ălora acceptul (de obicei nu îl primești sau nu pe gratis, dar cine știe, poate fac o excepție în cazul tău).
2. Balcanic: Postezi oricum și speri să nu te ia ăia la șuturi (cel mai ieftin scapi prin simpla rașchetare a clipului de pe youtube de către cei de la google, cel mai „scump” - dacă te dau ăia de la tv în judecată). În general din ce-am văzut eu pe youtube, e plin de încălcări ale regulii copy-right-ului. Unele rămân așa (nu apar reclamații, nu te faultează google), altele sunt șterse (iar dacă insisști ți se blochează contul), iar alții pot ajunge chiar la tribunal. Tu decizi.

#4
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Chiar daca iti vor ramane clipurile pe youtube, nu vei putea face bani de pe urma lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate