Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Achizitie telefon 4/4.3''

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
Salut. Momentan am un htc one m7 de care sunt multumit intr-o oare care masura, exceptand marimea. Asa ca vreau un telefon de max 4.3'' cu specificatii bune. Bugetul 1500-1700 ron. Variante : sony z1 compact nou, iphone 5 sau iphone 5s second hand. Telefonul il folosesc la vorbit/sms/navigare pe net/poze/gps cateodata/rar muzica/jocuri gen 2048.
Astept niste pareri. Multumesc

#2
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013
De ce te chirorasti in 4 sau 4.3 inch?

Eu in banii tai mi-as lua S4. Ecran fHD la 5 inch, android kitkat, 2 gb ram, s health care iti monitorizeaza "viata"(nush cat e de important pt tine). E best buy.

#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Ca sa-i incapa in toate buzunarele, poate i se pare mai potrivit in mana.

#4
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
pentru ca este prea mare ca dimensiune atat in palma cat si in buzunar. aluneca foarte usor si am ajuns la concluzia ca este greu utilizabil cu o mana.

#5
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Z1 Compact nou, cea mai buna varianta daca vrei ceva performant si mic. Altceva nu prea ai ce.

#6
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 Ruben56, on 16 septembrie 2014 - 17:25, said:

De ce te chirorasti in 4 sau 4.3 inch?

Eu in banii tai mi-as lua S4. Ecran fHD la 5 inch, android kitkat, 2 gb ram, s health care iti monitorizeaza "viata"(nush cat e de important pt tine). E best buy.

Asta e din generatia noua. Asta este.

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Iphone 5s.. nu exista telefon mic care sa ruleze mai bine ca ala, nici macar sony compact, cu toata simpatia pe care i-o port aparatului.
Edit: Vad ca ai mentionat iphone 5s sh, in cazul asta ar trebui sa ai grija de unde-l cumperi.. Dar intre iphone sh si sony compact nou as merge pe prima varianta doar daca as stii sigur cine a folosit telefonul ala inainte si-as avea idee cum a facut-o, altfel iphone sade mai bine in palma decat sony si ofera o experienta de utilizare mai placuta.

Edited by n-amname, 16 September 2014 - 18:19.


#8
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014

 alin62, on 16 septembrie 2014 - 17:36, said:

Z1 Compact nou, cea mai buna varianta daca vrei ceva performant si mic. Altceva nu prea ai ce.

+1 Xperia Z1 Compact. Eventual sa-l cumperi dupa ce apare Z3 Compact in magazine, poate mai scade pretul.

#9
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
BlackBerry Z10. Poti lua chiar 2 in banii aia :)

#10
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
am avut z10 nu mi-a placut. mai urmaresc piata putin, din cate vad sony se invarte in jur de 1600 ron ( si aici e loterie sa nu-l prinzi din lotul cu probleme la blit/camera ), iphone 5 sh cam la 1400 ron iar 5s in jur de 1800 ron. daca o sa ma decid pe iphone o sa fie neverlocked, 16 gb si sper sa gasesc unu cu acte

#11
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
De ce sa te complici sa dai 18 mil pe un iphone sh de 16 gb cand poti sa iei Z1 compact nou la 16 mil care este cel putin la fel de performant ca i5s

#12
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014

 alin62, on 16 septembrie 2014 - 21:21, said:

De ce sa te complici sa dai 18 mil pe un iphone sh de 16 gb cand poti sa iei Z1 compact nou la 16 mil care este cel putin la fel de performant ca i5s

Ca na scrie "aIphone"

Edited by Cozzmy13, 18 September 2014 - 08:41.


#13
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@wass: Şi eu prefer telefoanele compacte, uite aici o listă cu telefoanele care corespund. Am ales telefoane din 2013 încoace, minim dual core 1GHz, 1 GB RAM, 8 GB storage, şi frecvenţele GSM pentru România (n-am pus LTE, dacă vrei să pui vezi aici, deci ar cam trebui să bifezi 800, 1800 şi 2600). Vezi că ai acolo un "click here" unde mai poţi ajusta preferinţele.

Vezi că am făcut selecţia pe baza dimensiunilor exterioare (maxim 130mm x 68mm). Nu o fac pe baza ecranului pentru că sunt producători care în dimensiunile astea reuşesc să bage inclusiv ecran de 4.6 sau 4.7", ori ce contează de fapt e cum stă în mână nu ecranul, care bănuiesc că nu te deranjează dacă reuşeşte să fie mare.

Eu acum am S4 Mini şi n-o să-l schimb în următoarele 6-12 luni decât în cazuri extreme (dacă-l pierd sau se fură). Dacă aş fi nevoit să aleg acum ceva, probabil tot S4 Mini aş lua, l-am ales intenţionat faţă de celelalte de acolo.

Peste 6-12 luni probabil m-aş orienta spre Z3 Compact, dar depinde cum va evolua preţul şi ce surprize mai apar (vezi de ex. flash bleed la Z1 Compact).

Eu prefer Android, apropo, deci nu am luat în calcul nimic cu iOS sau WP. Nu că ar fi multe alternative, sunt doar 5s/5c si Lumia 525.

Edited by wirespot, 18 September 2014 - 14:03.


#14
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
Cozzmy nu ma obosesc sa-ti raspund.
Wirespot multumesc pentru lista.
Acu am htc one m7 care se spune ca e unul dintre cele mai ok cu android dar si el are lagurile lui/ freezeuri si alte magarii mai ales dupa update-ul la 4.4.3. Nu are rost sa vorbesc despre un single core si 1 gb ram. asa pot pune si m8 mini. Ce m-a facut sa nu cumpar inca z1 compact este aceea problema flash bleed si de asta am adus in discutie si iphone.

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Lag si freeze pe htc one? Asta da performanta :)) , esti unu dintre putini oameni care au reusit asa ceva.
Incearca sa faci un factory reset inainte de update si apoi nu ar trebuie sa mai ai nici o problema. HTC este destul de recunoscut pentru softul foarte bun fara lag si freeze uri.

#16
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
I-am dat crede-ma. nu stiu care e treaba cu el dupa update

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Pai mai exact ce probleme ai? Adica se mai blocheaza la diferite aplicatii din senin? Sacadeaza prin meniu?
Mie unu imi merge perfect, la fel cum a mers si cu 4.4.2, si nici pe forum nu prea am vazut sa se planga careva.

Oricum daca vrei sa ti iei ceva mai mic nu mai conteaza :) eu tot raman la opinia mea sa iei un Z1 Compact nou decat un iphone 5S sh de 16 gb.

#18
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
se blocheaza cand intru in camera foto, cand inchid un apel si nu am puse tot felul de aplicatii dubioase. nu se intampla mereu dar cand ti-e lumea mai draga buf.
si sa dau 1600 ron pe un telefon care e posibil sa sufere de flash bleed din fabrica nu prea imi convine, plus de asta cine stie ce probleme mai are. Intr-un review am vazut aceleasi simptome ca ale htc-ului meu dupa update la 4.4

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate