Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Fractura prin tasare

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
rares_12

rares_12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.12.2007
Salut!

Acum aproape un an in timpul unei furtuni a cazut un copac pe mine. Eu nu mai tin minte momentul pentru ca am ramas inconstient. In urma acestui accident, cele mai grave urmari sunt: o clavicula rupta si doua vertebre fracturate prin tasare (T5 si T6).

Inainte de acest accident obisnuiam sa fac sport si as dori sa ma recuperez, ca mai apoi sa ma reapuc. Am vazut cativa doctori si acestia mi-au spus ca recomandat ar fi inotul, iar mersul la sala ar putea fi destul de periculos (deci nu ar recomanda asa ceva). Acesti doctori erau doctori de familie, nu de profil sportiv. Spun acest lucru pentru ca din cate am inteles, doctorii sportivi sunt mult mai ''optimisti'' si de obicei recupereaza un sportiv grav accidentat, pe cand doctorii de familie au o abordare mai comoda si interzic multe lucruri. De asemenea, un doctor kinetoterapeut mi-a spus ca din contra, sala ar fi recomandata, deoarece trebuie sa imi intaresc muschii spatelui.

Eu unul chiar as vrea sa fac sala. De aceea am nevoie sa stiu ce as avea voie sa fac si ce nu as avea voie sa fac. Stiu ca zona este afectata si presiunea pe coloana nu este deloc indicata, dar o sa pot face exercitii pe care un om care nu a suferit un asemenea accident le poate face? Bineinteles, luand-o progresiv la inceput pana ajung intr-o forma mai buna. Si eventual ce exercitii ar trebui sa evit la inceput pana ajung la acea forma?

In viitor as vrea sa vad si niste doctori sportivi, pentru a le cere si lor parerea, asa ca daca aveti vrei recomandare ar fi perfect.

Am atasat o poza cu un RMN pe care l-am facut acum o jumatate de an, inainte de a face kinetoterapie.

Multumesc anticipat pentru orice opinie!

Attached Files

  • Attached File  T5T6.png   481.14K   27 downloads

Edited by rares_12, 16 September 2014 - 16:14.


#2
myanad

myanad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.05.2008
salut .sunt si eu patit.... in luna martie am picat si mi-am fracturat vertebra T12 in 5-6 parti fiind astfel, obligat sa stau imobilizat in corset 3 luni. Au urmat apoi, cateva sedinte de Kino si inot. De 2 saptamani am inceput sa fac si alergare usoara cam 2 km la 2-3 zile. Ca si tie, medicul de familie recomanda alerfgare dupa cel putin 1 an...insa eu am inceput ...nu doare , nu fortez. Este corect, trebuie sa ne fortificam musculatura spatelui mai ales ca, banuiesc, si tu ai stat imobilizat si aceasta s a atrofiat. Sigur nu ai voie sa ridici, sa fortezi coloane pe verticala....altfel, cred ca orice exercitiu il faci la orizontala nu cred ca sunt probleme.  Mult sanatate si nu forta coloana sub nicio forma...

#3
rares_12

rares_12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.12.2007
Multumesc! La fel si tie multa sanatate!

Eu am inceput sa mai fac acasa exercitii cu greutatea corpului si de asemenea am inceput sa si alerg. Nici eu nu am dureri cand fac vreuna din cele mentionate. Cat despre ridicatul pe verticala inca sper ca o abordare progresiva e totusi posibila si o sa ma interesez si pe tema asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate