Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sare Iodata?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
De ce nu se face nimic daca este un  fals? Este adevarat sau acest domn delireaza?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gYSDuhRrhi0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by meanman, 15 September 2014 - 14:15.


#2
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Delireaza. Chirila nu e medic adevarat cat e teolog. Cel putin acum cativa ani preda medicina la facultatea de... Teologie. Posted Image Doar pe-acolo e primit. Și la Iți biți.

Edited by EXIT, 15 September 2014 - 14:26.


#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 02.12.2007
Sarea grunjoasa (bruta) e cea mai buna.
Sarea iodata e procesata si lipsita de multe proprietati.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
D-ul P. Chirila uita un alt aspect important cred eu sa precizeze.
Iodarea sarii contribuie la scaderea numarului persoanelor cu deficiente intelectuale pe scurt creste IQ-ul populatiei cu o investitie minima.

Edited by Mihai_3, 15 September 2014 - 14:42.


#5
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014
Eu am invatat acum multi ani la scoala ca daca o gravida are alimentatia saraca in iod are sanse mari sa nasca un copil cu retard.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
In schimb cu prea mult iod o dati in altele...

#7
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View PostMihai_3, on 15 septembrie 2014 - 14:42, said:

Iodarea sarii contribuie la scaderea numarului persoanelor cu deficiente intelectuale pe scurt creste IQ-ul populatiei cu o investitie minima.

Sa inteleg ca Romania este o tara de academicieni? Daca ma uit pe strada, nu este asa....sau sunt eu intr-o alta tara? :)

#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Daca este asa benefic, de ce nu se dau legi si in alte tari sa se iodeze sarea?
Iodul biodisponibil din anumite alimente este la fel cu ala care se baga in sare prin hotarare de guvern?
Romania are zacaminte importante de sare, stramosii nostri nu aveau aceleasi probleme?

Totusi, daca statisticile arata ca acest lucru este rau, de ce nu se face nimic?

#9
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Oculta Mondiala?.....De ce se folosesc aditivi in alimente, dovediti ca fiind 100% cancerigeni...oare nu tot din acelasi motiv?

#10
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Posthunab, on 15 septembrie 2014 - 15:49, said:

Sa inteleg ca Romania este o tara de academicieni? Daca ma uit pe strada, nu este asa....sau sunt eu intr-o alta tara? Posted Image
Daca ma uit pe strada imi dau seama ca nu as vrea sa fie si mai rau.

View Postmeanman, on 15 septembrie 2014 - 15:53, said:

Daca este asa benefic, de ce nu se dau legi si in alte tari sa se iodeze sarea?
Iodul biodisponibil din anumite alimente este la fel cu ala care se baga in sare prin hotarare de guvern?
Romania are zacaminte importante de sare, stramosii nostri nu aveau aceleasi probleme?

Totusi, daca statisticile arata ca acest lucru este rau, de ce nu se face nimic?
Sarea se iodeaza cam peste tot dar daca chiar vrei, poti sa cumperi si neiodata in RO.
Iodul din RO e simplu nu cu anafura si vin de la impartasanie asa cum si-ar dori sfantul Pavel cel nou de la Bucuresti.
Stramosii nostri erau mai prosti decat noi, evident.
Statisticile arata ca e mai bine cu sare iodata. Teologul Chirila citeste din calendarul ortodox.

#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 02.12.2007
Iodul face bine (intr-o anumita limita) dar asta nu inseamna ca si sarea iodata face bine.
Sarea e procesata adica lipsita de multe proprietati ale ei si in loc sa aduca aport de minerale organismului va scoate minerale din organism (sare ca si apa are memorie proprie si intotdeauna incearca sa revina la compozitia initiala)... apoi iodata.
Va bucurati ca are iod dar nu tineti cont de lipsa atator minerale organismului.
Clar ca e de evitat.

Vreti iod? Atunci consumari alimente bogate in iod sau luati suplimente separat. Nu mananci sare ca sa te iodezi. E la fel cum fac aia de isi cumpara detergent pentru felul in care miroase, pai detergentul are alt scop nu ala de a parfuma hainele.

Edited by Tipiric, 15 September 2014 - 17:01.


#12
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Toată lumea să consume sare BIO de la țărani că e plină de vitamine și minerale!

Edited by EXIT, 15 September 2014 - 19:12.


#13
romanianjoker

romanianjoker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 10.02.2004
Adevarul este ca m-ar interesa care ar trebui sa fie cantitatea minima de iod. O alta problema ar fi ca orice aliment procesat, care contine sare, prin lege are sare iodata. Cat iod este bine sa consumi?

Am aflat:

"The upper limits for iodine are listed below. These levels do not apply to people who are taking iodine for medical reasons under the care of a doctor.
Life Stage    Upper Limit
Birth to 12 months: Not established
Children 1–3 years: 200 mcg
Children 4–8 years: 300 mcg
Children 9–13 years:  600 mcg
Teens 14–18 years:   900 mcg
Adults: 1,100 mcg"

sursa: http://ods.od.nih.go...odine-Consumer/

#14
qualifying

qualifying

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.09.2014
Eu nu știu de ce nu vă legați de adevărata otravă din sare la care se adauga si un antiaglomerant - E536 - ferocianura de potasiu - care la peste 100 grade C se descompune in cianura de potasiu si clorura de fier - si care cauzeaza reducerea transportului de oxigen catre sange, dificultati in respiratie, dureri de cap, ameteli si nu se recomanda consumul frecvent.Câtă sare punem în murăturile de toamnă ca să vă dați seama câtă otravă îngurgităm !!!.Eu am cumpărat sare gemă la bolovan de la o farmacie veterinară din cea care se dă animalelor pentru că o pisez și o folosesc la murături,altfel pe piață nu găsești decât sare grunjoasă „otrăvită” cu ferocianură de potasiu E536,cică este adăugată pentru ca sarea să nu se transforme în bolovani,și ce dacă se transformă ?,eu o prefer pe aia care se vindea odată pe timpu” lu „Ceașcă”decât otrava lor din ziua de azi prin care vor să ne extermine lent și în mod controlat !Posted Image

Edited by qualifying, 16 September 2014 - 10:46.


#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Despre sarea iodata, cu bibliografie: http://www.cristelag...natosi/02/2011/

Io personal folosesc sare gema, neiodata. Se gaseste de cumparat la ocnele de sare, la pret mult mai mic decat asta iodata, filtrata, frecata si ambalata + antiaglomeranti.

#16
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008

View Post_Anna, on 15 septembrie 2014 - 14:58, said:

Eu am invatat acum multi ani la scoala ca daca o gravida are alimentatia saraca in iod are sanse mari sa nasca un copil cu retard.

Asta inseamna ca pana la introducerea iodului in sare specia Homo Sapiens Sapiens era formata numai din retardati?!?!?!?!?!?!?

Nu cumva iodul il putem lua si din alte alimente?!?

#17
organichenna

organichenna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.11.2014
Eu folosesc de ceva timp sare de himalaya si imi este foarte bine; cand se intampla sa mai mananc sare cu iod simt ca ma trezesc umflata a doua zi.
Sarea de himalaya are 84 de minerale din cele 92 necesare organismului nostru.

Urmatoarele info le-am gasit pe net si sper sa va ajute si voua

Beneficiile sarii de himalaya :
  • Ajutor pentru sanatatea vasculara
  • Sprijin pentru plamani sanatosi si o buna functie respiratorie
  • Favorizarea unui echilibru stabil al pH-ul ui intracelular
  • Reducerea semnelor de imbatranire
  • Favorizarea unor modele sanatoase de somn
  • Sporirea libidoului
  • Prevenirea crampelor musculare
  • Sporeste hidratarea
  • Intareste oasele
  • Micsoreaza presiunea sanguina
  • Imbunatateste circulatia sanguina
  • Detoxifiaza corpul de metalele grele
Sarea de masa
Sarea de masa obisnuita, comerciala, este complet lipsita de majoritatea elementelor ei, cu exceptia sodiului si clorului. Este apoi albita, curatata cu chimicale si incalzita la temperaturi extrem de inalte. Iodul care este adaugat sarii de masa este aproape intotdeauna sintetic, si acest tip de iod este dificil de ingerat de catre corp. Dupa toate astea este tratata cu agenti antiaglomerare, ceea ce impiedica sarea sa se dizolve in apa si sa se bolovaneasca in recipientul ce o contine. Acesti agenti impiedica apoi sarea sa fie absorbita in propriile noastre corpuri, ceea ce duce la o acumulare si depozitare a ei in organism. Acest lucuru poate cauza severe probleme de sanatate. Studiile au aratat ca pentru fiecare gram de sare de masa consumat si pe care corpul nu il poate procesa, corpul tau va utiliza de 20 DE ORI cantitatea de apa celulara pentru a neutraliza cantitatea de clorura de sodiu prezent in aceasta sare tratata chimic.
Asa se intampla ca in ultimii ani sarea a capatat o faima asa proasta. Nu este obligatoriu ca sarea sa fie nesanatoasa pentru noi, sarea de masa rafinata este cea care are o calitate inferioara pentru sanatatea noastra. Pe langa asta, multi dintre noi consuma prea multa mancare procesata. Aceste alimente contin cantitati astronomice de sare, si nu de cea mai buna calitate. Nu este vorba despre limitarea cantitatii de sare, ci de consumarea de alimente mai naturale, facute in casa si integrale. In acest fel putem adauga sare atunci cand gatim sau sa o presaram pe unele dintre felurile noastre de mancare, fara sa ne ingrijoram de cat de mare avem presiunea sanguina, si asa mai departe.

#18
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View Postqualifying, on 16 septembrie 2014 - 10:44, said:

Eu nu știu de ce nu vă legați de adevărata otravă din sare la care se adauga si un antiaglomerant - E536 - ferocianura de potasiu - care la peste 100 grade C se descompune in cianura de potasiu si clorura de fier - si care cauzeaza reducerea transportului de oxigen catre sange, dificultati in respiratie, dureri de cap, ameteli si nu se recomanda consumul frecvent.Câtă sare punem în murăturile de toamnă ca să vă dați seama câtă otravă îngurgităm !!!.Eu am cumpărat sare gemă la bolovan de la o farmacie veterinară din cea care se dă animalelor pentru că o pisez și o folosesc la murături,altfel pe piață nu găsești decât sare grunjoasă „otrăvită” cu ferocianură de potasiu E536,cică este adăugată pentru ca sarea să nu se transforme în bolovani,și ce dacă se transformă ?,eu o prefer pe aia care se vindea odată pe timpu” lu „Ceașcă”decât otrava lor din ziua de azi prin care vor să ne extermine lent și în mod controlat !Posted Image
Potassium ferrocyanide is nontoxic, although upon contact with strong acid it can release extremely toxic hydrogen cyanide gas. It is not decomposed to cyanide in the body. The toxicity in rats is low, with lethal dose (LD50) at 6400 mg/kg,

Așa substanță inofensivă și cuminte mai rar, cu LD50 așa frumos. Mai evoluați și voi din epoca de piatră în care vă scăldați și nu mai puneți botul la toate gogomăniile care mișună pe net, scrise special pentru cei creduli ca voi. Sare cu memorie? WTF? Voi cunoașteți modul de bază de funcționare a materiei de ajungeți să credeți asemenea inepții? Pentru cineva oleacă mai informat ca voi, care a fost atent la orele de biologie din gimnaziu, chestia asta e precum ați susține că pământul e plat și vechi de doar 5000 de ani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate