Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De la Stiinte ale naturii ... la Automatizari si Calculatoare.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Salutari tuturor. Acum in mod sigur unii o sa imi sara in cap "esti la stiinte ale naturii si vrei AC ?" Da, vreau. Cand am intrat la liceu, nu eram decis daca doresc Medicina sau o facultate axata pe IT. Dar uite ca timpul a trecut, si pasiunea pentru calculatoare a crescut din ce in ce mai mult. E adevarat ca fac matematica de M2, si ca sunt mari diferente. Cu informatica ma descurc si inteleg foarte bine algoritmii.

Acum problema e ca nu stiu cat am de recuperat pentru M1, dar si pentru AC (am inteles ca se mananca matematica pe paine acolo).
Tin sa precizez ca ma tin de invatat, si sunt foarte determinat sa recuperez.

Edited by sandokan965, 16 September 2014 - 17:48.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Studiaza programa de liceu aici: http://www.edu.ro/in.../articles/c556/
Ce anume vrei dintre A ori C ? Informatica de ce nu ? Ce vrei sa practici dupa absolvire ?

Edited by neagu_laurentiu, 16 September 2014 - 17:52.


#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
daca erai de la stinte sociale, era ceva
daca esti de nota 8-9-10 la M2, te descurci si la M1
daca esti la retrogradare cu 5 la M2, mai bine nu

#4
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Vreau sa ma axez pe CTI- Calculatoare. Invat de +9 la matematica, am un profesor serios. Merg la AC deoarece am inteles ca se face si hardware.

Edited by sandokan965, 16 September 2014 - 17:56.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ca sa ce ? (eu stiu bine diferenta, nu-s convins ca si tu).

#6
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Postneagu_laurentiu, on 16 septembrie 2014 - 17:54, said:

Ca sa ce ? (eu stiu bine diferenta, nu-s convins ca si tu).

Imi place si fizica, am uitat sa mentionez :)

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ma intereseaza. Ce vrei tu sa "bati cu ciocanul" dupa absolvire ? Sa vad daca se pupa dorinta ta cu specializarea vizata.

Edited by neagu_laurentiu, 16 September 2014 - 18:02.


#8
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Postneagu_laurentiu, on 16 septembrie 2014 - 18:01, said:

Nu ma intereseaza. Ce vrei tu sa "bati cu ciocanul" dupa absolvire ? Sa vad daca se pupa dorinta ta cu specializarea vizata.

Nu iti trebuie facultate sa bati cu ciocanul; daca voiam asa ceva, nu mai faceam topic pe forum. Vreau sa urmez o facultate care imi poate asigura un job pe viitor.

Edited by sandokan965, 16 September 2014 - 18:06.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Te faci ca nu intelegi ? Am pus intre ghilimele dupa ce am intrebat si normal. Nu facultatea asigura job. Pleaca cu analiza de la ce te intreb eu ca sa nu regreti mai tarziu.

Edited by neagu_laurentiu, 16 September 2014 - 18:09.


#10
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
In ce cls vrei sa faci aceasta mutare? Daca ești cls 9.-10 se poate recupera,11 e mult mai greu.. Si pe-a 12 nu are rost..numai daca vrei sa ramai repetent/ă

Edited by corectsunt, 16 September 2014 - 18:13.


#11
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Postneagu_laurentiu, on 16 septembrie 2014 - 18:07, said:

Te faci ca nu intelegi ? Am pus intre ghilimele dupa ce am intrebat si normal. Nu facultatea asigura job. Pleaca cu analiza de la ce te intreb eu ca sa nu regreti mai tarziu.

Stiu ca nu asigura un job doar simplul fapt ca ai absolvit o facultate. Ideea este urmatoarea: nu stiu ce vremuri vor veni, cata industrie va mai fi in tara asta, daca voi mai ramane in tara (eu prefer sa raman aici)... Am ajuns la concluzia ca daca urmez AC si devin inginer voi avea o paleta mai larga de domenii.

Sunt la inceput de clasa a 11-a, timp se gaseste.

Edited by sandokan965, 16 September 2014 - 18:15.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-s convis ca stii ce inseamna inginer de calculatoare, nu poti defini ce vrei sa practici, mergi in virtutea inertiei. Cum sa ai viitor daca nu stii in ce te specializezi si te lasi doar la latitudinea unor cursuri initiatoare pe foarte multe specializari !

Edited by neagu_laurentiu, 16 September 2014 - 18:20.


#13
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View Postsandokan965, on 16 septembrie 2014 - 18:13, said:

Stiu ca nu asigura un job doar simplul fapt ca ai absolvit o facultate. Ideea este urmatoarea: nu stiu ce vremuri vor veni, cata industrie va mai fi in tara asta, daca voi mai ramane in tara (eu prefer sa raman aici)... Am ajuns la concluzia ca daca urmez AC si devin inginer voi avea o paleta mai larga de domenii.

Sunt la inceput de clasa a 11-a, timp se gaseste.
Oricum ce specializare faci la sc nu prea contează... Ce înveți singur si mai departe aia contează.. Învățământul e praf...

#14
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Postneagu_laurentiu, on 16 septembrie 2014 - 18:15, said:

Nu-s convis ca stii ce inseamna inginer de calculatoare, nu poti defini ce vrei sa practici, mergi in virtutea inertiei. Cum sa ai viitor daca nu stii in ce te specializezi si te lasi doar la latitudinea unor cursuri initiatoare pe foarte multe specializari !

Nefiind in cadrul facultatii, nu am de unde sa stiu exact pe ce sa ma specializez in viitor, sunt inca la liceu, deci consider ca mai este timp de gandit in privinta asta. In timpul facultatii mi se va deschide apetitul pentru un anumit domeniu.

Edited by sandokan965, 16 September 2014 - 18:35.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Dar la nivelul si perceptia ta eu te intreb. Pe de alta parte, daca n-ai pasiune de pe acum atunci ai si riscul ca sa nu-ti vina pofta mancand. Apoi daca tu vrei o anumita chestiune e mult mai bine sa stii ca sa alegi facultatea potrivita.

Edited by neagu_laurentiu, 16 September 2014 - 18:40.


#16
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Are dreptate D-ul neagu_laurentiu.Daca nu ai pasiunea atunci nu merita sa faci faculteatea.Eu eram pasionat si pe "tron"(WC) citeam cartile .Eram ca Al Bundy :)

#17
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
N-as mai fi deschis acest topic daca nu aveam pasiune. Imi place fizica, matematica si informatica(atat cat am facut la scoala in clasele 9-10, dar si ce am mai studiat suplimentar). Inca de mic eram pasionat de calculatoare, de componente. Mai tarziu am inteles in mare cum functioneaza programele. Am si simt practic si nu as vrea sa stau doar cu nasul in calculator, de asta evit facultatea de informatica.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Si vrei Calculatoare (partea de software) adica Informatica ! Ia vezi daca nu vrei Automatica. Sau Electronica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate