Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Montare automatã partiție ntfs la boot + drepturi acces

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Cum fac o partitie (NTFS) sa se monteze automat cand bootez Lubuntu sau cand ma loghez? Am gasit cate ceva pe google, insa cereau reinstalarea sistemului.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E simplu, trebuie trecută în /etc/fstab. Uite explicat pe larg în limba română: http://forum.ubuntu....ic.php?id=11940

Nici nu-i neapărat obligatoriu s-o treci după UUID (e mai sigur, e recomandabil, dar nu neapărat necesar), poți folosi label sau numele partiției, ceva de genul:
/dev/sda5			 /media/win	 ntfs-3g		 defaults,uid=1000,gid=0,umask=022 0 0


Dar va trebui să creezi acel punct de montare (/media/win sau cum vrei tu să-l denumești...). Și vezi să pui uid și gid corecte, adică numărul de identificare exact al userului tău și-al grupului (comanda id).

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc. Pe de-o parte am rezolvat, pe de alta parte am stricat. Acum clientul p2p nu mai are acces la partitie (Permission denied). Ce-i de facut?

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Păi trebuie să fie vorba de drepturile asupra acelei partiții, mai exact asupra punctului de montare, că ntfs nu știe de drepturile Linux. Poate nu ai urmat exact pașii din acel tutorial? Cum arată linia din /etc/fstab referitoare la acea partiție? Are flagul umask=022? Uid-ul și gid-ul sunt corecte? Comanda id îți spune ce uid și gid au userul tău și grupul tău de bază, pot fi identice sau diferite în funcție de grupul tău de bază! Mă gândesc că-n postul meu anterior exemplul meu avea uid=1000 și gid=0, asta deoarece userul meu are uid 1000 dar grupul de bază este root (gid 0)... Tu trebuie să ai numerele corecte pentru userul tău, cel mai probabil sunt identice (1000, 500, 501, șamd).
[ https://i.imgur.com/17yTsgI.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Verifici permisiunile cu comanda:
ls -l /media/win

Outputul va fi de forma:
┌─[ shogun @ stressat ] - [ Arch ] - [ ~ ]
└─[$]> ls -l /media/win
total 8301412
drwxr-xr-x 1 shogun root   0 iul 27 10:57 Apps
drwxr-xr-x 1 shogun root    8192 aug 18 10:58 Downloads
drwxr-xr-x 1 shogun root    4096 aug 26 12:36 Music

Schimbi permisiunile și proprietarul cu:
sudo chown -R user /media/win
sudo chmod -R 755 /media/win


Înlocuiești ”user” cu numele userului tău (în exemplul meu userul este shogun), opțiunea -R (recursive) modifică permisiunile și asupra conținutului, nu doar asupra ”obiectului” (partiție, punct montare, director). Dacă e cazul, înlocuiești /media/win cu numele corect al punctului de montare (/media/windows, /media/d, /mnt/win, sau care este ăla).

Uite un mic tutorial ce ți-ar putea fi de folos pe viitor, vezi că-n acea secțiune sunt numai tutoriale: http://forum.ubuntu....pic.php?id=8446

LE: ca să epuizăm toate posibilitățile, ai instalat pachetul ntfs-3g?

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Absolut toate sunt in regula. Guid-ul este corect, flag-ul umask este. Mai exact, asa arata linia din fstab:

UUID=53C5D4A049E90A8B /media/disk1	 ntfs-3g	 defaults,uid=1000,gid=1000,umask=022	 0	 0


Permisiunile erau deja setate corect, ba chiar le-am resetat folosind de data asta si optiunea -R, pachetul ntfs-3g este instalat. Ce altceva poate sa fie?

Edited by Ann0nyym0us, 16 September 2014 - 17:50.


#6
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Trebuia scrisa si numele partitiei ex
#UUID=53C5D4A049E90A8B
/dev/sda1  /media/disk1	   ntfs-3g		 defaults,uid=1000,gid=1000,umask=022	0	   0



#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Regret, nu știu. Nici nu prea înțeleg de ce spui că ”clientul p2p nu mai are acces la partiție”... Păi nu spuneai că n-o poți accesa? În eventualitatea că altcineva știe ceva util, dă te rog detalii. Ce client p2p folosești? Te referi la cel folosit în Lubuntu sau cel din windows? Personal mă pricep prea puțin la Ubuntu și spre deloc la windows.

Partiția e montată cum trebuie, sunt convins că ai acces la ea, poți citi/ scrie/ șterge de pe ea, asta e ok. Dă mai multe detalii și să sperăm că un coleg ubuntist te poate ajuta.
Baftă!


@Zinus: nu neapărat, e ok și după UUID și după label. Evident că poate încerca și cum spui tu, sincer să fiu și eu folosesc tot numele (/dev/sda1, șamd)... Posted Image

#8
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
La mine numai asa a functionat, altfel nu o monta.

Edited by Zinus, 16 September 2014 - 18:07.


#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Clientul e qBittorrent. Eroarea este asta:

Attached File  Selection_010.png   32.36K   25 downloads

Spun ca nu mai are acces pentru ca, inainte cand montam partitia manual, totul era ok, nu primeam nicio eroare.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Verifică te rog propietarul/ permisiunile exact pentru acel director sau fișier, fie cu ls-l, fie din PacmanFM (sau orice alt file manager folosești). Postează un screenshot.
Cu excepția acelui director/fișier, sau cu excepția qBittorrent, cum e situația cu acea partiție? Poți crea/ șterge/ accesa fișiere?

Ai încercat și cu ce-a zis colegul @Zinus?

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Permisiunile pt acel director sunt in regula.

drwxr-xr-x 1 maxx maxx	 8192 Aug 9 11:49 25 G


Inafara de qbittorent, pot sa fac orice cu acea partitie (read/write/access). Oricum, eroare apare la orice fisier descarcat cu bittorrent, nu doar la acela la care am facut screenshot.

Am incercat si sugestia colegului Zinus, degeaba.

Edited by Ann0nyym0us, 16 September 2014 - 19:08.


#12
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013

View PostAnn0nyym0us, on 16 septembrie 2014 - 18:43, said:

Spun ca nu mai are acces pentru ca, inainte cand montam partitia manual, totul era ok, nu primeam nicio eroare.

Esti inscris in grupul "users"?Citeste aici https://wiki.archlin...ndex.php/Groups

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Se pare ca asta a fost problema, nu eram inscris in grupul users. Am adaugat utilizatorul meu acolo si acum totul este in regula.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate