Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Parere Xilina

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Buna seara!
        As avea si eu cateva intrebari cu privire la anestezicul Xilina. Am fost operat in Ploiesti de cornete nazale si mi s-a administrat Xilina spray inainte sa intru in operatie. Din cate am observat aceasta nu si-a facut efectul, adica am fost operat cam pe viu. In fine...operatia nu a fost un succes si acum m-am dus la Institutul de Fonoaudiologie Dorin Hociota Bucuresti la control. Acestia mi-au administrat din nou Xilina pentru a face endoscopie(nazala) si am simtit tot ce se intampla in nasul meu. Mentionez ca inainte de operatia de la Ploiesti mi s-au facut analize pentru alergie la Xilina si se pare ca nu sunt alergic.

Acum as dori si eu o parere cam ce ar fi de facut. Oricum doctorul o sa-l anunt de aceasta situatie, dar exista inlocuitor pentu acest anestezic?

Mentionez ca atunci cand mi se administra Xilina spray ma ustura nasul si imi amorteau buzele, nasul decat ma ustura si atat, dar simteam tot ce se intampla inauntru.

Multumesc anticipat!

#2
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Partea de anestezie este o stiinta , nu merge pe forum , trebuie luat legatura cu un medic anestezist.
Sunt prea multe necunoscute ca sa dai un sfat si mai rau, sa fie luat si in serios si pacientul sa intre intr-un soc .
Cere sa fi anesteziat injectabil .

Edited by rozone, 16 September 2014 - 19:50.


#3
advl

advl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.11.2008
O experienta similara am avut si eu la operatia de deviatie de sept cu diferenta ca mie imi injecta anestezicul in nas. Dupa operatie am stat peste noapte in spital si discutand cu un alt pacient din salon am aflat ca acesta a optat pentru anestezie generala pentru aceeasi operatie ca mine. Nu stiu ce reprezinta cornetele nazale si daca se poate face anestezie generala pentru aceasta operatie dar poate este si asta o varianta.

 rozone, on 16 septembrie 2014 - 19:49, said:

Partea de anestezie este o stiinta , nu merge pe forum , trebuie luat legatura cu un medic anestezist.
Sunt prea multe necunoscute ca sa dai un sfat si mai rau, sa fie luat si in serios si pacientul sa intre intr-un soc .
Cere sa fi anesteziat injectabil .
Corect!

#4
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Va multumesc pentru raspunsuri, cand voi ajunge la spital o sa vorbesc cu doctorul orl-ist/anestezist si sa vad ce vor spune. Topicul l-am deschis doar pentru a ma informa/afla pareri.

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu-mi dau seama cum poate operatia asta banala sa nu fie un succes? Ti-a taiat prea putin din cornete sau ce? Am avut si eu operatia asta pe la 18 ani, afectiunea se cheama rinita parca. Mie mi-a facut o injectie inauntrul nasului si nu prea am simtit mai nimic, cam la fel ca la dentist, posibil sa fie aceeasi substanta care amorteste zona.

Trebuie sa fii tampit sa ceri anestezie generala pentru asa ceva. Si Michael Jackson a cerut anestezie generala pentru ca nu putea sa doarma si uite ca nu s-a mai trezit deloc...

#6
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008

 rickysyv, on 17 septembrie 2014 - 07:31, said:

Nu-mi dau seama cum poate operatia asta banala sa nu fie un succes? Ti-a taiat prea putin din cornete sau ce? Am avut si eu operatia asta pe la 18 ani, afectiunea se cheama rinita parca. Mie mi-a facut o injectie inauntrul nasului si nu prea am simtit mai nimic, cam la fel ca la dentist, posibil sa fie aceeasi substanta care amorteste zona.

Probabil a taiat prea putin(nu ma pricep, nu-mi dau cu parerea). Mi s-a spus ca dupa maxim o luna o sa pot respira normal, dar...a trecut un an si respir la fel de greu ca inainte de operatie.

#7
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 CiureaDaniel, on 16 septembrie 2014 - 19:15, said:

. Am fost operat in Ploiesti de cornete nazale si mi s-a administrat Xilina spray inainte sa intru in operatie. Din cate am observat aceasta nu si-a facut efectul, adica am fost operat cam pe viu.
toata lumea e operata cam pe viu. Operatia pe mort se numeste autopsie.

 CiureaDaniel, on 16 septembrie 2014 - 19:15, said:

Mentionez ca atunci cand mi se administra Xilina spray ma ustura nasul si imi amorteau buzele, nasul decat ma ustura si atat, dar simteam tot ce se intampla inauntru.
Multumesc anticipat!
Cand se face anestezie locala SIMTI ce se intampla, dar nu doare, sau cel putin nu doare asa de tare. Exista ceva inlocuitori pentru xilina, sunt folositi in principal de dentisti, dar si cu ei vei simti ce se intampla.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate