Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Lenovo IBM t41,driverele nu se instaleaza!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Krysty111999

Krysty111999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.04.2012
Am un Lenovo IBM t41,i-am reinstalat windows-ul(xp sp3),dar nu mai merge sa instalez driverele pentru el.
Am incercat cu driverele care vin pe cd,am incercat cu cele de pe site-ul oficial,dar nimic.
Le instalez,dar nu apare nimic,nici in device manager,niciunde...
Nu inteleg de ce...
Stiu ca aceste laptop-uri sunt de cand era buna fata,dar trebuie sa fie o solutie.
Multumesc!

Edited by Krysty111999, 16 September 2014 - 18:23.


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Incearca si driverele de pe site.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 25.01.2007
de ce instalezi tu driverele?
toata lumea foloseste thinkvantage sistem update, face ala totul.
http://support.lenov...nts/tvsu-update

#4
Krysty111999

Krysty111999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.04.2012
Si cum vrei sa functioneze programul?
La acel program banuiesc ca trebuie internet,atunci eu am nevoie de driverul LAN...

Edited by Krysty111999, 16 September 2014 - 18:41.


#5
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

 Krysty111999, on 16 septembrie 2014 - 18:39, said:

Si cum vrei sa functioneze programul?
La acel program banuiesc ca trebuie internet,atunci eu am nevoie de driverul LAN...

Precum ai postat aici, poti la fel de bine sa copii pe un stickurmatoarele: un antivirus si programul care instaleaza singur driverele de la LENOVO. Eu asa fac. DAR, ai grija ce instalezi si cand.
Ordinea este urmatoare:
  • antivirus
  • programul de instalat singur driverele potrivite. Alegi doar driverul pentru placa de retea. Restul le instalezi la punctul 4.
  • update la windows, in cazul in care le mai oferea Microsoft windows. Ai grija ca unele update-uri sunt niste programe care verifica daca ai windows cu licenta, programe cracuite, activate cu seriale piratate, etc. Mai sunt cateva update-uri care blocheaza viitoare crack-uri. Trebuie sa te documentezi.
  • Vezi punctul 2.
  • Succes si multe pachete de tigari, pentru ca la un Lenovo T420 imi trebuie pentru a instala tot ce-mi trebuie mie (autodesk, corel, photoshop, winamp, messenger, office 2013, etc), aproximativ 24 de ore, pentru ca anumite etape, care sunt nenumarate, cer restart.

 Krysty111999, on 16 septembrie 2014 - 18:39, said:

Si cum vrei sa functioneze programul?
La acel program banuiesc ca trebuie internet,atunci eu am nevoie de driverul LAN...

Daca vei considera ca vei avea nevoie de ajutor da-mi un mesaj privat.

#6
Krysty111999

Krysty111999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.04.2012

 adrian_postovaru, on 16 septembrie 2014 - 19:17, said:

Precum ai postat aici, poti la fel de bine sa copii pe un stickurmatoarele: un antivirus si programul care instaleaza singur driverele de la LENOVO. Eu asa fac. DAR, ai grija ce instalezi si cand.
Ordinea este urmatoare:
  • antivirus

  • programul de instalat singur driverele potrivite. Alegi doar driverul pentru placa de retea. Restul le instalezi la punctul 4.

  • update la windows, in cazul in care le mai oferea Microsoft windows. Ai grija ca unele update-uri sunt niste programe care verifica daca ai windows cu licenta, programe cracuite, activate cu seriale piratate, etc. Mai sunt cateva update-uri care blocheaza viitoare crack-uri. Trebuie sa te documentezi.

  • Vezi punctul 2.

  • Succes si multe pachete de tigari, pentru ca la un Lenovo T420 imi trebuie pentru a instala tot ce-mi trebuie mie (autodesk, corel, photoshop, winamp, messenger, office 2013, etc), aproximativ 24 de ore, pentru ca anumite etape, care sunt nenumarate, cer restart.

Daca vei considera ca vei avea nevoie de ajutor da-mi un mesaj privat.

Am urmat pasii,dar nimic.
Tot ce am reusit a fost sa instalez un antivirus,am incercat exact cum ati spus,am pus pe stick programul de update drivere,dar cand am incercat sa il isntalez mi-a cerut netframework...zis si facut,am pus si NETf pe stick,dupa ce am incercat sa il instalez totul merge bine pana in momentul cand netf trebuie sa isi downloadeze cele necesare...download-ul nu s-a efectuat,logic,pentru ca driverul meu de network lipseste.
Totusi sa zicem ca instalez toate necesare,dar cand vine vremea update-ului cu acel program,pun pariu ca o sa imi ceara internet,el de unde sa ia cele necesare?

Edited by Krysty111999, 17 September 2014 - 08:01.


#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

De pe http://support.lenov...ents/migr-58183 , unde scrie că:

" Operating system

The following operating systems are supported on the ThinkPad T41 systems:

[*]Microsoft Windows XP Professional (no service pack, SP1) with USB 2.0 support
[*]Microsoft Windows XP Home (no service pack, SP1) with USB 2.0 support

Notes:
[*]Previous versions of these operating systems are not supported.
[*]Operating systems other than those preinstalled on the systems may not provide full-feature functionality
",

aş avea în vedere aspectul ăsta.

Foarte posibil să fi funcţionat cu WinXpSp3, după upgrade-uri succesive.

Vezi Windows-xp-updates-solutie-pana-in-2019 .

Într-o primă fază vezi dacă permite instalarea driver-urui de reţea pe fir.

Edited by Mos_Ilie, 19 September 2014 - 13:28.


#8
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

 Krysty111999, on 17 septembrie 2014 - 08:00, said:

Am urmat pasii,dar nimic.
Tot ce am reusit a fost sa instalez un antivirus,am incercat exact cum ati spus,am pus pe stick programul de update drivere,dar cand am incercat sa il isntalez mi-a cerut netframework...zis si facut,am pus si NETf pe stick,dupa ce am incercat sa il instalez totul merge bine pana in momentul cand netf trebuie sa isi downloadeze cele necesare...download-ul nu s-a efectuat,logic,pentru ca driverul meu de network lipseste.
Totusi sa zicem ca instalez toate necesare,dar cand vine vremea update-ului cu acel program,pun pariu ca o sa imi ceara internet,el de unde sa ia cele necesare?

Windows-ul tau este bun/complet?  Incearca o alta varianta de windows XP. Windows 7 nu merge la tine? Am instalat si eu de cateva ori Windows XP Professional cu SP1 inclus (numai instalam si update-ri) si mergea excelent instalarea si utilizarea lui o perioada pana cand se busea din diverse motive. Te rog sa ma ti la curent cu evolutia/rezolvarea problemei tale, pentru ca as dori sa reinstalez si eu un windows XP Professional cu SP3 inclus.

#9
Krysty111999

Krysty111999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.04.2012

 adrian_postovaru, on 20 septembrie 2014 - 00:32, said:


Windows-ul tau este bun/complet?  Incearca o alta varianta de windows XP. Windows 7 nu merge la tine? Am instalat si eu de cateva ori Windows XP Professional cu SP1 inclus (numai instalam si update-ri) si mergea excelent instalarea si utilizarea lui o perioada pana cand se busea din diverse motive. Te rog sa ma ti la curent cu evolutia/rezolvarea problemei tale, pentru ca as dori sa reinstalez si eu un windows XP Professional cu SP3 inclus.
Am incercat,am acum win xp home cum scrie in lista,dar nu imi instaleaza driverele...instal,next,next...totul bine dar nu imi apar,nu stiu ce sa mai fac,cum e posibil sa instalez un driver si sa nu imi apara niciunde...nu inteleg.
Windows 7 nu este compatibil cu acest laptop.

#10
Krysty111999

Krysty111999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.04.2012
Pana la urma m-am hotarat sa intalez win 7,merge fara probleme,driverul de internet s-a instalat singur,dupa au urmat celelalte,pana acum este totul bine,dar totusi nu inteleg de ce pe xp nu merge sa instalez driverele...
Multumesc pentru ajutor!

Edited by Krysty111999, 21 September 2014 - 22:11.


#11
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

 Krysty111999, on 21 septembrie 2014 - 22:10, said:

Pana la urma m-am hotarat sa intalez win 7,merge fara probleme,driverul de internet s-a instalat singur,dupa au urmat celelalte,pana acum este totul bine,dar totusi nu inteleg de ce pe xp nu merge sa instalez driverele...
Multumesc pentru ajutor!

Daca nu ma insel anul acesta sau anul trecut cei de la Microsoft au zis ca numai asigura suport si securitate pentru Windows XP. Ceea ce e nu am inteles, de ce inca in institutiile de stat se foloseste Windows XP. Chiar asa de tare au stricat Windows XP?

#12
Krysty111999

Krysty111999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.04.2012
Pentru ca a fost gresala mea,vreau sa nu o mai repete si altii,asa ca o sa va spun cum am rezolvat intr-un sfarsit totul...
In primul rand multumesc foarte mult pentru ajutor!
Win 7 merge bine pe laptop,dar totusi am hotarat sa rezolv problema cu xp si de ce driverele nu se instaleaza,gresala mea,bineinteles de incepator,a fost ca atunci cand descarcam driverele,le instalam,nu mi-am dat seama ca de fapt ele se extract-eaza in C:/DRIVERS...problema am rezolvat-o simplu,m-am 'dus' frumos in C/Drivers...etc. si am gasit acolo setup.exe la fiecare din driverele extract-ate.
Dar am si descoperit un program care instaleaza driverul placii de retea in offline,la fel cum face si windows 7 de altfel.(3DP net)
Multumesc inca o data si sper sa fiu mai atent data viitoare,dar nu imi pare rau,deoarece am invatat multe...hihihi.

Edited by Krysty111999, 24 September 2014 - 17:30.


#13
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

 Krysty111999, on 24 septembrie 2014 - 17:28, said:

Pentru ca a fost gresala mea,vreau sa nu o mai repete si altii,asa ca o sa va spun cum am rezolvat intr-un sfarsit totul...
In primul rand multumesc foarte mult pentru ajutor!
Win 7 merge bine pe laptop,dar totusi am hotarat sa rezolv problema cu xp si de ce driverele nu se instaleaza,gresala mea,bineinteles de incepator,a fost ca atunci cand descarcam driverele,le instalam,nu mi-am dat seama ca de fapt ele se extract-eaza in C:/DRIVERS...problema am rezolvat-o simplu,m-am 'dus' frumos in C/Drivers...etc. si am gasit acolo setup.exe la fiecare din driverele extract-ate.
Dar am si descoperit un program care instaleaza driverul placii de retea in offline,la fel cum face si windows 7 de altfel.(3DP net)
Multumesc inca o data si sper sa fiu mai atent data viitoare,dar nu imi pare rau,deoarece am invatat multe...hihihi.


Felicitari pentru ca ai fost insistent si ai gasit  rezolvare. Felicitari pentru ca ai importasit rezolvarea cu noi.

#14
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Krysty111999, on 16 septembrie 2014 - 18:22, said:

Am un Lenovo IBM t41,i-am reinstalat windows-ul(xp sp3),dar nu mai merge sa instalez driverele pentru el.
Nu au functionat driverele din linku-ul pus de  userul @Lesbianu ?!
Atunci sigur driverele de aici==>http://www.notebook-...ivers-software/ sunt 100% functionale Posted Image

Insa daca ai o licenta de W7 si ti-a rezolvat toate problemele, bravo tie !

bafta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate