Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Vine frigul...ce plantam?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salutari,

Am la dispozitie o casa de 200m^2 si chiar din iarna trecuta m-am gandit ce as putea face in ea, daca as putea face ceva. Ma gandeam anul trecut sa fac in beci o crescatorie mica de ciuperci enoki, insa termperatura pentru crestere a acestora e de 13gr. C. (germinarea -sper ca asa se zice- e  intre 20-25C, la inceput, dar le pot tine in casa in perioada aceasta) deci sunt circumspect ca voi reusi sa am temperatura aceea constant cu costuri cat mai mici.

Casa e la rosu, nelocuibila, blindada cu scanduri, are curent electric si se afla pe langa Bucuresti.

Va intreb pe voi, cei mai realisti, as putea sa intreprind ceva incepand de acum sau sa astept la anul, cand mai strang bani pentru un solar mic?

Am citit azi noapte vreo 4ore ce-ati scris pe mai multe subiecte, insa nelocuind acolo, ma pot baza, moment, exclusiv pe automatizare pe care o voi crea eu, daca-i posibil.  Dar pot sa va zic ca m-ati fascinat cu munca grea pe care o intreprindeti.

Exista vreo sansa sa ajung la temperatura de 13grC intr-un beci folosind surse fiabile?

Acest subiect poate muri din start sau nu. E mai mult o discutie cu un necunoscator, desi parintii mei sunt ing. agronomi.

Multumesc,

#2
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013

View Postpg-soare, on 16 septembrie 2014 - 16:25, said:

desi parintii mei sunt ing. agronomi.
Parintii ce parere au?

#3
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Pai, cam ce cost ai vrea la incalzire pe luna (in lunile in care se face germinarea, sau daca se poate programa cumva..

#4
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
e cam greu cu ciupercile. ai nevoie de caldura in germinare, umiditate si temperatura constantape parcursul cresterii.

daca dispui de bani, fa un solar la primavara si pune verdeata (marar, patrunjel, leustean) sau plante aromatice. apoi, spor la vanzare, in piata la obor :)

#5
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View Posthesu154, on 16 septembrie 2014 - 16:30, said:

Parintii ce parere au?
Nu-mi place sa le spun toate ideile mele tampite. Trebuie mai intai sa am o baza.

View Posttrasnitul28, on 16 septembrie 2014 - 16:33, said:

Pai, cam ce cost ai vrea la incalzire pe luna (in lunile in care se face germinarea, sau daca se poate programa cumva..
Am zis ca germinarea o pot face unde stau si le pot muta dupa aceea.


Patrunjel, menta, marar, leustean  s-au pus anul asta.

Eu vreau sa mananc din ele, nu sa le comercilizez...Mai mult ca sigur m-am trezit prea tarziu pentru nu stiu ce implica incalzirea in beci (si nu numai)! Si sa aduc peste 30gr C mi se pare cam mult!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate